Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

En Son Okuduğunuz Kitap?

Yanıt
Old 27-12-2008, 21:22   #151
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.S.Karaca
Nietzsche Ağladığında (IRWIN D.YALOM)

Aldım,ancak hala "Okunacaklar" arasında.

Aşkın Celladını ise seneler evvel okudum. Karanlıkta kah mum, kah kutup yıldızı gibi

Saygılarımla...
Old 27-12-2008, 21:24   #152
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Aldım,ancak hala "Okunacaklar" arasında.

Kesinlikle önerdiğim bir kitap
Old 28-12-2008, 00:49   #153
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan ege
ırwin yalom'a devam edin o zaman

"bugünü yaşama arzusu"

"Divan"

"aşkın celladı"

biraz daha karışabilirsiniz

Başka bir şey girmeli ki araya, soluklanabilelim.
Yoksa düğümlenir ve şarteri indirebiliriz.
Çok dayanıklı değilim Sevgili Ege. Toparlanmak zaman alır mazallah .
Şöyle takılmadan akan bir tür. Sonra yine YALOM, örneğin Divan.
Old 30-12-2008, 15:15   #154
serkank1984

Önemli

Alıntı:
Yazan elife
İnci Aral Safran Sarı...bazen herşey ummadığın anda rayından çıkabiliyor

İnci aral bütün kitapları..
anlatım tarzına hayranım..
Old 07-01-2009, 09:49   #156
üye3578

Ölümsüz, Paco Ahlgren..

Şiddetle tavsiye ederim..
Old 08-01-2009, 10:16   #157
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan zeynel
Ölümsüz, Paco Ahlgren..

Şiddetle tavsiye ederim..

Şiddetin her türlüsüne karşıyız (tavsiye de olsa) . ÇARŞI
Old 08-01-2009, 12:16   #158
Dilge

Yeni okumadım ama şu kitabı ben de "şiddetten ari olarak" tavsiye ederim: Yevgeni Zamyatin : "Biz"
Old 08-01-2009, 14:30   #159
üye3578

Alıntı:
Yazan Av.S.Karaca
Şiddetin her türlüsüne karşıyız (tavsiye de olsa) . ÇARŞI

Çarşı'ya daha bir şiddetle karşıyız
Old 09-01-2009, 21:26   #160
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan zeynel
Çarşı'ya daha bir şiddetle karşıyız
Unutmuşum . Ben kanarya sevenim ve Çarşı'ya ben de karşıydım.
Old 15-01-2009, 21:46   #161
enginer

Varsayılan eski kitaplar hala varmı

Alıntı:
Yazan Ayşegül Kanat
Sevgili Gülümse, Sağır Dere Kemal Tahir'in "üçleme"lerinden birisidir. Diğerleri Körduman ve Yediçınar Yaylası... Üçü peş peşe okunursa keyif verir diye düşünüyorum.Hangisinin serinin ilki olduğunu anımsamıyorum.

Öyle bir imzalı kitap da benim elime geçmişti. Ümit Yaşar "1963'ün en güzel kadınına" diyerek imzalamış. Sözü edilen tarih benim 14 yaşında olduğum bir tarih. Arkadaşlarıma "o kadın benim" dediğimde inanmışlardı Bu güzel anıyı anımsattığın için teşekkürler.

Sahaflar,eski kitaplar hala varmı bir yerlerde.
Bir vasi nin getirip sattığı, cuvaldan ortaya dökülmüş kitaplar hala varmı?
Kenarlarına eski yazı notlar düşülmüş!
bazan gazete küpürleri olan.
sararmış yapraklar.kenarları çatlamış "sahife"ler.
Old 15-01-2009, 21:56   #162
Gülümse

Alıntı:
Yazan enginer
sahaflar,eski kitaplar hala varmı bir yerlerde.
Bir vasi nin getirip sattığı cuvaldan ortay dökülmüş kitaplar hala varmı?
Kenarlarına eski yazı notlar düşülmüş!

Artık internet aracılığı ile ikinci el ya da antika kitaplara ulaşmak daha kolay...
Old 15-01-2009, 21:59   #163
enginer

hiç çuvaldan dökülmüş kitapları çisileyen yağmur altında karıştırdınızmı?
selamlar
Old 06-02-2009, 22:18   #164
didem kunal

En son AYŞE KULİN UMUT kitabını okudum. gerçekten muhteşemdi. Tarih okumayı sevmem ama bu kitap satır aralarına öyle güzel tarihi serpiştiriş ki cidden bir defa daha okuyasım geldi. daha sonra psikolojik bir kitap daha okudum SİYAH KUĞU isimli bir kitap okudum ancak çok sıkıcıydı
Old 07-02-2009, 15:55   #165
Jeanne D'arc

Dublörün Dilemması- Murat MENTEŞ

Kelime terbiyecisi, anlam büyücüsü, çağrışım üstadı, hiperaktif bir zeka ve kurgusal bir metin.

Tavsiye ediyorum.
Old 08-02-2009, 12:12   #166
Ayşegül Kanat

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc
Dublörün Dilemması- Murat MENTEŞ

Kelime terbiyecisi, anlam büyücüsü, çağrışım üstadı, hiperaktif bir zeka ve kurgusal bir metin.

Tavsiye ediyorum.

Sevgili Jeanne D'arc biraz daha bilgi lütfen. En azından birkaç cümlelik örnek verebilir misiniz?
Old 08-02-2009, 12:23   #167
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Varsayılan Google taramasından iki özet bilgi :)

Murat Menteş, okumacı, tartışmacı, kavgacı, yani kışkırtıcı bir yazar arkadaşım. Onunla çekişirken çiçek açarsınız. Yazarlık macerasını ben de merakla izliyorum. Peşinen söyleyeyim, fiktif, tümden hayal ürünü metinler sevmem, fakat Murat Menteş’in birbiri peşi sıra kurduğu cümlelerin gücü, benim kendimce şikayetimi kuruntuya dönüştürdü. Ben, Murat’ın yaşındayken kelimelerle kasap gibi boğuşuyordum; Murat aksine, kelimeleri kırbaçlayıp cümleler içinde düzene sokuyor ve bunu pek mahirce başarıyor. Bu yüzden Dublörün Dilemması çok canlı, renkli, inceden felsefi çığlıklarla bezeli bir kitap ve hızla yaklaşan bir yazarı işaretliyor... Böyledir, edebiyat kavgayla başlar huzurla sona erer derler; gerçi ben görmedim, hayırlısı Murat için olsun!..
Nihat Genç

Çok acayip. Çok tuhaf. Müthiş!.. Böyle bir kitabın yazıldığına inanamıyorum. Okuyun, siz de inanamayacaksınız!
Hakan Albayrak

Dublörün Dilemması ilginç, heyecanlı, eğlenceli, derinlikli...
bir roman. Ama galiba en önemli özelliği, bize sözcüklerin gücünü hatırlatması. Hiperaktif bir zekanın ürünü, bu baş döndürücü macerayı okumak büyük keyif! Ben sevdim eller alsın.
Alper Canıgüz

Yazar hakkında
İstanbul'da doğdu. Bisiklet tamiriyle uğraştı, ufak tefek sihirbazlık numaraları öğrendi ve amatör olarak boksla ilgilendi. Yediği yumruklar dayanılmaz bir raddeye gelince, ringlere veda edip şiir yazmaya koyuldu. Dergilerde, yayınevlerinde, gazetelerde çalıştı. Kaosa Mütevazı Bir Katkı'da (2001, Şûle Yayınları) medyanın bozucu ve yıkıcı tesirlerini konu etti; Aynalı Barikatlar'da (2003, Şûle Yayınları) ise terörün gündelik hayatlarımıza sindiğini öne sürdü.

Dublörün Dilemması
Murat Menteş
İletişim Yayınları, Nisan 2005
Roman, 265 sayfa

Murat Menteş "Kaosa Mütevazı Bir Katkı" ve "Aynalı Barikatlar" adlı deneme kitaplarından sonra "Dublörün Dilemması" ile birlikte bir romanla çıktı karşımıza. Bildik üslubundan ayrılmadan, kelimelerin kıvrak kullanımıyla eğlenceli, heyecanlı romanın konusu ise kısaca şöyle:

Sürmeli albino Nuh Tufan, arkadaşı İbrahim Kurban'ın keşfettiği maske yapım yöntemiyle kılık değiştirerek para kazanmaya karar verir. "AYNI ANDA İKİ YERDE BİRDEN OLMANIZ MI GEREKİYOR? BİZİ ARAYIN!" ilanı gazetede yayınlanınca memleketinden her köşesinden iş teklifleri alır. Sonunda işadamı Ferruh Ferman'ın kılığına girerek onun adına davetlere katılmaya ve giderek onun hayatını yaşamaya başlar. Tabii bu esnada esas kız Dilara Dilemma' ya da kayıtsız kalamaz. Zaten atipik şizofrenik olan Nuh Tufan yeni yüzü ve yeni aşkı ile kendisini işdünyası-mafya-polis üçgeninin ve bir dolu tesadüfün tam ortasında bulur.

Yer yer yaptığı müzik, sinema ve felsefe atıflarıyla entelektüel derinliği de olan "Dublörün Dilemması" mutlu sonla biter diyemiyoruz. Zira Murat Menteş kitabını bitirmemekte ısrar ederek son cümleden sonra okuyucuyu yine kitaba yönlendiriyor.

Kitaptan:

«Boğaziçi Köprüsü'nden kopan taksi Etiler'e doğru yol alırken, radyoda Orhan Gencebay'ın Hayat Kavgası şarkısı çalmaya başladı. İbrahim Kurban'ların evinin önüne geldiğimizde şarkı henüz bitmemişti. Şoföre parayı saydım, fakat arabadan inmedik. Şoför, soru soran gözlerle suratımıza bakıyordu. İşaret parmağımı dudaklarıma götürerek, "hişşşş" dedim. Şarkı bitti. Biz taksinin arka kapılarını aynı anda açıp dışarı çıkarken, İbrahim Kurban başını içeri uzatarak durumu şoföre açıkladı: "Orhan Gencebay çalarken arabadan inilmez kaptan.»

*Kitabı ben de merak ettim
Old 09-02-2009, 13:47   #168
Jeanne D'arc

"Tavsiye ediyorum"u henüz kitabı okurken demiştim.

Şimdi "Kesinlikle tavsiye ediyorum." diyorum.
Old 09-02-2009, 14:10   #169
Jeanne D'arc

Sayın Kanat,

Bilgiyi Şehper Hanım vermiş. Ekleyebileceğim çok bir şey yok.

Sadece şuna dikkat çekmek isterim: Tanıtımın sonunda verilen örnek cümle, kitabın kartviziti olabilecek bir cümle değil. Kitap kesinlikle çok daha fazlası, bundan emin olun yeter.

Yazar çok zeki, birikimli, hayalgücü geniş, kelimelere olağanüstü derecede hakim... bence müthiş...
Old 09-02-2009, 16:03   #170
ISIL

En son Marcia Preston'un " The Butterfly House" adlı kitabını okudum. Cok surukleyici ve enteresan bir kitap. Ben ingilizcesini okudum, Türkceye cevrilmedi sanırım, google da baktım, goremedim. Ama bir nefeste okunacak bir kitap.
Old 09-02-2009, 20:15   #171
suskun_juliette

Victor Hugo'nun Sefiller adlı romanını okudum.Her yeni yaşımda tekrar okurum ve okudukça hep başka pencerelerden bakarım yazarın dünyasındaki Fransa'ya...
Old 09-02-2009, 20:40   #172
Av.Cengiz Aladağ

Suat Duman, edebiyatımızı sıra dışı bir yeni dedektifle tanıştırıyor: Mehmet Cemil. Mehmet Cemil, Ankara Hukuk öğrencilerinden. Sinemaya, edebiyata meraklı, son derece zeki ve romantik. 68 Kuşağı devrimcilerini ya da o dönemin genç kuşaklarını anımsatan bir yanı var. Abartısız ve her şeyden önce bizden biri. Hukuk öğrencisi bir kız öldürülünce fena halde canı sıkılıyor ve araştırmaya cesedin yanına bırakılan bir film karesinden başlıyor. Devamı “Cinayet Mevsimi”nin sayfalarında...
Gizemli Ankara sokaklarını, bu sokaklarda romantik şarkılar söyleyerek dolaşan gençleri, her şeyden önemlisi bize özgü sürükleyici bir polisiyeyi merak edenler kaçırmasın.
(Kitabın tanıtım yazısından)

Cinayet Mevsimi
Suat Duman
Kavis Kitap
Aralık 2008, 138 Sayfa
Old 10-02-2009, 17:16   #173
av.tuğbabal

yüzyılın aşkları...can dündar..piraye oluyorsunuz,sonra nazım...birde bakmışsınızki karşınızda çiğdem talu ve melih kibar...yılmaz-fatoş güney hala el ele...

okunmalı aşka dair...
Old 14-02-2009, 14:41   #174
Rechtsanwaeltin

Varsayılan Meslektaşımız Öykü Didem Aydın'ın Eski Sinagog Meydanı adlı romanı

Şu sıralar Öykü Didem Aydın'ın "Eski Sinagog Meydanı" adlı romanını okuyorum. İletişim Yayınları'ndan yeni çıktı. Kapak yazısındaki açıklamalar şöyle:

"Köln ve Freiburg kentlerinde geçen tekinsiz bir hikâye. Cesedi Ren Nehri'nden çıkan eski dazlak Kerstin… Kerstin'in cinayetten mahkûm sevgilisi Türk göçmen Cihad, uyuşturucu bağımlısı Tina'nın kayboluşunun sırrı ve Neo-nazilerin oynadığı 14 kelimelik dehşet oyunu… Kanlı bir bıçaktan yola çıkarak Cihad'ın masumiyetini kanıtlamaya çalışan kriminolog Aşkın… Uluslararası Suç Merkezi'nin güvenli koridorlarından Almanya sokaklarında dedektifliğe uzanan, gerçekle kurmaca arasındaki sınırın kalktığı bir macera...

Öykü Didem Aydın, paralel iki aşk hikâyesi ve polisiyeyi yarıştırırken en temel insani sorulara da yanıt arıyor: İnsanları bir arada tutan nedir? Konuştuğumuz diller ne anlatamaz? Kimliğimizi belirleyen nerede doğduğumuz mu, nerede büyüdüğümüz mü? Suç ve ceza, masumiyet ve mahkûmiyet, aidiyet ve kimliksizlik kavramlarını sorgulayan, sürükleyici ve sarsıcı bir roman."

Evet ben de kitabın dilini oldukça akıcı ve kurgusunu dahiyane buldum. Henüz tamamen bitirmedim ama su gibi akıp giderken derin derin düşündürmeyi ihmal etmiyor kitap...özellikle suç ve ceza, masumiyet ve mahkumiyet konularını irdelemesi ve hikayesinin son derece ilginç olması nedeniyle edebiyata meraklı meslektaşlarımıza tavsiye ediyorum.
Old 21-02-2009, 12:41   #175
Ece Soysal

Karar

mümin sekman-kişisel ataleti yenmek
yendimmi sanırım evet her gün sabah 5 te kalkıp ders çalışabiliyorum ve her şeye yetişebiliyorum ertelemediğim için
Old 01-03-2009, 15:42   #176
Opioid

henüz gördüm ki "şiddetle" tavsiye ettiğim kitapla ilgili yorumum için hiddete kapılınmış.
Değerli arkadaşlar!
Yağan yağmur şiddetini artırınca sizler korkuyor musunuz?
Saygılarımla..
Old 06-03-2009, 19:29   #177
üye18721

Safran sarı-İnci AralKalemimin sapını gülle donattım-Ferhan ŞensoyKendin olmak-Wayne DyerDirenme savaşı-Nyugen duc Thuan..............
Old 16-03-2009, 16:48   #178
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Orhan Pamuk okuyamayanlar, bir türlü bitiremeyenler için fırsat diyebilirim. Uzun olmasına rağmen hiç bir şekilde insanı yormayan bir kitap.

Kesinlikle katılıyorum. Ben de nihayet Masumiyet Müzesi'ni bitirebildim. Açıkçası beklediğimi bulamadım. Bana göre, gereksiz betimlemeler ve aynı eşyaların defalarca anlatımıyla sayfa sayısı 600'ü bulmuş. Kitabın ilk yarısına kadar, Nişantaşı Burjuvazisinin 70'li yıllardaki seks yaşantısını öğrenmiş olduk. İkinci yarıda kitap daha fazla sardı da bitirebildim.

Ancak, dili nedeniyle "O.Pamuk kitabı okuyamıyorum; okusam da anlamıyorum" diyenler için olsa gerek, oldukça sade bir dille yazılmış. İlkokul mezunlarının da anlayabileceği dille yazılmış.

Kitap kolay okunsun diye yazar elinden geleni yapmış. 10-20 sayfada bir konu başlığı atmış...Böylece kitapta kaldığınız yeri bulmak için, sayfayı kıvırmak zorunda kalmıyorsunuz. Yine bu konu başlıkları nedeniyle kitabı; metroda , tuvalette bile rahatlıkla okuyabilirsiniz.
Old 19-03-2009, 18:56   #179
Jeanne D'arc

Puslu Kıtalar Atlası- İhsan Oktay Anar

Marquezimsi, değişik, sürükleyici bir anlatımı var lakin ben sevemedim.

Büyüklere masallar tadıyla servis edilen, bol laf arası az felsefe.
Old 19-03-2009, 19:21   #180
Gülümse

Limon Ağacını alan okuyan var mı? Tavsiye üzere alacağım da
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi