Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hükmün açıklanmasının geri bırakılması-açıklanması

Yanıt
Old 19-05-2013, 14:16   #1
manolimato_06

Varsayılan hükmün açıklanmasının geri bırakılması-açıklanması

müvekkil, (a) sulh ceza mahkemesinde yapılan yargılama sonunda, 3 defa 10 ay hapis cezasına çarptırılıyor ve bu hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar veriliyor, denetim süresi içerisinde yeni bir suç işliyor ve (b) sulh ceza mahkemesi tarafından 10 ay hapis cezasına çarptırılıyor, kararda (a) sulh ceza mahkemesi tarafından verilen hükmün açıklanmasına karar veriliyor ve müvekkil toplamda 4 defa 10 ay hapis cezasına çarptırılıyor, dosya şuanda temyiz incelemesinde...
Kafama takılan sorun şu ki; (b) sulh ceza mahkemesinin (a) sulh ceza mahkemesi tarafından verilen ve fakat açıklanması geri bırakılan hükmü açıklama yetkisinin olup olmadığı...
Daha önce başıma gelen böyle bir hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilen dosyada mahkeme, kararında; yılda bir kez sanığın yeni bir suç işleyip işlemediğinin sorgulanmasına da karar vermişti, şahsi görüşüme göre de doğru olan budur.
Siz saygı değer meslektaşlarımın görüşünü almak istiyorum, iyi çalışmalar...
Old 19-05-2013, 16:39   #2
Av. N. İpek

Öncelikle merhaba,
Denetim süresi içinde kasten başka bir suçun işlenmesi halinde yargılamayı yapan mahkeme, sanık hakkında önceden verilen HAGB'nin açıklanması için, HAGB kararını veren mahkemeye ihbarda bulunur ve ilgili mahkeme sanık hakkında vermiş olduğu kararını açıklar. Burada hükmü açıklayan 2. suçtan dolayı yargılamayı yapan mahkeme değildir.
Old 20-05-2013, 17:06   #4
fozyilmaz

Yargılamayı yapan ikinci mahkemenin ilk kararı veren mahkemeye ihbarda bulunması gerekir.Benim bildiğim uygulama bu yöndedir.
Saygılarımla
Old 20-05-2013, 21:15   #5
denizizm

izmir barosu dergisi
http://www.izmirbarosu.org.tr/IzmirB...cak%202013.pdf
konuya ilişkin meslektaşımızın çalışması mevcut. şu anda hepsini okuyamıyorum sorunuz için yardımcı olabilir? belki.
Old 21-05-2013, 22:36   #6
thejustice

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararından sonra, HAGB vermeyen mahkeme, veren mahkemeye ihbarda bulunur. Daha sonra ilk başta HAGB veren mahkeme, dosyayı yapılan işlemin takdir hakkının kullanılmasını gerektirmesi nedeni ile, mahkeme esas defterinin yeni sırasına kaydeder. Sanığı duruşmaya çağırır, dinler ve hukuki durumunu değerlendirir. Bu kararın temyiz yolu da açıktır.
Örneğin, sanığı çağırmadan dosya üzerinden karar verirse, bozma sebebidir.
Saygılarımla,
Old 22-05-2013, 09:51   #7
Av. N. İpek

Temyiz konusuna açıklama getirmek gerekirse;

Bilindiği üzere CMK 231 md. gereğince HAGB kararları, mahkumiyet kararları değildir ve sanık aleyhine hukuki bir sonuç doğurmazlar. Ayrıca yine aynı madde gereğince HAGB'ler itirazı kabil kararlardır.

Sanığın denetim süresi içinde yükümlülüklere aykırı davranması ya da kasıtlı bir suç işlemesi halinde, hakkında önceden verilen HAGB kararının açıklanmasına karar verilmişse, HAGB kararı artık temyiz edilebilir hale gelmektedir. Bu aşamada artık kararın esasına ilişkin inceleme yapılabilmektedir.
Old 26-05-2013, 23:30   #8
manolimato_06

Sizlerin de belirttiği şekilde, mahkumiyete karar veren mahkemenin, önceki mahkemeye ihbarda bulunması gerekirken bulunmaması umarım bozma sebebi sayılır...
Old 27-05-2013, 23:02   #9
thejustice

Sayın, manolimato_06;

söz konusu kararlarda, mahkeme eğer ihbarda bulunmayı unutmuş ise, bunu döndükten sonra re'sen de yapabilir. Hükümde barındırmadığı için bozma sebebi yapılmayacaktır. Başkaca usuli bir hata bulunmadığı takdirde onama kararı vermekte, Yüce Yargıtay.
Old 27-05-2013, 23:50   #10
manolimato_06

"döndükten sonra re'sen de yapabilir." ve "Hükümde barındırmadığı için" derken ne demek istediğinizi anlayamadım
Old 28-05-2013, 20:29   #11
thejustice

Yani şu şekilde, dosya temyize gidip döndükten sonra mahkeme diğer mahkemeye hükmün açıklanması hususunda kararında ihbar yazısı yazılmasından bahsetmemesine rağmen ihbarda bulunabilir.
Mahkemeler genelde hüküm kısımlarında "sanığın denetim süresi içerisinde kasıtlı bir suçtan mahkum olduğu anlaşılmakla, mahkemesine ihbarda bulunulmasına" şeklinde bir yazı yazmaması (hükümde bu hususu barındırmaması) durumunda bile ihbar yazısını gönderebilecektir.
Old 17-11-2013, 13:21   #12
manolimato_06

itiraz yolu açık olan hagb kararına karşı itiraz yoluna başvurulmamış ve bu karar kesinleşmiştir. ( a sulh ceza mah.)
Ardından denetim süresi içerisinde işlenen aynı suçtan dolayı yargılama yapılmış ve sanığın hapis cezası ile cezalandırılmasına, a sulh ceza mah. tarafından verilen hagb kararının aynen infazına karar verilmiştir. (b sulh ceza mah.) Karar temyiz edilmiş olup, yargıtaydadır.

a sulh ceza mahkemesince verilen hagb kararına konu suç şikayete tabidir.

Şikayetten vazgeçme karar kesinleşinceye kadar mümkün olduğuna göre a sulh ceza mahkemesi kararında suçtan zarar gören kişilerin şu anda (b sulh ceza mah. kararı temyiz incelemesinde iken) şikayetten vazgeçmeleri sonuca etki eder mi?
Old 18-11-2013, 12:58   #13
alper olgun

Alıntı:
Yazan manolimato_06
itiraz yolu açık olan hagb kararına karşı itiraz yoluna başvurulmamış ve bu karar kesinleşmiştir. ( a sulh ceza mah.)
Ardından denetim süresi içerisinde işlenen aynı suçtan dolayı yargılama yapılmış ve sanığın hapis cezası ile cezalandırılmasına, a sulh ceza mah. tarafından verilen hagb kararının aynen infazına karar verilmiştir. (b sulh ceza mah.) Karar temyiz edilmiş olup, yargıtaydadır.

a sulh ceza mahkemesince verilen hagb kararına konu suç şikayete tabidir.

Şikayetten vazgeçme karar kesinleşinceye kadar mümkün olduğuna göre a sulh ceza mahkemesi kararında suçtan zarar gören kişilerin şu anda (b sulh ceza mah. kararı temyiz incelemesinde iken) şikayetten vazgeçmeleri sonuca etki eder mi?

Bir hırsızlık dosyasında müştekinin zararını giderdik ve şikayetini geri aldı. Ancak bunu yaptığımızda Mahkeme kararını vermiş ve dosya Yargıtayda idi. Usulen yaptığım işlem ise, müştekinin el yazılı şikayetten vazgeçtiğine ve zararlarının giderildiğine dair beyanını kararı veren Mahkeme hakiminin önünde imzalatıp, ek temyiz yapmaktı. Benim amacım cezayı yarı oranında azaltmaktı. Sizin olaya baktığımda da benzer bir durum görüyorum. Benim dosyam hala Yargıtay'da ancak, yaptığım araştırmada sizin de dediğiniz gibi karar kesinleşinceye kadar Şikayetten vazgeçilebilir. Sonuç olarak, şikayetten vazgeçme olduğu için davaların Yargıtay aşamasında düşürüleceği kanaatindeyim.
Old 18-11-2013, 22:41   #14
manolimato_06

Teşekkür ederim fakat dediğim gibi hagb kararı süresi içinde itiraz edilmediğinden kesinleşti.
Sanırım bu aşamadan sonra şikayetten vazgeçme sonuca etki etmeyecek

Bu konuda net bilgi sahibi olan bir meslektaşım yardım edebilirse çok memnun olacağım.

Karar ailemden birisi ile ilgili olduğu için gerekirse ve eğer karara etki edecekse yıllar öncesi şikayette bulunan insanları bulup onları vazgeçmeleri konusunda ikna etmeye çalışacağım.

Yardımcı olabilecek meslektaşlarım, lütfen yardımınızı esirgemeyin
Old 07-12-2013, 11:38   #15
manolimato_06

1) İlk mahkeme tarafından mahkumiyet hükmü kurulup (hagb değil de) erteleme kararı verilse idi, yine de 2. mahkemenin ilk mahkemeye ihbarda mı bulunması gerekecekti?

2) Bu her 2 mahkemenin aynı mahkemeler olmasının yapılacak işler yönünden bir farkı olur muydu?
Old 19-12-2017, 11:29   #16
avukat14214

Merhaba sayın meslektaşlarım;

Uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti suçundan yargılanan müvekkil hakkında uyuşturucu kullanma suçu unsurları oluşması sebebiyle (dosya kapsamında, bulunan madde miktarı kullanım sınırında ve kullanıcı olduğuna ilişkin ifadeleri mevcut.)1 yıl 8 ay hapis cezası ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi. Ancak müvekkilin 2015 yılında kesinleşen yine uyuşturucu kullanma suçundan hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı bulunmaktadır. Bu aşamada, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına karşı itiraz etmeli miyim?

İtirazım kabul edilirse hüküm açıklanacak bu aşamada temyiz edebilir miyim?

Tavsiyelerinizi rica ediyorum.
Teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi