Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Tereke temsilcisi kamu görevlisi sayılabilir mi?

Yanıt
Old 07-07-2008, 12:31   #1
harmeder

Varsayılan Tereke temsilcisi kamu görevlisi sayılabilir mi?

Sulh hakimi tarafından talep üzerine terekeye atanan temsilcinin tereke malları üzerinde gerçekleştirdiği yolsuzluk açısından düşünüldüğünde, tereke temsilcisini kamu görevlisi sayarak zimmet mi yoksa güveni kötüye kullanma suçu mu sözkonusu olacaktır? 5237 sayılı kanundaki kamu görevlisi tanımı karşısında tereke memuru "kamu görevlisi" olarak değerlendirilebilir mi?
Old 07-07-2008, 14:09   #2
themis-1987

Sayın Harmeder,TCK m.6 ya göre Kamu görevlisi deyiminden; kamusal faaliyetin yürütülmesine atama veya seçilme yoluyla ya da herhangi bir surette sürekli, süreli veya geçici olarak katılan kişi anlaşılmaktadır. niteliği icabı terekeye atanan temsilci yaptığı faliyet kamu faaliyeti değildir. kamu hukuku kurallarının uygulandığını faaliyetler kamu hizmeti olmaktadır. oysa burada özel hukuk kuralları uygulanacaktır.bence sadece Sulh hakiminin atamış olması bu hizmeti kamusal faliyet yapmaz burada oluşan suç ancak güveni kötüye kullanma suçu olabilir. saygılarımla...
Old 07-07-2008, 18:01   #3
PINAR YILMAZ

Varsayılan görevi kötüye kullanma olur...

Madde 555 - Vasiyeti yerine getirme görevlisi, görevinin yerine getirilmesinde sulh hakiminin denetimine tabidir.
Hakim, şikayet üzerine veya resen gereken önlemleri alır.
Vasiyeti yerine getirme görevlisinin yetersiz olduğu, görevini kötüye kullandığı veya ağır ihmali tespit edilirse, sulh hakimi tarafından görevine son verilir. Bu karara karşı tebliğinden başlayarak onbeş gün içinde asliye mahkemesine itiraz edilebilir. İtiraz üzerine verilen karar kesindir.
Old 08-07-2008, 21:26   #4
DeryaK

İnceleme Olmaz.

Sayın Harmeder.

Tereke temsilcisi "kamu hizmeti" görüyorsa da,"kamu görevlisi" değildir.Çünkü yaptığı iş kamu görevi değildir.Bu nedenle görevi kötüye kullanma suçu oluşmaz.Güveni kötüye kullanma,diğer mirasçılar aleyhine veya miras şirketi aleyhine dolandırıcılık v.s. düşünülebilir.

Başarılar ve iyi çalışmalar dilerim.
Old 08-07-2008, 22:39   #5
PINAR YILMAZ

ben de kamu görevlisi olmadığını iddia ediyorum. Zaten eklediğim medeni kanun maddesinden de bu durum anlaşılıyor. güveni kötüye kullanma demek istemiştim yanlış yazmışım. Hiç farketmedim teşekkür ederim düzelttiğiniz için. Saygılar...
Old 03-05-2012, 21:50   #6
gozde16

eski bir konu olsa da ben de bu konuyu araştırırken rastladım bu sayfaya. sevgili üstadlarım güveni kötüye kullanma demişler lakin şöyle bir husus da söz konusu yine ths içindeki başka bir sayfada "Güveni kötüye kullanma suçunun konusu, taşınır veya taşınmaz maldır. Bu mal üzerinde fail lehine zilyetlik tesis edilmiş olmalıdır. Güveni kötüye kullanma suçunda fail, suç konusu malın maliki değildir. Bu nedenle, müşterek veya iştirak hâlinde mülkiyete konu olan mallarla ilgili olarak, müşterek veya iştirak hâlinde malik olanlar birbirlerine karşı güveni kötüye kullanma suçunu işleyemezler. Fail, suç konusu şey üzerinde lehine zilyetlik tesis edilmiş olan kişidir. "
denilmekte...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi