Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

TC Kimlik Numarası Doğrulama Sistemimiz açıldı.

Yanıt
Old 07-08-2009, 12:53   #1
Admin

Varsayılan TC Kimlik Numarası Doğrulama Sistemimiz açıldı.

Nüfus İşleri Genel Müdürlüğünün kullanımdan kaldırdığı TC Kimlik Numarası Doğrulama Sisteminin alternatifi Türk Hukuk Sitesi içinde açıldı

Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi içinde uzun yıllardır, 'TC Kimlik Numarası Sorgulama' sistemi ile birlikte "TC Kimlik Numarası Doğrulama Sistemi" de hizmet vermekteydi.

TC Kimlik Numarası Sorgulama sistemi, nüfus bilgilerini girdiğiniz kişiye ait TC Kimlik numarasını bildirirken, TC Kimlik Numarası Doğrulama sistemi, girdiğiniz TC Kimlik numarasının doğru olup olmadığını sorgulamayı sağlamaktaydı. Uzun yıllardır aktif olan bu doğrulama servisi 21.5.2009 tarihinde Nüfus İşleri Genel Müdürlüğünün sayfasından hiçbir açıklama yapılmadan kaldırılmış ve kullanımı imkansız hale dönüştürülmüştür.

TC Kimlik Numarası Doğrulama Servisi özellikle ciddi internet siteleri tarafından sıkça başvurulan bir servisti, zira internet üzerinde kimlik kontrolü yapmanı tek yoluydu. Bu nedenle başta Türk Hukuk Sitesi olmak üzere, anonim katılımı engellemeye çalışan pekçok site bu servisi üye kabulü işlemlerinde kullanmakta ve sistemlerine gayrıciddi ve isimsiz katılımları engellemekteydi.

Keza aynı sistem yasal işlemlerin yapılmasıyla ilgili de başta avukatlar olmak pekçok kişi ve kurum tarafından kullanılmakta ve TC Kimlik numarası bildirimde bulunan bir kişinin beyanının doğruluğu internet ortamında kontrol edilebilmekteydi.

Bu servisin niçin kaldırıldığı konusunda Nüfus İşleri Müdürlüğüne 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu gereğince yaptığımız başvuru aşağıdaki tek cümlelik açıklama ile cevaplanmıştır:

Alıntı:
21.05.2009 Tarihli Bilgi Edinme Başvuru Formunuz incelenmiş olup;
Genel Müdürlüğümüz internet sayfasından kimlik doğrulama servisi güvenlik nedeniyle kaldırılmıştır.

Açıklamanın yetersizliği ve inandırıcı olmaktan uzak olduğu tartışmasızdır, zira söz konusu aşağıdaki sorular cevapsız kalmaktadır:

1- Servis yıllardır hizmet vermekte olduğundan güvenlik için bir sakınca varsa bugüne kadar niçin kullanılmıştır?
2- Sistem güvenliyse şimdi niçin kaldırılmıştır?
3- Bir kişinin verdiği tc kimlik numarasının doğru mu yoksa sahte mi olup olmadığını bildirmenin güvenlik açısından nasıl bir sakıncası vardır?
4- Ücretsiz bu hizmet kaldırılırken aynı hizmetin KPS (Kimlik Paylaşım Sistemi) gibi farklı bir isim altında ama bu defa ücretli olarak herkese sunulması belirtilen güvenlik sorununu nasıl gidermektedir?
5- Numara doğrulama servisi güvenlik için sakıncalıysa niçin yabancı kimlik no doğrulama sistemi halen yayındadır?

Bu soruların cevaplarının Nüfus İşleri Müdürlüğünden alınması pek olası gözükmediğinden, Türk Hukuk Sitesi olarak alternatif TC Kimlik Numarası doğrulama sistemimizi devreye sokmanın ve hem meslektaşlarımıza, hem de internet üzerinde kimlik numarası doğrulaması yapma ihtiyacı olan herkese ücretsiz olarak sunmanın daha kolay olacağını düşündük ve verilen tc kimlik numarasının doğrulaması yapan sayfamızı hizmete açtık:
http://tckimlik.turkhukuksitesi.com/index.php

Elbette Nüfus İşleri Müdürlüğünden farklı olarak THS olarak elimizde nüfus kayıtları bulunmadığından, sistemimiz nüfus kaydının ya da kimlik bilgilerinin bildirimini yapmamakta, sadece girilen numaranın doğru olup olmadığını bildirmektedir. Bu açıdan sistem Nüfus Müdürlüğünün hizmetten kaldırdığı eski servisi kadar işlevsel olmamakla beraber, en azından bir numaranın sahte olup olmadığını ayırt etmeye yaraması ve internette bu konudaki şu anda aktif olan TEK kaynak olması itibariyle bizce yararlıdır.

Hukuka erişimimizi kolaylaştırması dileğiyle!

Kimlik Numarası Doğrulama Sistemimize erişmek için buraya tıklayınız.

Kaynak : Türk Hukuk Sitesi - http://www.turkhukuksitesi.com
Old 07-08-2009, 17:26   #2
erolkara

Sayın Admin
Yazınızı heyecanla okudum.
Önce bu sıkıntıyı yaklaşık bir ay önce dile getirdim ama sanırım yayınlanmadı ya da gözden kaçtı.
Soruna çözüm getirme yolunda adım attığınızı gördüm. Sevindim derken sevincim kursağımda kaldı. Denemeyi yapınca adeta şok oldum. NVİ sayfasında doğrulamada isim soyad ve doğum tarihi çıkıyordu. Sizinkinde geçerlidir yazısından başka bir bilgi yok. Geçerli olmasına geçerlide kimin adı ile geçerli belli değil.
Bununla birlikte "eğitimi ilgilendiren katsayı sorunu" ile ilgilenip dava açan Baro'nun bu uygulamaların yani kimlik numarası doğrulama ve sorgulama ekranlarının eskisi gibi olmasını sağlaması daha fazla takdire şayan olmayacağını kim iddia eder. Yaptığınız açıklama çok güzel ancak çözüm olmamış durumda. Bence Tüm avukatlar adına TBB nin bu konuda girişimde bulunması lazım değil mi. ?
Old 09-08-2009, 16:23   #3
Av. Taner BAŞ

Sitenin sağladığı hizmet için teşekkürler. Ancak kanaatimce kapatılmış olan bu sayfa bir an önce tekrar hizmete açılmalıdır.

En basit anlatımla eskiden icra takibi açacağımızda alacaklı yan tarafından getirilmiş olan vatandaşlık numarasını bu sayfa sayesinde doğruluyorduk. Sonrasında UYAP'a kaydederek takibi açıyorduk.

Sayfanın hizmete kapanmasından sonra; vatandaşlık numarasının doğruluğunu ancak takip açıldıktan sonra UYAP ekranından görebilme şansımız kaldı.

Gerek menkul gerekse gayrimenkul haczi konulması için bilinmesi zorunlu olan vatandaşlık numarasının doğrulanması sayfasının bir an önce tekrar hizmete açılmasını diliyorum.
Old 09-08-2009, 17:33   #4
Admin

Bu hizmetin eskisi gibi nüfus müdürlüğü eliyle resmi olarak verilmesi gerektiği yolundaki yorumlara katılıyorum, esasında ben de mesajım içinde aynı dileklerde bulundum.

THS içinde bu servisi nüfus müdürlüğünün sunduğu şartlarla sunma şansımız takdir edersiniz ki yoktur, zira girilen tc kimlik numarasıyla eşleşen isim ve soyadını verebilmek için tüm vatandaşların tc kimlik bilgilerine sahip olmanız zorunludur, bu da nüfus genel müdürlüğü dışında kimsenin sahip olduğu bir ayrıcalık değil.

THS'de verilen bu servis eskisiyle kıyaslanmayacak olsa dahi, bize göre halen (en azından bazı kişi ve kurumlar için) yararlıdır, zira en azından verilen bir numaranın sahte olup olmadığı sorgulanabilmektedir. Örneğin THS gibi gerçek kimlik bilgileriyle kayıt yapılmasını zorunlu tutan pek çok site vardır ve bu siteler bu hizmeti kullanarak en azından verilen numaranın "uydurma" olmadığını bu servisle kontrol edebileceklerdir. Nüfus müdürlüğünün sayfası kapandıktan sonra bugüne kadar bunu yapmanın hiçbir yolu yoktu, tek seçenek ilgilinin kimliğini size ulaştırmasını talep etmekti ki takdir edersiniz internet üzerinden kayıt prosedürde bu son derece zor bir alternatifti.
Old 23-08-2009, 02:13   #5
lawyer_721

benim tc kimlik numaram geçerliymiş. sevinçten 4 köşe oldum maalesef eksik hizmet olmuş. saygılarımla
Old 25-08-2009, 13:44   #6
av.suleyman

Adı soyadı çıkmayan doğrulamayı kim ne yapsın arkadaşlar.
Neyi doğruluyor peki bu alternatif sistem. geçerli t.c. kimlik nosunu mu ?Bunun kime ne faydası var ki?
Old 25-08-2009, 13:58   #7
Av.Cengiz Aladağ

Uygulamayı eleştiren sayın üyeler, bu uygulamayı internette bulabileceğiniz tek yer burası. Devletin vermesi gereken hizmeti, hiçbir zorunluluğu olmamasına rağmen THS veriyor, siz teşekkür edeceğinize eksik diyorsunuz. .
Old 25-08-2009, 15:48   #8
lawyer_721

teşekkür ederiz de; ama bu haliyle üzerinden bin yıl geçse işime yaramaz
Old 25-08-2009, 15:51   #9
av.suleyman

Bu iş için sarfedilen emek için teşekkür ediyorum.Devletin bu hizmeti vermesi gerektiği konusunda da hemfikirim Ancak ths de bulunan doğrulama hizmetinin pratikte avukat arkadaşlara faydalı olduğunu düşünmüyorum.
Yine de teşekkür ederim.
Old 25-08-2009, 15:58   #10
Admin

Alıntı:
Yazan av.suleyman
Adı soyadı çıkmayan doğrulamayı kim ne yapsın arkadaşlar.
Neyi doğruluyor peki bu alternatif sistem. geçerli t.c. kimlik nosunu mu ?Bunun kime ne faydası var ki?
Örneğin sitemize faydası var. Bu uygulama olmasaydı üye kaydı sırasında TC Kimlik numarası doğrulaması yapamayacaktık ve 23423563146 gibi 11 basamaklı RASTGELE bir sayıyı TC Kimlik Numarası bölümüne yazan herhangi bir kişi siteye kayıt yaptırabilecekti (Bilindiği üzere tüm TC Kimlik numaraları 11 basamaklıdır ama her 11 basamaklı sayı geçerli bir TC kimlik numarası değildir!).

Bu doğrulama sistemi ilk THS üye kaydı sırasına kullanılmaya başladıysa da, üye veritabanını ciddi tutmaya çalışan pekçok başka site de zaman içinde benzer bir doğrulama sistemi getirdiler. Nüfus Müdürlüğünün bu doğrulama hizmetini servisten kaldırması ile birlikte bu doğrulamanın yapılma imkanı kalmadı ve başta THS olmak üzere diğer pekçok sitede üye kayıt prosedüründe ciddi sorunlar yaşadı.

Hizmete soktuğumuz uygulamamız en azından bize ve bu sitelere yararlı olacak niteliktedir ve Sayın Aladağ'ın belirttiği gibi internette tektir. Size yararlı nitelikte değilse kullanılma zorunluluğu olmadığı gibi, ünlü bir sözde belirtildiği gibi "siz daha iyisini yapana kadar, en iyisi budur".
Old 25-08-2009, 16:02   #11
av.suleyman

Başka herhangi birisinin t.c numarası olursa bunu nasıl bilebileceğiz. Ya da rastgele yazılan 11 haneli numara oldu da birisinin çıktı, doğrulama olumlu cevap verdi.
Bu durumda ne gibi bir işlev görecek.
Old 25-08-2009, 16:02   #12
Doç. Dr. Özge Yücel

Bu eleştirileri THS yerine Nüfus Müdürlüğüne yöneltmek "pratikte" avukatlara daha çok yarar sağlayabilir.
Old 25-08-2009, 16:09   #13
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Başka herhangi birisinin t.c numarası olursa bunu nasıl bilebileceğiz. Ya da rastgele yazılan 11 haneli numara oldu da birisinin çıktı, doğrulama olumlu cevap verdi.
Bu durumda ne gibi bir işlev görecek.

Size verilen TC.Kimlik numarasından, sgk sicil kayıtlarına ulaşmanız ve kişinin gerçek (kendi) kimlik numarası verip vermediğini doğrulamanız mümkün örneğin..
Old 25-08-2009, 16:13   #14
av.suleyman

Alıntı:
Size verilen TC.Kimlik numarasından, sgk sicil kayıtlarına ulaşmanız ve kişinin gerçek kimlik numarası verip vermediğini doğrulamanız mümkün örneğin..

evet o imkandan faydalanıyoruz. T.C kimlik numarası ile sgk dan şahsın kimlik bilgilerine ulaşmak mümkün iken verilen numaranın geçerli olup olmadığı konusu önemsiz kalıyor.

Alıntı:
Bu eleştirileri THS yerine Nüfus Müdürlüğüne yöneltmek "pratikte" avukatlara daha çok yarar sağlayabilir.
Hangi nüfus müdürlüğünün hangi adresine yöneltmemizi önerirsiniz. Biz ancak kendi aramızda sorunlarımızı tartışırız daha ilerisi yok sanırım. Bunun için barolar birliğinin bişeyler yapması lazım.
Old 25-08-2009, 16:18   #15
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan av.suleyman
evet o imkandan faydalanıyoruz. T.C kimlik numarası ile sgk dan şahsın kimlik bilgilerine ulaşmak mümkün iken verilen numaranın geçerli olup olmadığı konusu önemsiz kalıyor.

Hangi nüfus müdürlüğünün hangi adresine yöneltmemizi önerirsiniz. Biz ancak kendi aramızda sorunlarımızı tartışırız daha ilerisi yok sanırım. Bunun için barolar birliğinin bişeyler yapması lazım.

Bunu yapmak zorunda değilim ve avukat olarak sizin benden daha iyi bilmeniz gerekir hangi adrese başvuracağınızı ama sizin için buldum: http://www.nvi.gov.tr/iletisim.html Bu adresi tıklayıp ilgili adresi öğrenebilirsiniz. Bir de bu var: http://www.nvi.gov.tr/iletisim,gorusler.html
Old 25-08-2009, 16:24   #16
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan av.suleyman

Sayın Meslektaşım,

Eğer size geçerli bir kimlik numarası verilmiş ise, sizde geçerli bir kimlik numarası var ise; bu geçerli kimlik numarası ile kişinin aynı kişi olup olmadığını sgk'dan -ancak- karşılaştırabiliyor,doğrulayabiliyorsunuz..
Old 25-08-2009, 18:45   #18
Av. Taner BAŞ

Sunulan hizmet bu haliyle yetersiz haklısınız ancak bunu forum yöneticileri de kabul etmiş haldeler.

Gelen senetlerin bazılarında vatandaşlık numarası yazıyor. İcra takibine koymadan önce böyle bir vatandaşlık numarasının var olup olmadığını doğrulunabiliyor sitedeki link sayesinde. (SGK kayıtları olmayanlarda) Numara uydurma mı değilmi onu kontrol edebiliyoruz. Keşke eski sayfa çalışsa da isim de doğrulayabilseydik.

Dileğimiz eski doğrulama sayfasının tekrardan çalışır hale getirilmesi. Ancak şu an sayfa çalışmadığı için bize alternatif olarak bu imkanı sunan site yöneticilerine teşekkür ediyorum.
Old 30-09-2009, 10:15   #19
avseher

Ysk Nin SeÇmen Sandik Bİlgİsİnden Kİmlİk Bİlgİsİ Gİrİlerek Halen İsİm Soyİsİm Ve İlÇe Çikmaktadir. Bİlgİnİze.
Old 06-10-2009, 12:12   #20
serhattugral

Önemli UYAP Portal içinden mümkün!

Değerli Meslektaşlar,

Elektronik imza ile UYAP avukat portalını kullanıyorum. Dava açılış ekranına geldiğimde davacı ya da davalı olacak kişinin TC kimlik numarasını giriyorum, açılan ayrı bir pencerede o kişinin Adı Soyadı, Anne ve Baba adı ile doğum tarihini g/a/y olarak görebiliyorum ve böylelikle o kişinin benim hasmım olacak kişi olup olmadığını rahatça görebiliyorum. Hatta o kişi benim açacağım davada hasmım olacak kişi ise "taraf seç" butonuna tıklayıp bilgilerini getiriyorum. Yok değil ise o davayı internet üzerinden açmaktan vazgeçip müvekkilime fırça atıyorum; "daha hasmının TCKsini bile doğru dürüst bilmiyosun kardeşim, beni onun bunun mahrem TCK bilgilerine bakmak zorunda bırakıyorsun" diye.
Yok hasmım olacak kişi tüzel kişi ise onun da adını yazıp sorguluyorum. O zaman da bana o tüzel kişinin UYAP içinde herhangi bir kaydı var mı yok mu onu gösteriyor. Yani önceden mahkemeye işi düşüp düşmediğini görüyorum ve ileride onun hakkında UYAP'ta kayıtlı dosyalarını fiziken bulup oralardan bir bilgi belge edinmeye çalışıyorum.

Notlar: 1-) Anlayanlar anlamayanlara anlatsın.
2-) Ne ka sertifika o ka bilgi diyor devlet baba.
3-) Bu iş bizim tekelimize girdi diye sevinsem mi üzülsem mi bilemedim.
4-) Darısı tapu ve trafiğin de başına.
5-) Darısının banka hesaplarının başına olmasını hayal bile edemiyorum henüz.
Old 06-10-2009, 12:56   #21
lawyer_721

Alıntı:
Yazan serhattugral
Değerli Meslektaşlar,

Elektronik imza ile UYAP avukat portalını kullanıyorum. Dava açılış ekranına geldiğimde davacı ya da davalı olacak kişinin TC kimlik numarasını giriyorum, açılan ayrı bir pencerede o kişinin Adı Soyadı, Anne ve Baba adı ile doğum tarihini g/a/y olarak görebiliyorum ve böylelikle o kişinin benim hasmım olacak kişi olup olmadığını rahatça görebiliyorum. Hatta o kişi benim açacağım davada hasmım olacak kişi ise "taraf seç" butonuna tıklayıp bilgilerini getiriyorum. Yok değil ise o davayı internet üzerinden açmaktan vazgeçip müvekkilime fırça atıyorum; "daha hasmının TCKsini bile doğru dürüst bilmiyosun kardeşim, beni onun bunun mahrem TCK bilgilerine bakmak zorunda bırakıyorsun" diye.
Yok hasmım olacak kişi tüzel kişi ise onun da adını yazıp sorguluyorum. O zaman da bana o tüzel kişinin UYAP içinde herhangi bir kaydı var mı yok mu onu gösteriyor. Yani önceden mahkemeye işi düşüp düşmediğini görüyorum ve ileride onun hakkında UYAP'ta kayıtlı dosyalarını fiziken bulup oralardan bir bilgi belge edinmeye çalışıyorum.

Notlar: 1-) Anlayanlar anlamayanlara anlatsın.
2-) Ne ka sertifika o ka bilgi diyor devlet baba.
3-) Bu iş bizim tekelimize girdi diye sevinsem mi üzülsem mi bilemedim.
4-) Darısı tapu ve trafiğin de başına.
5-) Darısının banka hesaplarının başına olmasını hayal bile edemiyorum henüz.
kendi büromuzda banka hesaplarına, taşınmazlara ve taşıtlara haciz şerhini de koyabilseydik hiç fena olmazdı şaka bir yana banka hesapları en önemlileridir. ve bankalar müşterilerini sürekli koruyorlar. örnek mi; geçen müvekkilim icraya verilmişti. bunun üzerine banka müvekkilime tavsiyede bulunuyor: "bu hesabına para gelmesini yasakla, gönderilen paralar havuza gireceğinden hacze takılmayacak" nesıl olur bilmiyorum; ama işte oluyor.
Old 06-10-2009, 13:16   #22
serhattugral

Alıntı:
Yazan lawyer_721
kendi büromuzda banka hesaplarına, taşınmazlara ve taşıtlara haciz şerhini de koyabilseydik hiç fena olmazdı .

Her şey önce hayal etmekle başlar. Aya gitmek de bir hayaldi bir zamanlar biliyorsunuz, artık değil. Çok mu zor sizce ofisten e-imza ile UYAP'ın ilgili ekranına girip (hadi bankayı boşverin) tapuya trafiğe haciz koymak. Bunu icra memuru yapabiliyorsa biz de yapabiliriz gibime geliyor. Ha, şartı şurtu ne olur, cezası kazası ne olur, bir kaç hukukçu oturur bir yönetmelik hazırlar olur biter. Ben yapamam diyorsa bunu yapacak olanlar diyorum ki sorun söyleyelim nasıl yapılacağını! Eğer e-imza ile temyizden feragatı bile geçerli sayıyorsak bunu haydi haydi yapmamız gerekir. Çok basit bir önerim var, e-imza kullanan avukata ilgili icra katibinin (hadi aynısını demiyorum) bir alt kademe yetki ekranını açınız, bakın işler nasıl hızlı olacak! Tarafı tutmayan bir kişinin tapu veya aracına haciz koyarsanız ne olacak? Bir üstünüzdeki icra katibi ilgili kişinin talebiyle bir "tık" ile haczi kaldıracak, hatalı işleminiz nedeniyle ilgili şahsa ödenmek üzere size faraza 1.000 TL maktu ceza kesecek, tekrarı halinde sertifikanızın iptalinden başlayıp görevi kötüye kullanmaya kadar gidecek işlem zincirini başlatacak. Hadi hep beraber hayal etmeye devam edelim ve bunu sitenin gündemine taşıyalım.
Old 06-10-2009, 13:27   #23
erolkara

Sn serhattugral mesajınız hayal değil olur mu olur türden. Ancak haciz yapma yetkisi icraya bırakılsın. Avukatlar sadece sorgulama yapabilsin . Ancak müeyyideler şart tabiiki. Yaptırımsız serbestlik kesinlikle olmaz. Bir avukat icrada çalışan alt kademeden daha çok kamu sorumlusudur. E-imza sahibi avukat sorumluluğunu , yanlış yapmanın bedelini de ağır şekilde öemeyi kabul ederse neden sorgulama yapamasın. Bu iş olacak galiba... Haydi baro ..
Old 01-09-2010, 17:40   #24
denipre

Arkadaşlar sitenin değerli hizmeti şüphesiz her türlü övgüye layık.
Daha önce varmıydı bilemiyorum.TC sorgulama sayfasından geçersiz bir tc girilirse sistemin şu an tcnin geçersiz olduğuna dair uyarı verdğini gördüm.Yani aynı işlevi yerine getiriyor.Saygılar.
Old 01-09-2010, 18:52   #25
Admin

Alıntı:
Yazan denipre
Daha önce varmıydı bilemiyorum.TC sorgulama sayfasından geçersiz bir tc girilirse sistemin şu an tcnin geçersiz olduğuna dair uyarı verdğini gördüm.Yani aynı işlevi yerine getiriyor.
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Daha önce böyle bir işlevi yoktu, yeni eklenmiş.
Old 02-09-2010, 08:27   #26
ncoban

doğeu girdiğin halde sürekli resimdeki numarayı yanlış girdiniz diye uyarı veriyor neden ki?
Old 02-09-2010, 09:42   #27
Admin

Alıntı:
Yazan ncoban
doğeu girdiğin halde sürekli resimdeki numarayı yanlış girdiniz diye uyarı veriyor neden ki?
resmi siteden bahsediyorsunuz sanırım? sayfayı yeniden yükleyin (F5- refresh).
Old 22-11-2012, 17:50   #28
utkuergi

Varsayılan Kimlik numaralarıyla ilgili bazı özellikler

Değerli meslektaşlarım,
Bu konuda pratikte işinize yarayacağını düşündüğüm bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Kimlik numaralarının taşıdığı iki özelliği bilmek numaranın en azından geçerli bir kimlik numarası olup olmadığının ilk anda tespiti açısından önemlidir diye düşünüyorum.
1) Bütün kimlik numaraları çift rakamla biter,(0,2,4,6,8)
2) Kimlik numarasındaki ilk 10 hanedeki rakamların toplamı ile elde edilen iki basamaklı sayının birler basamağındaki rakam ile kimlik numarasının son hanesindeki rakam aynıdır(yani ilk 10 hanedeki rakamların toplamı 54 ediyorsa kimlik numarasının 11. yani son hanesindeki rakam da 4 olur)

İsteyenler kendi kimlik numaralarıyla deneme yapabilirler. Ama kendi uydurdukları sayılarla, oluşturduklarını iddia ettikleri ve yukarıda yazdığım özelliklere uydurdukları sahte kimlik numaralarıyla değil gerçek kimlik numaralarıyla denemenizi tavsiye ederim.
Kimlik numaralarıyla ilgili başkaca özellikleri de merak edenler varsa paylaşabilirim. Pratikte en çok işe yarayacak olanı bu yazdıklarımdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi