Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli müzaheret talepli ihtiyati haciz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-07-2011, 19:34   #1
Av. Ferhat BÜYÜKADA

Varsayılan Adli müzaheret talepli ihtiyati haciz

Değerli meslektaşlarım,

Maddi olanaklardan yoksun bir müvekkilimin alacağını tahsil amacıyla muaccel kambiyo senetlerini dayanak göstererek ihtiyati haciz talebinde bulunacağım.

Müvekkile ait fakirlik belgesini de dilekçeye eklemek suretiyle, bu kararın (özellikle 1.000 TL civarındaki teminattan bağışık tutulmak maksadıyla)adli müzaheret talepli olarak verilmesi sizce hukuken mümkün olur mu?

Doktrinde bu görüşe olumlu bakılıyor, ancak emsal Yargıtay kararına ulaşamadım. Bu konuda bilgisi veya elinde emsal karar olan meslektaşlarımın yardımını rica ediyorum.

Şimdiden teşekkürler.
Old 21-07-2011, 11:20   #2
Av. Yasin Yıldız

ben red edileceği düşüncesindeyim. zira geçenlerde iş mahkemesi sırf davanın özel vekille takip ediliyor gerekçesine dayanarak adli müzaheret talebini red etti. kolay gelsin.
Old 21-07-2011, 11:36   #3
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Yasanın hükmü... Görüş...

Sayın meslektaşım,

Müzahereti Adliye
1.HUMK. m.465 -Kendisiyle ailesini meişetçe ehemmiyetli zarurete düşürmeksizin mararifi lâzimeyi kısmen veya tamamen ifadan âciz olan kimselerle müessesatı hayriye iddia ve müdafaalarında veya icraya ve ihtiyati tedbirlere müracaatlarında haklı olduklarına dair delil gösterirlerse müzahereti adliyeye nail olabilirler.

2.İİK.m.259 yollamasıyla HUMK.m.96 ve …465

3.İhtiyatî hacizde ne icraya tevdi olunan kazaî bir hüküm "bir ilam", ne de icra dairelerine yapılmış "bir talep" vardır. İ.Haciz bir tür tedbirdir:

“Dava açılmadan veya icra takibine başlanmadan evvel ihtiyati haciz yaptırmış olan alacaklı, haczin tatbikinden, haciz gıyabında yapılmışsa haciz zabıt varakasının kendisine tebliğinden itibaren yedi gün içinde ya takip talebinde (Haciz veya iflâs) bulunmaya veya dava açmaya mecburdur” hükmünün (İİK.m.264)de bu görüşü doğruladığı kanısındayım.

İİK.m.15/2
HGK.E. 2009/12-529,K. 2009/549,T. 25.11.2009

Alıntı:
Maddi olanaklardan yoksun bir müvekkilimin alacağını tahsil amacıyla muaccel kambiyo senetlerini dayanak göstererek ihtiyati haciz talebinde bulunacağım.

Müvekkile ait fakirlik belgesini de dilekçeye eklemek suretiyle, bu kararın (özellikle 1.000 TL civarındaki teminattan bağışık tutulmak maksadıyla)adli müzaheret talepli olarak verilmesi sizce hukuken mümkün olur mu?
Yukarıdaki gerekçelerle mümkün olduğu görüşündeyim.

"Kapı çalana açılır"

Saygılarımla
Old 21-07-2011, 11:48   #4
Av. Ferhat BÜYÜKADA

Yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Olumlu sonuçlanması dileğiyle bugün başvuruda bulunacağım. Akıbeti hakkında sizleri de bilgilendireceğim.
Old 21-07-2011, 11:58   #5
Av. Hulusi Metin

Sayın meslektaşım,

Uygulamada "Vekil olduğu için... Verilmiyor" yolunda haberler de var.

Bu hususu da "uygun" bir şekilde arz etmek gerekir.

Saygılarımla
Old 30-12-2011, 10:17   #6
neron

Alıntı:
Yazan Av. Yasin Yıldız
ben red edileceği düşüncesindeyim. zira geçenlerde iş mahkemesi sırf davanın özel vekille takip ediliyor gerekçesine dayanarak adli müzaheret talebini red etti. kolay gelsin.

Değerli meslektaşım, aynı konuyla ilgili bizimde bir sorunumuz var. Aynen sizin gibi özel vekaletle açmış olduğumuz bir davada, iş mahkemesi hakimi bizim bu talebimizi reddetti. Gerekçe olarakta tensip tutanağında davacı asilin kendisini vekil ile temsil ettiği hususu nazara alınarak adli müzaharet talebinin REDDİNE. Diye bir açıklamada bulundu, kaldı ki gerçekten şahıs mahkeme giderlerini karşılayamayacak durumda olup, davadan vazgeçme düşüncesine dahi kapılmış bulunmakta, yapabileceğimiz yada izleyebileceğimiz bir yol var mı, teşekkür ederim iyi çalışmlara
Old 28-01-2020, 00:10   #7
üye8557

Mutlu

Alıntı:
Yazan Av. Ferhat BÜYÜKADA
Yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Olumlu sonuçlanması dileğiyle bugün başvuruda bulunacağım. Akıbeti hakkında sizleri de bilgilendireceğim.

Mrb lar akıbeti hakkında şu anda benim bu bilgiye ihtiyacım var özel vekalet nedeniyle bir dosyamda adli yardım talebi reddedilmişti ve barodan görevlendirmeyle davayı açmak zorunda kalmıştım. Yaptığım araştırmada aksi yönde henüz bir sonuca ulaşamadım özel vekaletname adli yardım talebine engel sayılıyor sanırım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi