Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

benim durumumda ne gibi haklarım var

Konuyu Kilitleyin
Old 10-03-2011, 15:10   #1
Konuk

Varsayılan benim durumumda ne gibi haklarım var

Merhaba,
Ben eşimin eski sevgilisini işe aldırdığını öğrendiğimden beri ev içinde birçok sorun yaşıyoruz,bana aldatmadığını söylüyor fakat bir çok yalanınıda yakaladım mesaideyim diyerek o kadınında bulunduğu eğlenmeye gitmek gibi.. bunun dışında sadece 1,5 senedir çalışıyor 4 yıllık evliliğin 2,5 yılında onun işinin bozulduğu zamanki borçları ev giderleri herşeyi ben karşılamak zorunda kaldım düğünde takılan altınlar da bu borçlara gitti...

şimdi benden fevri davranışım yüzünden ayrılmak istiyormuş (2,5 yaşında bir kızımız var ayrılma ve sebebin bu olmadığına eminim)bende eve gelmediği bir günün sabahında madem eve de gelmeyeceksin git o zaman dedim almış eşyalarının yarısını gitmiş

bunun dışında ssk da aldıkları maaş üzerinden sigortaları ödenmiyor 2000 tl alırken 1000 tl aldıkları gözüküyor diğer ödemeyi elden ödüyor şirket elemanlarına benim özel sigortam var ve maaşım tam ödendiği için ondan daha fazla alıyor gibi duruyorum net elime 1.300 geçiyor

şimdi ben ev kirası kredi kartı borçları bakıcı parası zaten 1.200 tl tutuyor ailemden aldığı borçlar da cabası

ben ne haklara sahibim nafaka ne kadar alabilirim tazminat alabilirmiyim?psikolojik tedavi görüyorum artık ne hakkım var bilmiyorum bile ne yapmalıyım?
Old 11-03-2011, 10:28   #2
uye8490

Sayın konuk,

Açacağınız boşanma davasında, gerek kendiniz gerekse kızınız için nafaka talep etme hakkınız vardır.Nafakaya hükmedilirken tarafların kusur durumu ve tabiidir ki sosyo ekonomik durumları da göz önünde bulundurulur.

Eşinizin kuruma bildirilenden daha fazla maaş aldığını başkaca delillere ıspatlayabilirsiniz.(Tanık beyanları örneğin)

Boşanma ile maddi çıkarlarınız zarara uğrayacaksa maddi tazminat isteme hakkınız vardır.Yaşadığınız olayların iç dünyanızda yarattığı yıkımdan ötürü de manevi tazminat isteme hakkınız vardır.Gerek maddi gerekse manevi tazminat konusunda karar verilirken,yine taraflafların kusur durumu ile sosyo ekonomik durumları göz önünde bulundurulur.

Gerek nafaka gerekse tazminat talep ederken ,mesajınızda belirttğiniz ev kirası,kredi kartı borçları ve çocuğun bakıcı parası gibi giderleri delilleri ile beraber (kira sözleşmesi,hesap ekstreleri,banka kayıtları,bakıcıya ödenen para banka yoluyla ödeniyorsa banka kayıtları ,elden veriliryorsa bakıcının beyanı vs.)dosyaya sunmanız lehinizedir.

Düğünde takılan takılan takıların aynen iadesini ,bu mümkün değilse ederi kadar bir parasal değerle iadesini talep etme hakkınzı vardır.

Çocuğunuz anne bakım ve şefkatine ihtiyaç duyulan bir dönemde olduğundan talebiniz halinde velayetin size verilmesi olasıdır.Tabii velayet konusunda karar verilirken çocuğun yüksek yararının öncelikli olduğunu belirtmeden geçemeyeceğiz.

Eşinizin başka bir insanla duygusal bir birlikteliğinin olması ,evlilik birliğini temelinden sarsan bir durumdur.Bu durumu ispatlamanız, gerek tazminat ve nafaka, gerekse çocuğun velayeti konusundaki talepleriniz açısından lehinizedir.

Hatırlatmakta fayda var,boşanma davası açmadan da kendiniz ve kızınız için tedbir nafakası davası açma hakkınız vardır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek alarak hareket etmeniz lehinizedir.Maddi durumunuz yetersiz ise bulunduğunuz ilin barosundan adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi