Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bonoda kefilin imzasının silinmesi

Yanıt
Old 18-05-2012, 19:36   #1
tangela

Varsayılan bonoda kefilin imzasının silinmesi

Müvekkilime karşı icra takibi başlatılmış ,

gelen ödeme emrindeki bono fotokobisinde kefilin adının ve imzasının silindiği görülmektedir. Fakat ödeme emrinde kefil de borçlu gözükmektedir.

Bu durumun müvekkilime bir faydası olur mu?

Evrakta tahrifat yapılmış diyecek dava açabilir miyim ?
Old 18-05-2012, 20:03   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan tangela
Müvekkilime karşı icra takibi başlatılmış ,

gelen ödeme emrindeki bono fotokobisinde kefilin adının ve imzasının silindiği görülmektedir. Fakat ödeme emrinde kefil de borçlu gözükmektedir.

Bu durumun müvekkilime bir faydası olur mu?

Evrakta tahrifat yapılmış diyecek dava açabilir miyim ?

Yine kötü sorulmuş bir soru. "Kefilin adının ve imzasının silindiği görülmektedir." ne demektir? Silindiyse nasıl gördünüz? Üstü karalanmış mı demek istediniz? İcra Müdürlüğü'ne gidip bono aslını görmenizi öneririm. Bonoda kefilin adı yoksa ya da adı yazılmış, imza atmış ama sonradan bunların üzeri çizilmiş ya da karalanmışsa, aleyhine takip yapılamaz.
Old 18-05-2012, 22:32   #3
tangela

Sayın meslektaşım

Bononun aslına bakıldığında kefilin imzasının daksil ile silinmiş olduğunu farkettik.

Sorumu doğru ifade edemedim sanırım.

Kefil icin bu sekilde takip yapilamiyacagi aşikardır..benim sorum asıl borçlu olan benim müvekkilimin bu durumdan yararlanip bono üzerinde oynama yapılmış iddası ile herhangi bir menfaat sağlayıp saglayamiyacagi yönünde.
Old 18-05-2012, 23:26   #4
aykutyigit

Kıymetli evrakta imzaların bağımsızlığı ilkesi vardır.İmza sizin müvekkilinize ait ise daksil ile kefilin isim ve imzasını silinmesi bence lehinize bir durum doğurmaz.Yanlış mı düşünüyorum ?İyi çalışmalar.
Old 18-05-2012, 23:41   #5
tangela

Sn aykutyigit
Aslında bende sizin gibi düşünüyorum ama çıkış yolu arıyorum.

bono düzenlendikten sonra herhangi bir degisiklik yapildiysa burda borçlunun paraf atması gerekmez mı?
Old 19-05-2012, 00:11   #6
aykutyigit

Aleyhine bir durum doğuracaksa dediğinizde haklısınız.Örneğin bedelin üstünün çizilip yeni bir bedel yazılmasında borçlunun (keşideci)parafı getekir.Ama olayınızda borçlunun aleyhine bir durum oluşmuyor.Tersine alacaklının alacağının güvencesi azalmakta.
Old 19-05-2012, 00:19   #7
tangela

Galiba bu durumu lehimize çevirmek icin kullanamayız ...bononun bono vasfını yitirmesine sebep bir durum olmadıgından iptali yoluna da gidemem... Sanırım ödenekten baska bir yol yok.bilgilerinizi paylaştığınız icin tesekkur ediyorum
Old 19-05-2012, 07:12   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Kefalet ilişkisi varsa, kefalet borcu asıl borcun fer'i olduğu için, alacaklı tarafından kefilin herhangi bir şekilde borçtan kurtarılması borçluya itiraz hakkı bahşetmez.

Aynı borç sebebine bağlı "müteselsil borçluluk" sözkonusu olsaydı (tam teselsül gibi) bu durumda alacaklı borçlunun durumunu ağırlaştıramaz denilebilirdi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi