Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tüketici Hakem Heyeti

Yanıt
Old 12-11-2005, 21:59   #1
turbo

Acil Tüketici Hakem Heyeti

Herkese Merhaba,
Tüketici Hakem Heyeti Kararları hakkında bir sorum olacak. Tüketici Hakem Heyeti Kararları, ilam niteliğinde belge sayılıyor ve ilamlı icra takibine konu olabiliyor. Benim sorum şu: Bu kararların da diğer hakem kararları gibi bir mahkemeden -örn; Tüketici Mahkemesi- kesinleşme şerhiyle onaylanması gibi bir durum söz konusu mu, yoksa doğrudan takibe konulabilir mi?
Tüm meslektaşlarıma yardımları için şimdiden teşekkür ediyorum.
Herkese iyi çalışmalar.
Old 13-11-2005, 21:36   #2
mskocak

tüketici hakem heyetleri kararları hk. icra iflas kanunun ilamların yerine getirilmesi hk. hükümleri uygulanır. Bu kararlara karşı 15 gün içinde tüketici mahkemesine karşı itiraz olunabilir. İtiraz üzerine kararın icrası durmaz ancak talep halinde hakim tedbir ile tüketici hakem heyetinin kararını durdurabilir. İtiraz üzerine verilen kararlar kesindir. Saygılarımla
Old 14-11-2005, 08:14   #3
turbo

Yardımınız için çok teşekkür ediyorum. ve benim öğrenmek istediğim, hakem heyetinden lehimize olan bir kararı aldıktan sonra, başka bir işleme ihtiyaç duymadan, doğruca ilamlı icraya koyup koyamayacağım. yani bir keşinleşme şerhi vurdurmam gerekir mi?
Saygılarıml, iyi çalışmalar.
Old 14-11-2005, 12:37   #4
mskocak

öncelikle belirtmek isterim ki tüketici hakem heyeti bir mahkeme değildir. 670 ytl altındaki uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetine gidilmesi zorunlu olup verilen kararlara karşı daha önceki yazdığım hususlar dahilinde itiraz olunabilir. Tüketici hakem heyeti bir mahkeme olmadığı için buradan bir kesinleşme şerhi alınması mümkün değildir. 670 ytl üzerindeki uyuşmazlıklarda heyete baş vurulmuş ise verilen karar tavsiye niteliğindedir. tüketici Mahkemesinde dava açılması gerekmektedir. Sizin olayınızda uyuşmazlık 670ytl altında ise verilen kararla birlikte icra dairesine gidersin müdür illada kesinleşme serhi arıyorsa birazcık hukukçuluğunu konuşturunuz. Yukarıda ki cevabımda gayet açık idi Yapılan itiraz icrayı bile durdurmuyor. Herhalde kafanda ki proplem gitmiştir. Saygılar ve sevgiler
Old 22-11-2006, 11:20   #5
Pınar

Varsayılan Tüketici hakem heyeti kararı

Tüketici hakem heyetinin 700,00YTL lik bir kararını ilamsız icraya koydum ve itiraz edildi...bu durumda yapmam gereken şey,tüketici mahkemesine başvurmak mı,yoksa icra mahkemesinde itirazın kaldırılması yoluna gitmek midir...Yardımlar için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim...
Old 22-11-2006, 14:32   #6
mslmklvz

itirazın iptali için tüketici mahkmesine gidilmeli diye düşünüyorum.
Old 28-11-2006, 18:00   #7
TABUOSMAN

HUMK. md. 536 son cümlesi hükmüne göre hakem kararlarının ancak kesinleşmesi halinde icrası kabildir. Yasanın bu genel hükmünün mahiyeti itibariyle hakemlik olduğundan şüphe bulunmayan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararlarında da uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle Tüketici Hakem Heyeti kararının kesinleşmedin icrası mümkün olmayacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi