Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuğumu babam ve annemin üzerine nüfusa kaydettirdm..

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-03-2012, 06:06   #1
Konuk

Önemli çocuğumu babam ve annemin üzerine nüfusa kaydettirdm..

Eşim ile boşanma sebebim sorumsuzluk ve illegal islere bulaşması ve şiddet içerikli oldu,cezaevine girdiğinde boşanma gerçekleşti,ben o zamanlar hamileydim ve oğlumun olacağını mahkemeye söylemedim,çünkü çocuğumun temiz bi soyadı olsun istedim.boşandıktan sonra doğumda ;hiçbir sosyal güvencem olmadığı için çocuğumu babam ve annemin üzerine nüfusa kaydettirdm..
Ancak şuan eski eşim " Ya benimle tekrar evlenirsin,ya da dava açarım " diyor.
Fakat ben nişanlıyım ve eski eşimle evlenmek istemiyorum..
Ne olur yardım edin !!!
Ne yapmalıyım,? Eski eşime boyun eğip kendimden mi vazgeceyim veya mahkemeyi açarsa sonuç ne olur ,ailem ve ben zarar görür muyuz..
Tsk ederim..
Rumuz:Ağlayan melek
Old 12-03-2012, 13:53   #2
Av. Hatun Olguner

Kendisinden doğmamış çocuğu kendisinden doğmuş gibi nüfusa kaydettirmek suçtur. Resmi evrakta sahtecilik suçu oluşur.
Bir an önce bu kaydın silinmesi için dava açmalısınız. Çocuğu gerçek anne babasının adına nüfusa kaydetmelisiniz.
Old 12-03-2012, 20:57   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Evlilik kararı özgür irade ile verilecek bir karardır.Tehdit ile evlenmeye hiç kimse zorlanamaz.Kaldı ki siz başka biri il evlenmeye karar vermişsiniz.

Boşandığınız eşiniz ancak soybağının reddi için kayyım tayini isteyebilir ve bu yolla çocuğun babasının sizin babanız olmadığını ispatlama yolunu seçebilir.Bu dava kabul edilir ise çocuk ile nüfusta kayıtlı olan babası arasında hukuki bağ kalmaz ve çocuk baba yönünden soybağı olmayan duurma geçer.

Bu aşamada boşandığınız eşiniz çocuğu tanıma yoluna gidebilir ve böylece kendi nüfus kaydına geçmesini ve soyadını almasını sağlayabilir.Sonrasında çocuk ile kişisel ilişki kurmak için -eğer sakıncalı bulunmaz ise-talepte bulunabilir.

Bu davalarda sadece kayıtlar değiştirilir.Sizin ve ailenizin başkaca bir zarar görmesi söz konusu değildir.

Meslektaşımın da belirttiği gibi çocuğun soybağını değiştirerek nüfus kaydettirmek yasaya uygun değildir.Öncelikle çocuğun sizin hanenize geçişi için dava açmanız uygun olacaktır.Sonrasında boşandığınız eşiniz tarafından açılacak davalar size yöneltilecektir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi