Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ceza Yargılamasında İstinaf İçin Süre Tutum Dilekçesinin Zamanında Verilmemesi

Yanıt
Old 28-07-2020, 22:36   #1
ByBurak

Varsayılan Ceza Yargılamasında İstinaf İçin Süre Tutum Dilekçesinin Zamanında Verilmemesi

Merhaba Değerli meslektaşlarım, daha önce başıma gelmediği için sizlere danışmak istedim. Bir ceza yargılamasında müvekkilime hapis cezası çıktı ve istinaf için verilen 7 günlük süreyi kaçırdım ve ertesi gün farkına vardır. Bu süre zarfında bazı meslektaşlarla görüştüm ve hep kötü senaryo çizdiler. İnanın bir haftadır uyku uyuyamıyorum. Süreyi kaçırdıktan sonra mahkeme kalemine gidip müdürle görüştüm ( karardan sonraki 9. gün) avukat bey normal şartlarda biz bu durumu başkana bildiririz fakat siz iyi niyetlisiniz.Süre tutumu gönderin. dosyaya koyalım fakat istinaf incelemesinde süreler incelenir bilginiz olsun dedi. Ben de süre tutum dilekçesini normalde vermem gereken son günün tarihini atarak sisteme yükledim. Zaten uyapta da evrakın yüklendiği tarih son başvurmam gereken tarihten 2 gün sonra olduğu görülüyor. Ya tutarsa... Sormak istediğim istinafta süreyi kaçırdığım anlaşılırsa mahkeme resen bu durumu baroya bildiriyor mu ? Yani müvekkile bu durumu izah etsem ve kendisi de eyvallah olur böyle şeyler dese bile anladığım kadarıyla bakanlığın izniyle bir soruşturma açılacak ve yargılanıp görevi ihmalden dolayı ceza alacağım, müvekkil tazminat davası
açsa kazanacak, barodan da kınama cezası verilecek.... Avukat olarak heralde düşülebilecek en kötü durum.
Old 29-07-2020, 09:51   #2
drako

Öncelikle geçmiş olsun.Bu durumu istinaf mahkemesi re'sen baroya bildirmez.Müvekkilin sizin hakkınızda şikayetçi olması gerekiyor diye düşünüyorum.
Old 29-07-2020, 10:12   #3
Adalet1903

Alıntı:
Yazan ByBurak
Merhaba Değerli meslektaşlarım, daha önce başıma gelmediği için sizlere danışmak istedim. Bir ceza yargılamasında müvekkilime hapis cezası çıktı ve istinaf için verilen 7 günlük süreyi kaçırdım ve ertesi gün farkına vardır. Bu süre zarfında bazı meslektaşlarla görüştüm ve hep kötü senaryo çizdiler. İnanın bir haftadır uyku uyuyamıyorum. Süreyi kaçırdıktan sonra mahkeme kalemine gidip müdürle görüştüm ( karardan sonraki 9. gün) avukat bey normal şartlarda biz bu durumu başkana bildiririz fakat siz iyi niyetlisiniz.Süre tutumu gönderin. dosyaya koyalım fakat istinaf incelemesinde süreler incelenir bilginiz olsun dedi. Ben de süre tutum dilekçesini normalde vermem gereken son günün tarihini atarak sisteme yükledim. Zaten uyapta da evrakın yüklendiği tarih son başvurmam gereken tarihten 2 gün sonra olduğu görülüyor. Ya tutarsa... Sormak istediğim istinafta süreyi kaçırdığım anlaşılırsa mahkeme resen bu durumu baroya bildiriyor mu ? Yani müvekkile bu durumu izah etsem ve kendisi de eyvallah olur böyle şeyler dese bile anladığım kadarıyla bakanlığın izniyle bir soruşturma açılacak ve yargılanıp görevi ihmalden dolayı ceza alacağım, müvekkil tazminat davası
açsa kazanacak, barodan da kınama cezası verilecek.... Avukat olarak heralde düşülebilecek en kötü durum.

Geçmiş olsun sayın meslektaşım ; yukarıda meslektaşımızın belirttiği gibi istinaf mahkemesi re’sen suç duyurusunda bulunmaz . müvekkilinizin şikayetçi olması gerekiyor . burada önemli olan konu bence hapis cezasının süresi , çünkü müvekkilinizin aldığı ceza ne kadar yüksekse kararın süresinde istinaf edilmediğini öğrenmesi üzerine sizden şikayetçi olma ihtimalini o kadar yüksek görüyorum . Ancak yatarı olmayan bir hapis cezası ise müvekkilinizle iyi bir iletişim kurarak bu işi çözebileceğinizi düşünüyorum .
Old 31-07-2020, 22:20   #4
Av.MB

Kısa kararda olmayıp da gerekçeli kararda yer alan bir hüküm bulunursa gerekçeli karara karşı istinaf da bulunabilirsiniz.

https://caneryenidunya.com/adil-yarg...angici-sorunu/
Old 11-08-2020, 08:18   #5
Av.Can

Geçmiş olsun. Mahkeme re'sen baro ya da savcılığa bildirim yapmaz. kısa kararda olmayan ancak gerekçeli kararda bulunan bir hüküm üzerinden istinafa başvurun süreden ret gelirse bu hükmü istinafa götürün. Kötü senaryo olursa ve hakkınızda dava açılırsa da dosyanın istinafa da gitse kararın değişmeyeceği açıktı savunması yapabilirsiniz. Bu şekilde bir beraat kararı almıştım. Süre kaçmamış olsa da kararın değişmeyeceği ortada diye beraat verdi ağır ceza. Gerçi temyize gitmemişti o karar ama biraz da heyetin iyiniyeti ile müvekkilim olan meslektaş beraat etmişti.
Old 11-08-2020, 11:40   #6
av.yasinyilmaz

Meslektaşım geçmiş olsun öncelikle.

istinaf re'sen bir ihbar veya suç duyurusu yapamaz. çünkü pekala müvekkiliniz, istinaf veya yargıtay yoluna gitmekten vazgeçip sizden bu kanun yollarını kullanmamanızı istemiş olabilirdi. bu durumu üst mahkeme bilemeyeceğinden ve araştıramayacağından re'sen bir işlem yapma hakkı yoktur.

ayrıca "istinaf etmedim çünkü yerel mahkeme kararı zaten doğruydu, bozulmayacaktı, istinaf başvurusu reddedilecekti" şeklindeki açıklamalarla kendinizi de savunabilirsiniz. tekrar geçmiş olsun, umarım sorun yaşamazsınız.
Old 17-08-2020, 14:51   #7
gülnihal çevik

Muvekkiliniz adına istinaf dilekçesi verdirebilirsiniz. Benim bir dosyamda aylar sonra asil tarafından verilen temyiz başvurusunu Yargıtay, mudafiinin temyize basvurmadigini bilmedigi icin, asilin dilekçesini kabul etti ve esastan inceledi.

Muvekkiliniz sizi şikayet etmedigi sürece sıkıntı yasamazsiniz. Şikayet ederse, en kotu HAGB ile ceza verilir.
Old 23-08-2020, 13:16   #8
ByBurak

Değerli meslektaşlarım, zaman ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim. Mahkeme başkanı ile görüşüp ön bürodan taratmadan bir dilekçe vererek sorunu çözdüm. Fakat bir hafta uyuyamamaktan harap oldum. Allah kimsenin başına vermesin.
Old 23-08-2020, 20:28   #9
Adalet1903

Varsayılan Merhaba

Alıntı:
Yazan ByBurak
Değerli meslektaşlarım, zaman ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim. Mahkeme başkanı ile görüşüp ön bürodan taratmadan bir dilekçe vererek sorunu çözdüm. Fakat bir hafta uyuyamamaktan harap oldum. Allah kimsenin başına vermesin.

Gözünüz aydın meslektaşım geçmiş olsun.
Old 18-02-2021, 15:10   #10
ByBurak

Alıntı:
Yazan Adalet1903
Gözünüz aydın meslektaşım geçmiş olsun.

Çok teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi