Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ödeme YasaĞi KonulmuŞ Çekle İlgİlİ Banka Hakkinda Yapilan İcra Takİbİne İtİraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-05-2009, 17:40   #1
Av.EA

Varsayılan Ödeme YasaĞi KonulmuŞ Çekle İlgİlİ Banka Hakkinda Yapilan İcra Takİbİne İtİraz

Slm. Karşılıksız çekle ilgili Bankanın sorumlu olduğu miktarın tahsili için banka hakkında ilamsız takip yaptım. Ancak banka, çek hakkında ödeme yasağı (711) konulmuş olması nedeniyle itiraz etti ve takip durdu. İtirazın iptalini isteyecem. Ancak Banka 711 nedeniyle sorumlu olduğu miktarı ödemekten kurtulabilirmi. Konu hakkında bilgisi olan yada elinde yargıtay kararı bulunan meslektaşlarım varsa ve yardımcı olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Old 25-05-2009, 16:16   #2
lawyer_721

Alıntı:
Yazan Av.EA
Slm. Karşılıksız çekle ilgili Bankanın sorumlu olduğu miktarın tahsili için banka hakkında ilamsız takip yaptım. Ancak banka, çek hakkında ödeme yasağı (711) konulmuş olması nedeniyle itiraz etti ve takip durdu. İtirazın iptalini isteyecem. Ancak Banka 711 nedeniyle sorumlu olduğu miktarı ödemekten kurtulabilirmi. Konu hakkında bilgisi olan yada elinde yargıtay kararı bulunan meslektaşlarım varsa ve yardımcı olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
ödeme yasağının şartları
1-hukuken geçerli bir çekin varlığı
2-ibraz süresinin geçmemiş olması
3-çekin rıza olmaksızın elden çıkması
4-keşidecinin ödeme yasağı beyanında bulunması

sorunun cevabı olmadığını biliyorum. ancak birkaç hususu daha açık açık yazarsanız umarım cevap verenler çıkar
öncelikle çek zamanında muhatap bankaya ibraz edilmiş mi? muhatap banka ödeme yasağı bulunduğunu çekin üzerine yazmış mı? çek muhataba ibraz edildiğinde hesapta para var mıydı? (karşılıksız çek keşide etme suçu açısından önemli). hesapta para var idiyse banka bu parayı bloke etmiş mi?(hatırladığım kadarıyla bankanın böyle bir sorumluluğu var. sadece çek yaprağının karşılığı için değil, çek üzerinde yazılı miktar açısından da) bu hususları aydınlatırsanız cevabınızı umarım bulursunuz. açıkçası uzun süredir çeklerle uğraşıyorum; ama her gün yeni durumlarla karşılaşıyorum. kolay gelsin.
Old 25-05-2009, 17:59   #3
Av.EA

Sayın meslektaşım teşekkür ederim cevabınız için, haklısınız konuyu biraz daha açmam gerekiyor. Evet çek süresinde ibraz edilmiş, banka şerhinde "çekin rıza dışında elden çıktığını bu sebeple ödeme yasağı konulduğunu yazmış. Yalnız banka,şerhte şunuda belirtmiş: çekin karşılığı =0= ytl kısmen karşılığı bulunmaktadır, demiş. Eğer hesapta sıfır lira varsa neden kısmen karşılığı vardır demiş, pek anlaşılabilir gelmedi bana. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler
Old 26-05-2009, 13:46   #4
lawyer_721

1-ödeme yasağının dayandığı neden (gasp, çalınma vs.) ortadan kalktığında; ödeme yasağı da kendiliğinden ortadan kalkar.
2-öğreti de kabul edeilen bir görüşe göre "ödeme yasağı" bir tedbir niteliğindedir. dolaysıyla belli bir süre ile geçerlidir. bu süre 10 gündür. bu süre zarfında keşideci çekin iptali davasını açmasa (yargıtayın farklı kararlarıyla da karşılaşmıştım) veya mahkemeden ödemeden men kararı almasa artık ödeme yasağı muhatap bankayı bağlamaz.
3-ödeme yasağının kaldırılması talebi mahkemeden istenebilir mi? bu durumda hamilin iyi niyetli olup olmadığı yargılama aşamasında önem taşır.ayrıca herhangi bir nedenle süreleri kaçırırsanız sebepsiz zenginleşme davası açabilirsiniz.
4-çek'in kısmi ödemesiyle ilgili de bkz.http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=4271
işin doğrusu ne yargıtay kararlarında ne de öğreti de net bir cevap bulamıyorum. aynı durumda olan birkaç çek benim de elimde vartekrar kolay gelsin
ayrıca Yeşim AKER'in ÇEKTEN CAYMA VE ÖDEME YASAĞI kitabı fena değil; ama yukarıdaki sorunun net bir cevabı orda da yok.
Old 26-05-2009, 13:57   #5
AV ŞEYDA

peki çek iptali için açılmış bri dava ya da ticaret sicil gazetesinde çekin iptaline ilişkin bir ilan varmı?
ödeme yasağı bir tedbir olduğuna göre itirazın iptalinde çekin iptaline ilişkin bir karar isteyin.
bunun dışında çek karşılığı yapılan bir iş varmı buna bakın varsa zaten sorun çıkmadan itirazın iptali kararı alacağınız kanısındayım. üstelik karşı tarafın kötü niyetini de açıkça ortaya koymuş oluyorsunuz.
bankanın ödeme yasağı olan çek için sorumlu olduğu miktarı ödeme zorunluluu yokdiye biliyorum.
Old 28-05-2009, 16:26   #6
Tuğçe AYMEN

711/3'e göre verilen ödemeden men talimatının hukuki niteliği kunusundaki tereddütlerinizi gidermek için Av. Dr Vural SEVEN'in "Çek Keşidecisinin TTK m.711/3'e göre Verdiği Ödemeden Men Talimatının Hukuki Niteliği Ve Ceza Kovuşturmasına Etkisi" isimli makalesini okumanızı tavsiye ederim. Nitekim bu makalede ödemeden men talimatının bir ihtiyati tedbir niteliğinde olmadığı, kendiliğinden hak almanın özel bir görünümünü teşkil ettiği karşılaştırmalı bir şekilde ve hukuki gerekçeleri ile birlikte ortaya koyulmuştur.
Old 28-05-2009, 22:39   #7
üye14072

711/3 yürürlükten kaldırıldı
28.2.2009 tarihli r. g. de yayımlanan 5838 sayılı yasanın32/19ncu maddesi ile
Old 29-05-2009, 11:06   #8
lawyer_721

Alıntı:
Yazan isim bulamadım
711/3 yürürlükten kaldırıldı
28.2.2009 tarihli r. g. de yayımlanan 5838 sayılı yasanın32/19ncu maddesi ile
benden uzun yaşayacaksın dün gece yatağa uzanırken aklıma geldi. sabah yazacağım diye düşünüyordum. evet 711/3 yürürlükten kaldırılmıştır.
Old 01-06-2009, 13:47   #9
Tuğçe AYMEN

TTK m. 711/3'e göre verilen ödemeden men talimatının 28.02.2009 tarihli 27155 Mükerrer Sayılı R.G. ile yürürlükten kaldırıldığını eminim ki bu forumda yapılan tartışmaya katılan herkes biliyordur. Ancak TTK m.711/3'ün yürürlükten kaldırılmış olması bu madde ile ilgili tartışmaların sona ereceği anlamına gelmediği gibi söz konusu maddenin kaldırılmasına ilişkin kanunun 28.02.2009 tarihinde yayımlandığı gözönünde bulundurulduğunda bu tarihten önceki ödemeden men talimatlarının varlığını sürdüreceği de hukuki bir gerçektir.
Old 02-06-2009, 11:44   #10
lawyer_721

Alıntı:
Yazan Tuğçe AYMEN
TTK m. 711/3'e göre verilen ödemeden men talimatının 28.02.2009 tarihli 27155 Mükerrer Sayılı R.G. ile yürürlükten kaldırıldığını eminim ki bu forumda yapılan tartışmaya katılan herkes biliyordur. Ancak TTK m.711/3'ün yürürlükten kaldırılmış olması bu madde ile ilgili tartışmaların sona ereceği anlamına gelmediği gibi söz konusu maddenin kaldırılmasına ilişkin kanunun 28.02.2009 tarihinde yayımlandığı gözönünde bulundurulduğunda bu tarihten önceki ödemeden men talimatlarının varlığını sürdüreceği de hukuki bir gerçektir.
TTK m.711/3 ün yürürlükten kaldırıldığını biliyorduk. ama maalesef yorum yazarken aklımıza hiç gelmedi elbette sorun devam ediyor. çeklerle iilgili kapsamlı bir düzenleme yapılması şarttır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi