Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Avukatların meslek hayatları boyunca ASLA yapmaması gerekenler...

Yanıt
Old 11-04-2011, 14:51   #31
AV.ARZU KILIÇ

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Benim başımdan geçti çokta traji komikti.Bir kaç görüşmeden sonra vekaleti,tüm masrafları getirip teslim ettiler.Üstelik böyle bir talebim de yoktu.
Ben de doğal olarak davayı açtım.Yanlış hatırlamıyorsam on gün sonra davayı niye açtınız diye geldilerBiz sorduk,soruşturduk davayla ilgili! vs
Eğer birileri yönlendiriyorsa karşınızdakinin ön yargısını silemiyorsunuz.Bir sonra mektupları geldi bir sayfa beddua

Ben gülüyorum sadece...

Eyvah Eyvah sizin yaşadığınız gerçekten de enteresan mış.. o zaman her şeyi yazılı mı yapmak lazım... bu da her durumda mümkün olmadığı gibi benim olayımda yazılı aldığım belgeler hakkında da biz onun ne anlama geldiğini bilmiyorduk gibi savunmalar yapıyorlar...
Old 11-04-2011, 15:22   #32
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan AV.ARZU KILIÇ
Eyvah Eyvah sizin yaşadığınız gerçekten de enteresan mış.. o zaman her şeyi yazılı mı yapmak lazım... bu da her durumda mümkün olmadığı gibi benim olayımda yazılı aldığım belgeler hakkında da biz onun ne anlama geldiğini bilmiyorduk gibi savunmalar yapıyorlar...

Ben okudum,anladım şeklinde yazdırıp imzalatıyorum

Olmadı daha da abartıp yazın gelin diyeceğim

Sorun kendinizi ispattan çok artık o sürece girmemek mücadelesi gibi oldu.

Her koşulda bu olaylarda yıpranmanız kaçınılmaz oluyor çünkü.
Old 14-04-2011, 15:52   #33
av.medine

Meslekdaşa karşı müvekkili kandıran ; adeta müvekkil çalma operasyonu yapan ve hatta dava devam eder ile bizim avukatlık ücretini tahsile engel olmak için müvekkil ile anlaşan meslekdaşları da gereken yerlere şikayet hakkını kullanın. Lütfen gülüp geçmeyin; çünkü bu şekilde sessiz kaldıkça ;meslekdaşların yanlış hareketleri arttıkça mesleki etik ve kurallar ayaklar altında kalacak ve dahi müvekkilin de bizlere saygısı kalmayacaktır.
Ayrıca ilk görüşün altına her zaman imzamı atarım. ( En büyük tehlike müvekkidir.)
Tüm işlemlerinizi kesinlikle yazı ve imza altına almayı unutmayın. Özellikle boşanma davalarında müvekkil beyanlarını kendi yazılı talimatı ile almadan ve DAHİ EN ÖNEMLİSİ AVUKATLIK ÜCRETİNİ DE PEŞİN ALMADAN davayı açmayın. Çünkü sıklıkla dava sırasında taraflar uzlaştığından vekalet ücreti problem olabiliyor
Ayrıca gereçkten kafanızın almadığı bir davayı ücreti ne olursa olsun almayın. Sonuçta o dava kafanzı fazlasıyla ağrıtacaktır.
Old 14-04-2011, 17:12   #34
AV.ORHAN DOĞAN

Yaptığınız işi sevin.Masrafsız çalışmayın.
Old 23-04-2011, 15:02   #36
yeditepelişehir

- Müvekkil pazarlıkla zaten ücretimizi kuşa çeviriyor o yüzden ücreti olması gerekenden biraz yüksek söyleyin ve yarısını ya da kafanızdaki yeterli gördüğünüz bir peşinatı mutlaka alın
-Önemli şahıstır şudur budur sürekli iş getirir gibi düşüncelere dalıp da kimsenin ayağına gitmeyin.Avukata ihtiyacı olan gelsin sizi bulsun.
-Maalesef bazı büyüklerimiz yapıyor ama biz yapmayalım.Fazlaca kibar olmayalım.'' onu şöyle yaptık efenim,dilekçemizde belirtmiştik efenim,efenim şayet uygun görürseniz vs vs '' hakim bey savcı bey hakime hanım ifadeleri kanımca yeterlidir. Efenim e eğilip bükülmeye gerek yoktur diye düşünüyorum.
- Ben de yeni olduğum için zaman zaman şu hatayı yapıyorum.Bir konu danıştıklarında sorduklarında farkında olmadan kendimi kaptırıp anlatıyorum ne biliyorsam.Adam avukat avukat dolaşıyor ve en sonunda arzuhalciye dilekçe yazdırıyor.Herşeyi hemen anlatmayalım.Düşünmek araştırmak üzere süre isteyebilelim.Bunu söylersek bilmiyor gibi gözükebiliriz ama gerçekten de araştırıp cevaplanması gereken şeyler olabilir.Şimdilik bu kadar.
Old 24-04-2011, 21:13   #37
Av.Ozan Kayahan

Asla profesyonellikten uzaklaşıp , işimizi şahsi işimiz gibi algılamamalıyız. Yoksa çok ciddi açıklar verebiliyoruz.
Old 17-08-2011, 21:08   #38
üye31284

Karşı tarafın avukatına düşmanca bakmayın, selam vermemezlik yapmayın, ben çok şaşırıyorum böyle meslektaşlarıma, sonra yalvarsalar ben dostça/düşmanca bakmam zaten

Komşunuz da olsa, ayaküstü iş konuşmayın, ofisinize gelmesini sağlayın, ayaküstü konuşulanlar danışmanlık olmaz da iki çift laf söyledin olur, değeri bilinmez.

Avukatlık sözleşmesi yapmaya çekinmeyin, hayat kurtarır

Müvekillerinizle resmiyete çok önem verin Samimi bir arkadaşınız da olsa dikkatli olun iş konuşurken. Yalnız sevimsiz, itici bir insan olmakla resmi bir insan olmak arasındaki sınırı aşmamaya çalışın
Old 19-08-2011, 19:36   #39
av.sahin67

Avukatlık Yasasını ve avukatlara ilişkin çeşitli yaslardaki hükümleri çok iyi bilmek gerekiyor.Zira sonradan yanlış yaptığımızda veya disiplin cezaları ile karşı karşıya kaldığımızda bakmamızın bir faydası olmayabiliyor...
Old 23-12-2011, 21:44   #40
kulein

meslektaşlarınızın yetkili olduğu bir davada onun müvekkiline görüş bildirmeyin....

bu zamanda en çok sömürülen şey doğruluktur bunuda unutmayın
Old 23-12-2011, 23:03   #41
carlito

Varsayılan Bu sizin ne ilk ne de son davanız olacak!

Dava'yla kendinizi özdeşleştirmeyiniz, Müvekkil kin ve ihtiraslarının (bilhassa boşanma davalarında) kurbanı olmayınız. Etik,İlke,Meslek Ahlak ve Kuralları'ndan Kesinlikle Taviz Vermeyiniz!
Old 24-12-2011, 13:35   #42
Av.PUDY

dava masraflarının tek kuruşunu bile cebinizden harcamayın müvekkilinizden talep edin ve müvekkiiniz dava masraflarını verene kadar dsya için kaleminizi bile oynatmayın.

Büronuza işiçin gelen en yakın akrabanızda olsa konusu ne olursa olsun mutlaka avukatlık sözleşmesi yapın..
İnsanlara büronuzun çay kahve içme yeri olmadığını el kol sallayarak istedikleri gibi gelemeyeceklerini dile getirin ve gününüz ister dolu ister boş olsun mutlaka randevulu çalışın buna danışanlarınızıda alıştırın randevusuz gelenleri kabul etmeyin..
Muhasebecinize güvenin ama sizde işlemleri süreleri takip edin.
Özelile boşanma davalarında mutlaka görüşme tutanağı düzenleyin ve müvekkile imzalatın su uçar yazı kalır ve çok önemlidir herşeyi yazıya dökün ; aldığınız masrafları yaptığınız masrafları,görüşme tutanaklarını , teslim ettiğiniz parayı ,müvekkilin taleplerini aklınıza gelen herşeyi..Ve cin gibi olun su uyur düşman uyumaz en yakın düşman müvekkillerimizdir
Old 26-12-2011, 22:16   #43
mdelen82

Cübbenizin temiz ve ütülü olmasına dikkat edin.
Old 27-12-2011, 23:17   #44
Av.Selim Balku

Asla akraba-eş-dost işi almayın!

Kolay Gelsin...
Old 29-12-2011, 14:32   #45
av.feride inan gül

Varsayılan Genç avukatlarla gizli konuşmalar'dan alıntıdır.

Müvekkillerle teklifsizlikten sakınınız.
Çabuk açılıp dökülmeyiniz.
Ücretinizi kararlaştırınız.]
Temiz olunuz.
Hayatınızı yalnız mesleğinizle kazanınız
Çalışmada intizam ve takip.]
Müddetleri son güne bırakmayınız.
Kitaba bakınız.
Mesleğinizi seviniz
Kısaca böyle özetlenebilir sanırım.
Old 06-01-2012, 13:17   #46
poseidonmavi

1- Avukatlık mevzuatını ve meslek ilkelerini sürekli okuyun
Old 06-01-2012, 13:22   #47
poseidonmavi

Biz genç meslektaşların sıklıkla yaptığı bir yanlış vardır: ADLİYE PERSONELİNE DANIŞMAK.
Özellikle icra müdürlüklerinde yaşanır bu durum. Fakat bir avukat kesinlikle -hakim ve savcılar da dahil olmak üzere- adliye personeline danışmamalıyız. Çünkü;
1- Danışan bir avukatın bundan sonraki taleplerine güvenilmez, keyfi sebeplerle geri çevrilebilir.
2- İnsanlarımız dedikoduyu hiç sevmediğinden "bu avukat şu işi bilmiyor, geçen gün geldi bana şunu sordu." şeklinde talihsiz muhabbetlere konu olabilirsiniz.

Abukatın en yakın dostu öncelikle kitaplardır, daha sonra yakın bir meslek arkadaşıdır. Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi