Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Alacaklı asilin haricen tahsil ettiği borç ve avukatın haricen tahsili bildirmemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-05-2018, 15:43   #1
fbozan50

Varsayılan Alacaklı asilin haricen tahsil ettiği borç ve avukatın haricen tahsili bildirmemesi

Merhaba,

Alacaklı avukatı olarak görev yaptığım bir dosyada müvekkil, borçludan haricen tahsilatlar yapmış ve bunu bana yazılı olarak bildirmiştir.Müvekkille aramızda tuttuğumuz tutanakta tahsilatların alacaklı tarafından yapıldığı, avukat tarafından yapılmadığı ancak avukat tarafından borçluya ödeme makbuzu verilmesi konularından imzalı beyanlar alınmıştır.Borçluya yapılan tahsilatlar nedeniyle de makbuz verilmiştir.Ancak ben alacaklı vekili olarak tahsilat yapmadığım için ve tahsil harcını da müvekkilden tahsil edemediğim için müvekkilden ibraname alarak dosyadan çekildim ve başka avukat arkadaşıma yönlendirdim.Avukat arkadaşımı da haricen tahsil konusunda sözlü olarak bilgilendirdim.O da şu anda borçlunun aracını satma aşamasında ancak herhangi bir bildirim yapmadı.Şu an herhangi bir şikayet veya icra dosyasına bildirim de yok.Büyük ihtimalle satış parası geldikten sonra böyle bir bildirim yapacak veya gelen para zaten bakiye borç miktarı olduğundan vazgeçme ile kapatacak.Ancak yine de kafama takıldı.Sizce benim kendi tahsil etmediğim,alacaklı asil tarafından tahsil edilen ve alacaklı asilin yazılı talimatıyla borçluya ödeme makbuzu vermem karşısında ayrıca tahsil harcını da alacaklının tarafıma vermemesi nedeniyle haricen tahsili dosyaya bildirmemem sizce adıma sıkıntılı bir durum yaratır mı?
Old 03-05-2018, 16:03   #2
Av. Ayşegül Okçu

İyi çalışmalar sayın meslektaşım.

Canınızı sıkmak istemem ama maalesef sorun yaşama ihtimaliniz var. Çünkü siz ödeme yapıldığını biliyorsunuz ve borçluya ibranameyi de siz vermişsiniz. Ödeme yapıldığını bildiğiniz halde bunu icra dairesine bildirmemek doğal olarak borçlunun aleyhine bir durumdur. Bu durum sizin hem meslek kurallarına aykırılık nedeniyle disiplin cezası almanıza hem de görevi kötüye kullanma nedeniyle yargılanmanıza neden olabilecektir.

Dosyadan çekilmişsiniz. Bu nedenle öncelikle mevcut avukat arkadaşınız ile bu ödemeler konusunda bilgilendirmenin yapıldığına ilişkin yazılı bir belge düzenlemenizi tavsiye ederim. Ne de olsa söz uçar, yazı kalır. Mevcut vekil de ödemelerle ilgili bildirimde bulunup tahsil harcı konusunda alacaklı asile muhtıra çıkartırsa bir nebze de olsa sorunların önüne geçilebilir zannederim.

Saygılarımla.
Old 09-05-2018, 15:20   #3
Av. Can DOĞANEL

Borçlunun çok da zararına bir durum olduğunu düşünmüyorum. Zira elinde kısmi ödemelere ilişkin makbuzlar var. Ayrıca müvekkilden imzalı beyanlar da var. Burada öyle açıklanması zor bir durum yok gibi duruyor. Sadece ikinci avukatın hiçbir tahsilat yokmuş gibi davranarak mükerrer tahsilata kalkışması halinde sıkıntı doğabilir.

Böyle durumlarda dosya tamamen kapatılırken yapıldığı gibi kısmi ödemelere ilişkin tahsil harcı borçluya ait olmak üzere .....TL tahsil edilmiştir şeklinde beyanda bulunmaya engel yoktur. Bu yapılsaydı belki daha sağlam olurdu. Ancak ikinci Avukatın durumu kötüye kullanması hali dışında (tam tahsilat olmadığından) bir sıkıntı yaşanmaz diye düşünüyorum.
Old 09-05-2018, 20:01   #4
moltisanti

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Borçlunun çok da zararına bir durum olduğunu düşünmüyorum. Zira elinde kısmi ödemelere ilişkin makbuzlar var. Ayrıca müvekkilden imzalı beyanlar da var. Burada öyle açıklanması zor bir durum yok gibi duruyor. Sadece ikinci avukatın hiçbir tahsilat yokmuş gibi davranarak mükerrer tahsilata kalkışması halinde sıkıntı doğabilir.

Böyle durumlarda dosya tamamen kapatılırken yapıldığı gibi kısmi ödemelere ilişkin tahsil harcı borçluya ait olmak üzere .....TL tahsil edilmiştir şeklinde beyanda bulunmaya engel yoktur. Bu yapılsaydı belki daha sağlam olurdu. Ancak ikinci Avukatın durumu kötüye kullanması hali dışında (tam tahsilat olmadığından) bir sıkıntı yaşanmaz diye düşünüyorum.

Sayın Doğanel'e katılmak ile beraber kendinizi garantiye almanız adına yeni vekile ihtarname göndermenizi de tavsiye ederim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi