Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İdari Yargıda Yetkili Mahkeme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-05-2018, 11:46   #1
AHMET01

Varsayılan İdari Yargıda Yetkili Mahkeme

Değerli Meslektaşlarım,

Müvekkil, Deniz Hava Komutanlığı Kartepe/KOCAELİ’de çalışırken burada kendi isteğiyle 2017 tarihinde emekli olmuştur. Astsubay Sınıf okulunda başarılı geçirdiği 18 yaş altı sürenin emekliliğe esas fiili hizmet süresine sayılmasını istemektedir. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu m.33/2 “Kamu görevlilerinin görevlerine son verilmesi, emekli edilmeleri veya görevden uzaklaştırılmaları ile ilgili davalarda yetkili mahkeme, kamu görevlisinin son görev yaptığı yer idare mahkemesidir.” düzenlemesine yer vermiştir. Bu kapsamda davayı Kocaeli idare mahkemesinde açabilirmiyiz? Müvekkil aynı zamanda burada ikamet etmektedir? Yoksa mutlaka Ankara’da mı davayı açmak lazım? Bunu şunun için soruyorum; buradaki "emekli edilmeleri" ifadesi rıza dışı bir emeklilik mi; yoksa iştirakçiyi zaten SGK emekli ettiğinden rıza ile talep edilen emeklilik işlemleri de bu kapsama girer mi? Özel bir nedenle davayı Kocaeli'de açmak istiyoruz.Teşekkür ederim.
Old 10-05-2018, 18:42   #2
pati

2577 sayılı kanun kapsamındaki bu davanızı Kocaeli İdare Mahkemesinde açabilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 11-05-2018, 00:08   #3
AHMET01

Sayın Pati,
Teşekkür ederim.Açabilme nedenini gerekçelendirebilirmisiniz?
Old 11-05-2018, 10:31   #4
Av. Can DOĞANEL

Durum m.33/2 kapsamındadır. Emekli edilmeleri ibaresi tüm emeklilik işlemlerini kapsar. Olumsuz sicil nedeniyle emekli edilme kaldırıldı. Yaş haddi gibi bir nedenle emekli edilen kişinin buna karşı dava açma ihtimali çok azdır. Yani çok istisnai olan resen emekli edilmeye özgü bir yetki düzenlemesi yapılması ve bu işleme ilişkin yargılamanın esaslı bir gerekçe olmadığı halde yargılama yetkisi bakımından ayrı mahkemelerin yetkili kılınması sonucunun doğurulması Anayasa'ya da aykırıdır.

Öte yandan İdare Mahkemelerinde yetki çoğunlukla dilekçe üzerine ilk inceleme safhasında incelenip karara bağlanır ve karar üzerine dosya yetkili idare mahkemesine kendiliğinden gönderilir. Herhangi bir vekalet ücreti vb. zarar söz konusu değil.
Old 11-05-2018, 16:18   #5
AHMET01

Sayın Av.Can DOĞANEL Üstadım,

Çok teşekkür ederim.Özel bir nedenle davayı açtığımız yer mahkemesinin davaya bakmasını istiyoruz.Ankara İstinaf ne hikmetse kesin hükmünde olumsuz karar veriyormuş.Fakat Danıştay'ın talebimizi destekler mahiyetinde bir sürü kararı var. Bu nedenle o bölgenin mahkemelerini denemek istedim.Sonucu ben de merak ediyorum. Burada paylaşırım.Saygılarımla.
Old 26-05-2018, 16:26   #6
AHMET01

Kocaeli İdare Mahkemesi kesin hükmünde yetkisizlik kararı verdi ve dosyanın yetkili Ankara idare mahkemesine gönderilmesine hükmetti.
Old 28-05-2018, 21:00   #8
AHMET01

İdare Mahkemeleri yetkisizlik kararlarını hep kesin hükmünde mi veriyorlar? Vermiş olduğu karar usul ve yasaya aykırı olsaydı o zaman kesin hükmünde verilen bu karara karşı ne yapılabilir di?
Old 29-05-2018, 07:54   #9
Av. Can DOĞANEL

Diğer mahkeme de yetkisizlik verirse dosya yetkili mahkemenin belirlenmesi için Danıştay'a gidiyor. Ankara İdare Mahkemesine bu yönde beyanda bulunmaktan başka yapacak bir şey yok.
Old 01-06-2018, 05:21   #10
AHMET01

Sayın Av.Can DOĞANEL Üstadım,
Teşekkür ederim.

Müvekkil, Kocaeli'de ikamet ediyor, burada da kendi isteği ile emekli oldu. Sizce davayı burada açamazmıydık? Eş bir anlatımla Mahkemenin yetkisizlik kararı sizce de doğru mu? Bir de bu idare mahkemeleri yetkisizlik kararlarını hep kesin hükmünde mi veriyor?
Old 01-06-2018, 10:12   #11
Av. Can DOĞANEL

İdare Mahkemelerinin yetkisizlik kararları kesindir. Kararın gerekçesini bilemiyorum. Ancak emeklilik sonrası doğrudan SGK kurumu başkanığı tarafından tesis edilmiş bir idari işlem olduğundan genel yetki kuralı kapsamında yorumlanmış olmalı.
Old 01-06-2018, 20:54   #12
AHMET01

Mahkemenin gerekçeli yetkisizlik kararı aynen şöyledir;

“Uyuşmazlığın emekli olan ve kamu görevlisi sıfatını haiz olmayan davacının özlük ve parasal haklarına ilişkin olduğu, bu sebeple olaya 2577 sayılı Kanun'un 32/1. maddesinde düzenlenen genel yetki kuralının uygulanması gerektiği anlaşıldığından, uyuşmazlığın çözümünde dava konusu işlemi tesis eden idarenin bulunduğu Ankara İdare Mahkemelerinin yetkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Açıklanan nedenlerle, 2577 sayılı Kanunun 15. maddesinin 1/a bendi uyarınca davanın yetki yönünden reddine, dava dosyasının yetkili Ankara İdare Mahkemesi'ne gönderilmesine, iş bu karara karşı itiraz ve temyiz yolu kapalı olmak üzere, 24/05/2018 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.”

Karar Sayın Üstat Av. Can DOĞANEL'in cevabını doğrular mahiyettedir. Fakat 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu m.33/2 “Kamu görevlilerinin görevlerine son verilmesi, emekli edilmeleri veya görevden uzaklaştırılmaları ile ilgili davalarda yetkili mahkeme, kamu görevlisinin son görev yaptığı yer idare mahkemesidir.” Buradaki emekli edilmeleri ibaresi iştirakçının iradesi hilafına son görev yaptığı birlik veya kurum kendisini emekli ettiği durumda mı buradaki mahkemeler yetkili olacaktır? Burasını tam anlayamadım. Kısacası emekli olan hangi durumda son görev yaptığı yerde dava açabilir? Olayın anlaşılması adına nasıl bir somut örnek verilebilir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi