Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik Sınavı

Yanıt
Old 06-08-2007, 01:11   #151
korayoz

savcı açığı çok olduğu için önce isteğenleri savcı yapıyorlar sonra kura çekiliyor ayrıca bayan veya erkek arasında eskiden yapılan ayrımcılığada son verildi yani savcı olmak istersen sorun yok ama hakim olmak isteyenlerin şansı yüzde 50.
Old 06-08-2007, 10:52   #152
harun85

Mutlu savcı

syn lestat bu konuda kesin bir hüküm yoktur ancak aldıgımız duyumlara göre savcı olmak isteyenlere öncelik tanınabiliyor.ancak kural olarak kura sonucu belirleniyor.bayan olmanız konusunda ise bisakıncası olacagını sanmıyorım..başarılar dilerim...
Old 07-08-2007, 19:33   #153
Seyda

Varsayılan Hayırlı olsun : Yeni bir dava daha!!!

Yarsav, Danıştay'da Dava Açtı
Yargıçlar ve Savcılar Birliği (Yarsav), 'Adli ve İdari Yargıda Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Sınav, Mülakat ve Atama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin' 7 Maddelerinin İptali ve Yürütmesinin Durdurulması İstemiyle Danıştay'da Dava Açtı.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV), ''Adli ve İdari Yargıda Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Sınav, Mülakat ve Atama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin'' 7 maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı.

YARSAV'dan yapılan yazılı açıklamada, 12 Haziran 2007 tarihli Resim Gazete'de yayımlanan yönetmelikteki düzenlemelerle, gerek yazılı yarışma sınavı gerekse mülakatta yansızlık ve tarafsızlığı bozan, liyakati esas almayan, subjektifliği ortadan kaldırmayan hükümlere yer verildiği kaydedildi.

Yapılan değişikliklerle oluşturulan mülakat kurulunun objektifliği sağlamaktan uzak olduğu savunulan açıklamada, ''Adli ve İdari Yargıda Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Sınav, Mülakat ve Atama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin'' ilgili maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açıldığı belirtildi. (Anadolu Ajansı) 06.08.2007 14:09

http://www.haberler.com/yarsav-danis...a-acti-haberi/
Old 08-08-2007, 11:07   #154
faruksa

Varsayılan Oyuncak olduk ellerinde

Alıntı:
Yazan Seyda
Yarsav, Danıştay'da Dava Açtı
Yargıçlar ve Savcılar Birliği (Yarsav), 'Adli ve İdari Yargıda Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Sınav, Mülakat ve Atama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin' 7 Maddelerinin İptali ve Yürütmesinin Durdurulması İstemiyle Danıştay'da Dava Açtı.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV), ''Adli ve İdari Yargıda Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Sınav, Mülakat ve Atama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin'' 7 maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı.

YARSAV'dan yapılan yazılı açıklamada, 12 Haziran 2007 tarihli Resim Gazete'de yayımlanan yönetmelikteki düzenlemelerle, gerek yazılı yarışma sınavı gerekse mülakatta yansızlık ve tarafsızlığı bozan, liyakati esas almayan, subjektifliği ortadan kaldırmayan hükümlere yer verildiği kaydedildi.

Yapılan değişikliklerle oluşturulan mülakat kurulunun objektifliği sağlamaktan uzak olduğu savunulan açıklamada, ''Adli ve İdari Yargıda Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Sınav, Mülakat ve Atama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin'' ilgili maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açıldığı belirtildi. (Anadolu Ajansı) 06.08.2007 14:09

http://www.haberler.com/yarsav-danis...a-acti-haberi/

Davanın açıldığı gün arkadaşlar aradı.Kötü haber diye
Malum böyle haberlere alıştık artık
Buna bir son verilecek mi ?
Bu davadan sonuç alınır mı ?
Ve Sınav Bu davadan nasıl etkilenir?
Ve sormadıklarımız .......?
Kafamdaki soru işaretleri Sınav sorularından daha zor
Hal böyle olunca ne diyeceğimi şaşırıyorum.
İşin hukuki boyutuna gelince Danıştay'ın yürülüğünü durdurduğu yönetmelik Danıştay ın kararı doğrultusunda yenilenip düzenlenmiş,yayınlanmış ve böylece mülakatlar yapılmıştı.Ve mülakat sonuçları açıklandı.
Şimdi tekrar başa döndük.
Bir önceki davadaki itirazlar ve dolayısıyla bunlara yönelik sonuçlar veya yönetmelikteki değişiklikler Yarsav 'ı tatmin etmemiş olacak ki Davalar devam ediyor...Bir hak kullanılırken başkalarının hakları zedeleniyorsa bunun hukuktaki karşılığını siz benden daha iyi biliyorsunuz.Saygılarımla
Old 08-08-2007, 21:00   #155
Seyda

Bu davanın, sınava hazırlanan arkadaşlarımın konsantresini bozmamasını istiyorum.. Lütfen çalışmaya devam
Ayrıca 'konsantrem bozuldu, artık çalışamıyorum' diyenlere de lütfen inanmayın Bu sadece hazırlananların kafasını karıştırmak için söylenen bir cümle

Sonunda zafer bizim olacak, buna yürekten inanıyorum..
Old 09-08-2007, 14:03   #156
faruksa

Sayın seyda Yanlış anlaşılmak istemem,bu dava haberini ilk duyanlardanım ama özellikle buraya aktarmadım.Kimse beni yanlış anlamasın kazanmak için çalışmak yeterli.
Felaket tellallığı yapmak saygısızlık olur..
Geçen sınav dönemini yaşayanlardan biri olarak şunu hatırlatmak isterim sınav ertelendiğinde çalışmayı bırakmayanlar bugün kazandı.Tek bir gerçek var o da sabırlı olup çalışmak....Saygılar
Old 19-08-2007, 11:02   #157
ben_c

arkadaşlar 3 kasım 2007 de yapılacak adli yargı hakimliksınavı için dava açıldığını duydum.bu konuda bilgisi olan varsa bizlerle paylaşabilir mi?
Old 19-08-2007, 15:50   #158
Seyda

Sayın ben_c;

Sınav 'yürütmeyi durdurma' istemli açıldı doğal olarak..Kasım ayındaki sınavın akıbeti ilerideki günlerde belli olacak.Bunun için Danıştay'ın kararını beklememiz lazım.Şuan sınav için bir erteleme durumu söz konusu değil, ancak yine 'Yürütmeyi Durdurma' kararı verilirse, sınavın yapılması 3 Kasım'dan sonraki bir tarihe de kalabilir.Bekleyip göreceğiz..
Old 22-08-2007, 12:46   #159
Canavar Avukat

Merhaba,
Ben adliyeden basvuru icin form aldim formun icinde nufus cuzdan sureti kagidi var ve bunu tam olarak anlayamadim daha once sinava girmis ve basvurusu gecerli sayilmis biri bana yardimci olabilir mi acaba ?
Acaba bunu daktilo ile dolurup notere mi onaylatmak gerekiyor yoksa noterden yaptirsak herseyi yeterli midir ?
Dikkat edilecek hususlari vurgularsaniz sevinirim.
Old 22-08-2007, 13:43   #160
faruksa

Alıntı:
Yazan Batur77
Merhaba,
Ben adliyeden basvuru icin form aldim formun icinde nufus cuzdan sureti kagidi var ve bunu tam olarak anlayamadim daha once sinava girmis ve basvurusu gecerli sayilmis biri bana yardimci olabilir mi acaba ?
Acaba bunu daktilo ile dolurup notere mi onaylatmak gerekiyor yoksa noterden yaptirsak herseyi yeterli midir ?
Dikkat edilecek hususlari vurgularsaniz sevinirim.
Sayın Batur geçen dönemdeki sınava başvurmuşdum. İnternetten çıktısını aldığınız (bence çıktıyı almadan nufus kayıt bilgilerini bilgisayar ortamında doldurun, el yazısı ya da daktilodan daha kolay ve şık olur,)
http://www.pgm.adalet.gov.tr/duyuru/nufus_cuzdans.doc
http://www.pgm.adalet.gov.tr/duyuru/07adli_ilandyr.htm

Nufüs cüzdan örneğini Nufüs Müdürlüğünden veya Noterden onaylatabilirsiniz.Bence masraflı olmaması açısından Nufüs Müdürlüğünden onaylatmak daha mantıklı.Ben Nufüs Müdürlüğünden onaylatmıştım. Noterlerde bizim meslektaşlarımız onlar da kazanmalı diyorsanız siz bilirsiniz
Doldururken bilgilerin tam ve doğru olmasına dikkat edin,DŞimdiden kolay gelsin Saygılar...
Old 23-08-2007, 15:14   #161
faruksa

Varsayılan Ek İlan

http://www.pgm.adalet.gov.tr/duyuru/...n_protokol.htm

Alıntı:
E K İ L A N
Alıntı:

Bakanlığımızca münhal bulunan 9-5 inci dereceli adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı kadrolarına sınavla aday alınmasına ilişkin 04/07/2007 tarihli Hürriyet Gazetesinde yayımlanmış bulunan ilânın 9 uncu maddesi, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) ile Bakanlığımız arasında yapılan 06/08/2007 tarihli protokol uyarınca aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“ 9) 09.09.1991 gün ve 20986 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Adlî ve İdarî Yargıda Hâkim ve Savcı Adaylığı Yazılı Sınav, Mülâkat ve Atama Yönetmeliğinin değişik 12. maddesi gereğince adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı sınavında adaylara Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Alan Bilgisi Testi uygulanacaktır. Testlerin konuları ve ağırlıkları aşağıda belirtildiği şekilde olacaktır.
Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi : Türkçe (%25), Matematik (%25), Türk Kültür ve Medeniyetleri (%5), Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi (%25), Türkiye Coğrafyası (%5), Temel Yurttaşlık Bilgisi (%5), Güncel Sosyoekonomik Konularla (%10) ilgili seçmeli sorulardan,
Alan Bilgisi Testi : İdare Hukuku (%10), Anayasa Hukuku (%10), Medeni Hukuk (%15), Borçlar Hukuku (Genel Hükümler) (%10), Hukuk Yargılama Usûlü Hukuku (%10), Ticaret Hukuku (%10) , İcra ve İflas Hukuku (%10), Ceza Hukuku (%15), Ceza Yargılama Hukuku (%10) ile ilgili seçmeli sorulardan
oluşacaktır.”
04 Temmuz 2007 tarihli Hürriyet Gazetesinde yayımlanmış bulunan adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı sınavı ilânında belirtilen diğer hususlar aynen uygulanacaktır.

D U Y U R U L U R
Old 24-08-2007, 14:38   #162
iclal yağmur

Arkadaşlar,Ceza usul için kaynak önerebilir misiniz,neye çalışacağımı şaşırmış durumdayım...
Old 24-08-2007, 20:18   #163
Seyda

Ceza Usul için tek kaynak 'CMK'. Size kitapla vakit kaybetmemenizi öneririm.Kanundan çalışırsanız soru kaçırma ihtimaliniz yok Başarılar..
Old 24-08-2007, 23:04   #164
Sinem Kazar

ama eğer mutlaka bir kaynak istiyorsanız -ankara hukukun 2005-2006 ders notları-güzel..
Old 30-08-2007, 09:52   #165
adilane

merhaba arkadaşlar, tarih dersine çalışmak için önerebileceğiniz kaynak hangisi? şimdiden teşekkürler.
Old 30-08-2007, 12:41   #166
slide

liselerde okutulan inkılap kitapları gerçekten faydalıymış diye duydum...
Old 30-08-2007, 14:14   #167
Seyda

Ben de bir yazar adı veremesem de Sayın slide'a katılıyorum.Liselerde okutulan İnkılap Tarihi kitapları çok faydalıymış.Ben Tarih dersine Murat Yayınları'nın KPSS kitabından çalışmıstım, ancak biraz eksik kaldığını belirtmeliyim.Aynı şekilde diğer KPSS kitaplarından elinizde olan varsa faydalanabilirsiniz.Yayınevini hatırlamadığım kırmızı kapaklı üstüne sarı yazılı bir KPSS'ye hazırlık kitabı vardı.Onun da iyi olduğunu duydum.

Başarılar..
Old 30-08-2007, 15:29   #168
DMKY

Degerli Arkadaslar,

Umarim bu kadar emegin ve calismanin karsiligini alirsiniz. Sinirli sayida kisinin alinacak olmasi, cok kisinin mutlu sona ulasamayacagini gosteriyor.

Her sey gonlunuzce olsun...
Old 01-09-2007, 10:27   #170
aak

ceza usule nevzat toroslu ve metin feyizoğlu'nun ceza usul hukuku kitabından çalışabilirsiniz.son baskısını almanızı tavsiye ederim.ayrıca daha önceki yıllarda adli ve idari yargı sınav sorularını daha yoğun olarak ankara hukukhocaları hazırlıyordu.ben ankara hukuk hocalarının ders notlarından çalışmanızı öneririm
Old 01-09-2007, 22:17   #171
true-justice

Varsayılan altın seri

merhab arkadaşlar. adli yargı sınavına yönelik savaş yayınlarının borçlar hukuku, ticaret hukuku ve medeni hukuk ders kitapları hakkında fikri olan varmı? bu kitplar konusunda yeterli mi?
Old 02-09-2007, 18:11   #172
Seyda

Sayın true-justice;

Altın Seri'nin Medeni Hukuk ve Ticaret Hukuku kitapları çok iyi.Bu dersler için bu iki kitap bence yeterli.Ancak Borçlar Hukuku dersinde biraz eksik.Size Reisoğlu'nun kitabını öneririm.

Başarılar..
Old 03-09-2007, 17:00   #173
true-justice

teşekkür ederim 'Seyda'.. herkese iyi çalışmalar
Old 03-09-2007, 20:28   #174
hamdiz

Varsayılan Askerlik

5-Başvuruda bulunacakların 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununun değişik 8 inci maddesinde belirtilen aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir:
a) Türk vatandaşı olmak,
b) 31.01.2007 tarihi itibarıyla lisans ve lisans üstü (master) öğrenimini yapmış olanlar için 30 yaşını (doğum tarihi 31.01.1977 ve daha sonra olanlar), doktora öğrenimini tamamlamış olanlar için 35 yaşını (doğum tarihi 31.01.1972 ve daha sonra olanlar) bitirmemiş olmak,
c) Hukuk Fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak,
d) Kamu haklarından yasaklı olmamak,
e) Askerlik durumu itibariyle askerlikle ilgisi bulunmamak veya muvazzaflık hizmetini yapıyor veya yapmış, yahut ertelenmiş ya da yedeğe geçirilmiş olmak,
ŞU ANDA YEDEK SUBAY OLARAK ASKERLİK YAPIYORUM. SINAVA GİREMEYECEKMİYİM.
Old 03-09-2007, 20:31   #175
AV.ZAFER TUNCA

Alıntı:
Yazan hamdiz
5-Başvuruda bulunacakların 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununun değişik 8 inci maddesinde belirtilen aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir:
a) Türk vatandaşı olmak,
b) 31.01.2007 tarihi itibarıyla lisans ve lisans üstü (master) öğrenimini yapmış olanlar için 30 yaşını (doğum tarihi 31.01.1977 ve daha sonra olanlar), doktora öğrenimini tamamlamış olanlar için 35 yaşını (doğum tarihi 31.01.1972 ve daha sonra olanlar) bitirmemiş olmak,
c) Hukuk Fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak,
d) Kamu haklarından yasaklı olmamak,
e) Askerlik durumu itibariyle askerlikle ilgisi bulunmamak veya muvazzaflık hizmetini yapıyor veya yapmış, yahut ertelenmiş ya da yedeğe geçirilmiş olmak,

ŞU ANDA YEDEK SUBAY OLARAK ASKERLİK YAPIYORUM. SINAVA GİREMEYECEKMİYİM.
sayın hamdız,
gönderdiğiniz mesajda e) bendinde "muvazzaflık hizmetini yapıyor" diyen bir kelime topluluğu varya, sanırım orada sizden bahsediyor
iyi görevler...
Old 03-09-2007, 20:36   #176
hamdiz

Sağolun,
Kafama şu nedenle takıldı askerliğinizi yaptıysanız eğer bilirsiniz
harp okulu çıkışlı subaylar muvazzaf olarak tanımlanırken biz yedek olan subaylar muvazzaf olmuyoruz. Ama ASALın sayfasına baktım biraz önce bizde muvazzaf askerlik görevimizi yerine getiriyormuşuz
Old 03-09-2007, 20:39   #177
AV.ZAFER TUNCA

Alıntı:
Yazan hamdiz
Sağolun,
Kafama şu nedenle takıldı askerliğinizi yaptıysanız eğer bilirsiniz
harp okulu çıkışlı subaylar muvazzaf olarak tanımlanırken biz yedek olan subaylar muvazzaf olmuyoruz. Ama ASALın sayfasına baktım biraz önce bizde muvazzaf askerlik görevimizi yerine getiriyormuşuz
muvazzaf bildiğiniz gibi vazifeli, görevli, görevi başında gibi anlamlara geliyor. bu nedenledir ki, askere giden her Türk genci muvazzaflık kolluğunu takar "Kolluk bende kıllık bende" deyimini nasıl biliriz yoksa cümbür cemaat
Muvazzaf olduğunuz konusunda kesinlikle şüpheye düşmeyin. askerliğim konusuna gelince, bekleyin Aralık' ta komando olarak yanınızdayım inşallah
Old 05-09-2007, 00:55   #178
tudaa

arkadaslar su an onlıne olan varsa lutfen yardımcı olabılır mı basvuru formunu dolduruyorum ama burada mecburi hizmet var mı dıe bı bolum var buraya sadece yok demekle yetınlek olmayacak sanırım ama bunu ıspatlayacak belgeyı nerden alacagımı bılmıorum bilgisi olan biri var mı sımdıden tesekkurler
Old 05-09-2007, 15:35   #179
Seyda

Sayın tudaa;

Bahsettiğiniz bölüme sadece yok demeniz yeterlidir.İspatı için ayrıca bir belgeye gerek yok.

Başarılar..
Old 05-09-2007, 16:37   #180
ankarahukukaslı

merabalar bu yıl hakimlik sınavına hazırlanmayı düşünüyorum 3.sınıfım 1. ve 2. sınıf dersleri için nerelerden çalısabilirim? ve hakimlik için ingilizce bilmek gereklimi sınavda çıkıyo mu??
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi