Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

MaaŞ Haczİnİn DÜŞmesİ Ve Sirasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-09-2011, 18:48   #1
Av.TOLGA ERDEN

Varsayılan Maaş Haczinin Düşmesi ve Sırası

Maaş hacizleri konusunda benim sormak istediğim bir husus var arkadaşlar ilgilenenlere şimdiden teşekkür ediyorum.
Borçlum öğretmen maaşına haciz konulması için 2009 yılında maaş haczi yazdım ve maaşına 2. sıradan haciz koydum. 2011 yılında maaş haczindeki sırayı sormak için yeni bir müzekkere yazdığımızda verilen cevapta 4. sırada olduğumuzu gördüm yani benim önüme ilk dosyadan sonra 2 tane daha dosya girmiş. Ben maaş haczimi 1 yıllık süre içersinde yenilemedim.yenilemediğim için benim haczim düşmüş ve araya o iki dosya girmiş olabilir mi? Maaş hacizlerinde sırada beklerken haczin düşmemesi için her yıl maaş haczi yazmak gerekir mi? İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Old 19-09-2011, 18:58   #2
Av.Ali ŞAN

her yıl maaş hacizini yenilemenize gerek yok. Olayda mutlaka bir karışıklık veya art niyet söz konusu olabilir diye düşünüyorum. Bundan dolayı ilgili kuruma yeniden müzekkere yazarak çelişkili durumların sebebini sorun, ayrıca sırada bekleyen tüm dosyaların haciz konulma tarihleri ile birlikte tarafınıza bildirilmesini talep edin.
Old 19-09-2011, 20:53   #3
av.alper tunker

Alıntı:
Yazan Av.TOLGA ERDEN
MaaŞ Hacİzlerİ Konusunda Benİm Sormak İstedİĞİm Bİr Husus Var ArkadaŞlar İlgİlenenlere Şİmdİden TeŞekkÜr Edİyorum.
BorÇlum ÖĞretmen MaaŞina Hacİz Konulmasi İÇİn 2009 Yilinda MaaŞ Haczİ Yazdim. Ve MaaŞina 2. Siradan Hacİz Koydum. 2011 Yilinda MaaŞ Haczİndekİ Sirayi Sormak İÇİn Yenİ Bİr MÜzekkere YazdiĞimizda Verİlen Cevapta 4. Sirada OlduĞumuzu GÖrdÜm Yanİ Benİm ÖnÜme İlk Dosyadan Sonra 2 Tane Daha Dosya GİrmİŞ. Ben MaaŞ Haczİmİ 1 Yillik SÜre İÇersİnde Yenİlemedİm.yenİlemedİĞİm İÇİn Benİm Haczİm DÜŞmÜŞ Ve Araya O İkİ Dosya GİrmİŞ Olabİlİr Mİ?maaŞ Hacİzlerİnde Sirada Beklerken Haczİn DÜŞmemesİ İÇİn Her Yil MaaŞ Haczİ Yazmak Gerekİr Mİ? İlgİlenen ArkadaŞlara Şİmdİden TeŞekkÜrler.
maaş haczinini yapıp sıraya girdiğinizde yenileme gerekmez
Old 03-11-2011, 13:29   #5
d35u

Sevgili meslektaşlarım benimde başımda böyle bir konu varda. Dosyanın düşmemesi işlem yapmak gerekir mi? Bu konuda yargıtay kararı var mıdır?
Old 10-11-2011, 15:42   #6
deu_nihan

Maaş haczinin yenilenmesine gerek yoktur. İcra daireleri uygulamada, maaş haczi olan dosyaları işlemden kaldırıp dosyaya para girişi olunca arşivden çıkartıyor.Düşmemesi için işlem yapmaya da gerek yoktur.
Old 12-11-2011, 13:01   #7
d35u

İcra Hukuk mahkemesinde dosyanın zamanaşımından dolayı kalkması için dava açıldı! Hakimler malum Yargıtay kararına bakıyorlar o yüzden bu konuya ilişkin yargıtay kararı varsa çok memnun olurum. Cevabınız içinde çok teşekkür ederim...
Old 14-11-2011, 15:16   #8
icra20

Maaş hacizlerinde hiçbir zaman düşme olmaz, cevap yazısında yanlışlık olabilir, dosya takipsizlik nedeniyle arşive gönderilse bile aradan uzun bir müddet geçtikten sonra dosyaya para intikal ettirilirse yeniden ele alınarak kaldığı yerden devam eder yani yenileme emrinin bile tebliğine gerek kalmamaktadır. Sadece rafta kalmaması için geçici olarak arşive gönderilmekte. Bir konuyu daha izah edeyim farzedelim borçlu emekli oldu, çoğu yerlerde emekli maaşına haciz koymakta (şimdi emekli maaşı üzerine haciz koymak borçlunun muafakatına bağlı) ve sırala yeniden oluşmaya başlamakta, oysa buna gerek kalmadan emeklilik işlemleri üzerine ilgili kurum emekli sandığına veya ssk genel müdürlüğüne maaşı üzerindeki hacizlerin mevcut olduğunu ve aynı sıra korunmak suretiyle kesintilerin yapılması gerekir. Bu uygulama yapılırsa daha önce görevde iken maaşı üzerinde haciz bulunduğundan emekli maaşı üzerindende kesinti yapılmaya devam edilmesi lazım, yoksa yeniden talep açılması halinde borçlunun muafakatının alınması gerekir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi