Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Yoluyla Tahliye

Yanıt
Old 03-01-2012, 10:57   #1
Av. Pinar Serdaroglu

Varsayılan İcra Yoluyla Tahliye

Merhaba,

Elimde 30.11.2011 tarihi itibarıyla bitmiş bir kira sözleşmesi var. Sözleşmenin bitmesinden önce kiralayan tarafından kiracıya sözleşmenin uzamasına mujafakat edilmediği ve taşınmazın süre sonunda tahliyesi ile ilgili ihtar cekilmiş. Bu arada taşınmaz tarla niteliğindedir. Ben süre bitimi nedeniyle aktin feshi ve tahliye davası açmadan icra takibi yoluyla taşınmazı tahliye ettirmek istiyorum. Ancak icra müdürü ile görüştüğümde form 14 üzerinden gidemeyeceğimi bunun için elimde yazılı tahliye taahhüdü olması gerektiğini söyledi ve form 13 ile icra takibi yapılması gerekiyor dedi. Fakat en azından süre bitimine kadar olan dönem için kira alacağı mevcut değil. 01.12.2011 den bugüne kadar olan kullanım için ise kiracı tarafından bir ödeme yapılmış değil. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Fikri ve tecrübesi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim. İyi çalışmalar
Old 05-01-2012, 10:48   #2
sevnur

merhabalar, öncelikle müvekkilinizin söz konusu ihtarı sözleşmenin bitiminden önce ne zaman çektiği önem taşımaktadır. Taşınmaz tarla vasfında olduğundan olayın çözümü Borçlar Kanunu 262. maddesine göre olacaktır. Bu hale ilgili maddede belirtilen 6 ve 3 aylık süreler nazara alınacaktır.

Bu arada icra müdürünün görüşüne ben de katılıyorum, zira örnek 14 bir icra emridir ve elinizde yazılı bir tahliye taahhütnamesi olduğu durumlarda gönderilir.Bu halde sizin izleyeceğiniz yol örnek 13 ödeme emri göndermektir. Ancak müvekkiliniz tarafından gönderilen ihtarname Borçlar Kanunu'nda belirtilen sürelere uygunsa kanımca direkt olarak tahliye davası açmak daha yararlı olacaktır. Bu zaman zarfında ise ödenmeyen kira bedellerine ilişkin olarak da kira sözleşmesine dayalı icra takibi yapabileceğinizi düşünüyorum. Saygılar.
Old 05-01-2012, 11:05   #3
Av.Murat Serezli

Sayın Meslektaşım,

BK. mad 262 adi kiraya ilişkin hükümler içerir. Sizin olayınız tarla olması yani hasılat kirası olması nedeniyle BK mad 287 göre ihtar çekmeniz gerekmektedir.
İhtarnamenin hangi tarihte çekildiğini lütfen bildirin...Açacağınız tahliye davası sırasında bu konu önem arz edecek
Old 05-01-2012, 12:53   #4
sevnur

Meslektaşıma teşekkür ederim, tarla olması durumunu gözden kaçırmışım. (Arsa gibi değerlendirdim.) Bu halde BK.287 gereğince de dediğimiz gibi yine ihtarnamenin gönderildiği, daha doğrusu kanımca karşı tarafın eline ulaştığı tarih önemlidir. Hasılat kiralarında akdin sona ermesinden en az altı ay evvel ihtar gönderilmiş olması aranmaktadır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi