Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kİra SÖzleŞmesİnde İrade Fesadi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-08-2011, 17:48   #1
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Varsayılan Kİra SÖzleŞmesİnde İrade Fesadi?

Tüm meslektaşlarıma bol dinlenceli ve bol tahsilatlı bir adli tatil dilerim Sorunum şu müvekkil Türk vatandaşı olmasına rağmen uzun yıllar(1964'ten beri)yaz tatilleri hariç yurt dışında yaşayan ve çalışan biri dolayısıyla Türk parası ve kira bedelleri konusunda yetersiz diyelim Oldukça lüks olan evini(beyaz eşyalı ve havuzlu site içerisinde)kiracı yanın ve kefilinin yanıltmaları sonucu düşük bedelle kiralıyor,karşılıklı sözleşmeler imzalanıp alınıyor.Ancal müvekkil sitenin yetkililleri ve emlakçı ile görüşünce HATAYA düştüğünü anlıyor.Kiracıya bu durumu sözlü olarak iletiyor yeni bedelden tekrar sözleşme yapmak istiyor ama kiracı ihtar çekerek kiraladığı yerin,kiranın başlayacağı tarihten itibaren kullandırılması aksi takdirde tazminat isteyeceğini bildiriyor.İhtara cevaben hata ve hile nedeniyle sözleşmenin iptalini isteyeceğim ve teslim etmeyeceğimi ihtar edeceğim.Değerli fikir ve bilgilerinizi bekliyorum...
Old 06-08-2011, 21:59   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Görüş

Alıntı:
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR
Alıntı:
İhtara cevaben hata ve hile nedeniyle sözleşmenin iptalini isteyeceğim ve teslim etmeyeceğimi ihtar edeceğim

Sayın meslektaşım,

1.Sözleşmeye bağlılık ilkesi, hukuki güvenlik, doğruluk, dürüstlük kurallarının bir gereği olup, sözleşme hukukunun temelini oluşturmaktadır.

2.Kira sözleşmesi borç doğurucu nitelikte bir işlemdir. Tarafların, kiralananın kullanılmasının bir bedel karşılığında devri hususunda anlaşması, sözleşmenin geçerliliği için yeterlidir.

3.Kira konusu şeyin teslimi, akdin tamamlanması veya geçerliliği şartı değildir.

4.Kiralayan, kiralananı akitten maksat olan kullanmaya uygun bir halde kiracıya teslim etmek ve kira müddeti zarfında bu halde bulundurmakla yükümlüdür (BK.m.249).

5.Hata (BK.m.23) hile (m.28) gibi nedenler, birbiriyle bağdaştırılmaz.Birinin seçilmesi gerekir.

6.Olayda, verilen bilgiyle sınırlı olarak, BK.m.21 Gabin düşünülebilir:
Edimler arasındaki aşırı oransızlık (objektif unsur) üzerinde durulmalı; müvekkilin tecrübesizliği, diğer yanın ise bundan yararlanmak, sömürmek kastını taşıdığı (sübjektif unsur) ispat edilebilmelidir.

7.Sözleşme süresi:?
8.Kira parası:?
9.Emsâl değer:?

İş akışı:
1.İhtarnameye cevap: İçeriği ?
2.Sözleşmenin iptali

Saygılarımla
Old 07-08-2011, 11:07   #3
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

1)kira süresi 2 yıl(ama önemli değil ödendiği müddet kiracı tahliye olmayacak,2 yıl kira bedelinin tespiti istenemeyecek )
2)750TL kira bedeli
3)1200TL emsal değer
3)tahliye taahüdü yok???
4)hata; emsal bedel konusunda kandırılmış,hile;burada böyle denmiş, emsal kiralıklar saklanmış!???
ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM ÜSTADIM SAYGILAR...
Old 07-08-2011, 11:30   #4
Admin

Sayın Av. Hulusi Metin üstadımızın söylediği gibi ben de varsa gabin'in şartlarını değerlendirmenizi öneririm.

Karşı tarafın sözlü beyanlarıyla yanıltılma durumunu Mahkemede ispat etmeniz pek bir güç olduğu gibi, reşit ve aklı başındaki bir kişinin bir akde taraf olurken karşı tarafın beyanlarına ne derece itibar etmesi gerektiğini de ayrıca bir tartışma konusu olabilir.

Kiralayanın yurtdışında yaşadığı ve Türk parası konusunda yetersiz olduğunu belirtiyorsunuz ancak böyle bir kişinin bir akdi imzalamadan önce iki kez düşünmesi ve daha iyi araştırması gerektiğini de sanırım takdir edersiniz, dolayısıyla bana sorarsanız bu bir mazeret değil. Kendini emsaller konusunda yetersiz hisseden kiralayan sözleşma yapıldıktan sonra değil, sözleşme yapılmadan önce site yetkilileri ve emlakçılar ile de görüşebilirdi en azından. Aynı şekilde yurtdışında yaşayan bir kişinin fazla tanımadığını iddia ettiği bir ülkede bir sözleşme ilişkisine girmeden önce bir avukatın yardımı almayı düşünmesi de hayatın olağan akışına uygun düşer diye düşünüyorum, ki kiralayan bunu da yapmamış.

Sözleşmeye bağlılığın da genel kural olduğunu düşünürsek, bence olayınızda sadece -varsa- gabinin şartları değerlendirilebilir.
Old 07-08-2011, 12:19   #5
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Admin
Alıntı:
Kendini emsaller konusunda yetersiz hisseden kiralayan sözleşma yapıldıktan sonra değil, sözleşme yapılmadan önce site yetkilileri ve emlakçılar ile de görüşebilirdi en azından. Aynı şekilde yurtdışında yaşayan bir kişinin fazla tanımadığını iddia ettiği bir ülkede bir sözleşme ilişkisine girmeden önce bir avukatın yardımı almayı düşünmesi de hayatın olağan akışına uygun düşer diye düşünüyorum, ki kiralayan bunu da yapmamış.
Old 07-08-2011, 13:40   #6
Av.Evran KIRMIZI

Gabinde edimler arası açık nispetsizlik bulunması gerekmektedir. 750 ile 1200 Tl kira arasında bu oranda bir açık nispetsizlik olduğunu düşünmüyorum. Hata ile ilgili olarak sanırım 24/3' e dayanmayı düşünüyorsunuz.

24/ 3 - Hata ettiğini iddia eden tarafın taahhüt ettiği ıvazın kasdettiği şeyden ehemmiyetli surette çok ve mukabil ıvazın ehemmiyetli surette az olması.

Fakat

İhmal yüzünden hata
Madde 26 – Akdin hükmünden kurtulmak için hata ettiğini iddia eden taraf, eğer hata kendi kusurundan ileri gelmiş ise, mukavelenin bu suretle feshinden mütevellit zararı tazmine mecburdur. Fakat diğer taraf hataya vakıf olmuş veya vakıf olması muktazi bulunmuş olduğu takdirde, tazminat lazım gelmez.

Bir tazminat davasıyla da karşılaşabilirsiniz.
Old 08-08-2011, 12:52   #7
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Sayın Admin evet belirttiğiniz tüm hususları aynen müvekkile büroda sözlü olarak aktadım teşekkür ederim ama müvekkilim için bir çözüm bulmalıyımSayın Evran KIRMIZI m.24 e dayanmayı düşünüyorum ve tazminatı göze aldım
Old 08-08-2011, 13:00   #8
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR
Alıntı:
...müvekkile büroda sözlü olarak aktardım
Alıntı:
...tazminatı göze aldım...

Sayın meslektaşım,
1.Yazıya dökün...Müvekkil de imzalasın.
2.Tazminatı müvekkil göze almalı...Siz değil!
3."Vekilin en tehlikeli hasmı müvekkilidir"

Kolay gelsin.
Old 08-08-2011, 13:46   #9
Admin

Sayın Av.Nazife Eytemiş BAŞAR,
Alıntı:
Yazan Av.Nazife Eytemiş BAŞAR
Sayın Admin evet belirttiğiniz tüm hususları aynen müvekkile büroda sözlü olarak aktadım teşekkür ederim ama müvekkilim için bir çözüm bulmalıyımSayın Evran KIRMIZI m.24 e dayanmayı düşünüyorum ve tazminatı göze aldım
Haksız gözüken müvekkiliniz için çözüm bulmanız gerektiğine katılmıyorum ancak yine de görüş bildirmem gerekirse, çözüm için mutlaka tazminatın göze alınması gerektiğini düşünmüyorum.

Kiracıya durumu sözlü bildirmişsiniz, o da sözleşmeye uymanızı aksi halde tazminat isteyeceğini yazılı olarak size bildirmiş. Mutlaka bir işlem yapmak istiyorsanız, akdi fesh edip, kiracının açacağı davada tazminatı ve haksız çıkmayı göze almak yerine, konumuzu ve yapacaklarınızı kiracıya izah eden bir cevabi ihtar çektikten sonra, haklarınızı saklı tutarak mecurun zilyetliğini kiracıya teslim edebilir ve bilahare sözleşme devam ederken açmayı düşündüğünüz davayı açabilirsiniz. Böylece sözleşmeye uyduğunuz için kiracının tazminat tehdidi ile karşılaşmanız söz konusu olmayacağı gibi, davayı sonuçta siz kazanırsanız sizin kiracıdan tazminat almanız söz konusu olabilir veya en azından sözleşmeyi tazminat tehdidi olmadan mahkeme kararı fesh etmiş olursunuz. Ama ola ki, davada haksız çıkarsanız, zilyetlik kiracıda olacağı için mahkeme masrafı/vekalet ücreti dışında bir zararınız olmaz diye düşünüyorum.

Bir diğer deyişle tüm riskleri siz üstünüze alıp, kiracıyı davacı konumunda bırakacağınıza, riskleri kiracı üstünde bırakıp siz davacı konumuna geçebilirsiniz. Karar yine de sizin tabii..
Old 09-08-2011, 18:20   #10
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

3."Vekilin en tehlikeli hasmı müvekkilidir"

ÇOK DOĞRU!!!!!!!!!!!!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi