Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

avukatlık stajı: ilk 6 aylık adliye stajı baska bir sehirde ikinci 6 ay başka şehirde olabilir mi?

Yanıt
Old 29-12-2007, 12:38   #1
av_muratsahin29

Varsayılan avukatlık stajı: ilk 6 aylık adliye stajı baska bir sehirde ikinci 6 ay başka şehirde olabilir mi?

degerki meslektaslarım avukatlık stajı hakkında cok soru alıyorum acaba ilk 6 aylık adliye stajı baska bir sehirde ikinci 6 aylık avukatın yanında staj baska bir sehirde yapılabılıyormu? tesekkür ederim
Old 04-01-2008, 14:27   #2
faruksa

Slmlar.Stajın nakli mümkündür.Ayrıntı için Avukatlık staj önetmeliğine bakabilirsin
Old 05-01-2008, 13:01   #3
Serkan Ergül

Varsayılan Sayın av_muratsahin29

Yönetmeliktende öğrenebileceğiniz gibi stajı nakili yapılabiliyor.Uygulamada da stajını farklı şehirlere alan arkadaşlar oldu.Stajın bitiminden sonra da nakil yapabilirsiniz.Yanlız staj sonrasında nakil yapmak isterseniz baroların nakil için uyguladıkları fiyatlar var.Yanlışım olabilir belki en son duyduğum kadarıyla İstanbul Barosu nakil için 4.000 ytl istiyordu,değişmiş olabilir.
Old 10-01-2008, 14:49   #4
Av.H.Ahmet KANAL

Avukatlık Staj Yönetmeliğinin 31. maddesine göre;
Stajın Nakli
Madde 31- Stajın nakli mümkündür. Bu konuda Avukatlık Kanununun 68, 69 ve 70 inci maddelerinin, staja aykırı düşmeyen kuralları uygulanır. Nakil ile gelinen Baroda staj eğitimini kısmen veya tamamen aldığı anlaşılan stajyerin staj eğitiminden kısmen veya tamamen muaf tutulması mümkündür.
Nakli staj döneminde yaptırmak daha mantıklı ve ekonomik olacaktır. Kaybedilen ise nakil sırasında ve nakille gidilen yerde askı süresi nedeniyle zaman kaybıdır.
Old 13-07-2008, 18:28   #6
Hasan Bahadır Büyükavcı

Peki ben stajımı Hatay Barosunda başlatsam daha sonra Ankaraya stajımı alabilirmiyim?
Yüksek lisans okumak zorunda olduğum için aldıracağım. Böyle bir gerekçeyle stajı nakledebilirler mi?
Old 13-08-2008, 15:31   #8
Av. Gülgün

Sayın Meslektaşlarım,
Stajını Ankara Barosu' nda yapmakta olan ve ruhsatını başka bir barodan almayı planlayan bir stajyer olarak bilgilerimi sizlerle paylaşmak isterim.
Stajımız devam ederken başka bir baroya nakil olmak istediğimizde, o baroya kayıt için gereken masrafları yapmamız ve nakil isteğimiz nakil aldırdığımız ve nakil gittiğimiz baroların yönetim kurullarınca inceleneceğinden en az iki hafta olacağından bahsedilen bir zamana ihtiyacımız var.
Eğer stajınızı nakil aldırmak yerine (örneğin stajın bitmesine az kalmışsa) devam ettiğiniz baroda bitirip, staj bitim belgenizle istediğiniz herhangi bir baroya başvurabiliyorsunuz. Bu durumda nakil masrafı söz konusu olmuyor ve tamamlamanız gerekenler sadece ruhsat için başvurduğunuz baronun kendi barolarında staj yapanlardan istediklerinden ibaret oluyor. (En azından benim başvuracağım baro beni bu şekilde bilgilendirdi.)( İlden ile değişiklik göstereceğini zannetmem ama yine de düşündüğünüz baroyla iletişime geçip net bilgi almanızı öneririm.)
Old 07-10-2008, 13:52   #9
Av. R. Onur ÇINAR

Alıntı:
Yazan Av. Gülgün
Sayın Meslektaşlarım,
Stajını Ankara Barosu' nda yapmakta olan ve ruhsatını başka bir barodan almayı planlayan bir stajyer olarak bilgilerimi sizlerle paylaşmak isterim.
Stajımız devam ederken başka bir baroya nakil olmak istediğimizde, o baroya kayıt için gereken masrafları yapmamız ve nakil isteğimiz nakil aldırdığımız ve nakil gittiğimiz baroların yönetim kurullarınca inceleneceğinden en az iki hafta olacağından bahsedilen bir zamana ihtiyacımız var.
Eğer stajınızı nakil aldırmak yerine (örneğin stajın bitmesine az kalmışsa) devam ettiğiniz baroda bitirip, staj bitim belgenizle istediğiniz herhangi bir baroya başvurabiliyorsunuz. Bu durumda nakil masrafı söz konusu olmuyor ve tamamlamanız gerekenler sadece ruhsat için başvurduğunuz baronun kendi barolarında staj yapanlardan istediklerinden ibaret oluyor. (En azından benim başvuracağım baro beni bu şekilde bilgilendirdi.)( İlden ile değişiklik göstereceğini zannetmem ama yine de düşündüğünüz baroyla iletişime geçip net bilgi almanızı öneririm.)

bahsettiğiniz masraflar ne için isteniyor? kayıt masrafları pul ya da vergi gibi masraflar mı?
Old 24-11-2008, 16:59   #10
Av. Gülgün

Ruhsat başvurusunda istenen "evrak"lar :
295 YTL’ lik Adalet Bakanlığı Ruhsatı Harç Dekontu
300,00 YTL’ lik TBB Ruhsat Harç Dekontu
25 YTL’ lik Damga Vergisi Makbuzu
394,54 TL’ lik Giriş Keseneği

Yemin törenine gelirken de 127 YTL Aidat ( Dönemsel Yıllık Kesenek) makbuzu ve 25 YTL Kimlik Bedeli ve cübbe(50 YTL)..
Old 15-12-2008, 21:57   #11
castleoflaw

stja başlayalı bir ay kadar kısa bir süre oldu. Şimdi İstanbul barosundan başka bir baroya nakil yaptırsam ödediğimiz bir bedel oluyor mu? Fiyat var mı? Masraflar ne kadar tutuyor? Yardımcı olursanız sevinirim..
Old 16-12-2008, 13:56   #12
PINAR YILMAZ

Stajyerken ya da avukatken nakil gittiğiniz de her baronun kendisine göre belirlediği ücreti ödemeniz gerekiyordu. Ama nakil ücretinin kaldırıldığını duymuştum. Sanırım artık ücret ödenmiyor. Bağlı olduğunuz baro kalemi size en doğru bilgiyi vericektir. Saygılar...
Old 27-01-2009, 14:15   #13
turkishrock

benim de merak ettiğim husus şu: acaba ilk 6 ayı hukuk bürosunda staj yaparak, son 6 ayı da adliyede staj yaparak tamamlayabiliyor muyuz? yani ilk önce hukuk bürosunda yaptığımız stajımız kabul oluyor mu?
Old 29-01-2009, 14:23   #14
PINAR YILMAZ

Hayır öyle bir tercih hakkınız yok maalesef. Çünkü ne şekilde staj yapacağınız staj yönetmeliğine göre belirleniyor. Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi