Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İdari Yargıda Dilekçe Red Kararı (İYUK m.5) Üzerine Davanın Yenilenmesi Prosedürü ve Yürütmenin Durdurulması Sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-05-2020, 14:19   #1
Av. Potterhead

Varsayılan İdari Yargıda Dilekçe Red Kararı (İYUK m.5) Üzerine Davanın Yenilenmesi Prosedürü ve Yürütmenin Durdurulması Sorunu

Merhaba Sevgili Meslektaşlarım,

İdare Mahkemesinde, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından müvekkile uygulanan idari para cezasına ilişkin, konusu ve tarafları aynı iki ayrı işleminin iptali istemiyle yürütmenin durdurulması talepli "iptal davası" açtım. Ancak mahkeme İYUK m. 5 uyarınca iki ayrı işlem için iki ayrı dava açmam gerektiğini belirterek, davamı yenilemem için dilekçemi reddetti. Sorun şu ki; idari yargıda ilk defa dava açtım, ilk defa dilekçenin reddi şeklinde davanın yenilenmesi prosedürüyle karşılaşıyorum ve mesleki hayatımın çok başında olduğum için bu konuda hiçbir bilgim maalesef ki yok. Salgın sebebiyle mahkemede de hiçbir muhatap bulamadım. Sorularıma gelirsek;

1- Dava dilekçelerini iki ayrı şekilde oluşturup red kararını veren mahkemeye ve esasına mı göndermem gerekiyor, yoksa ayrı ayrı mı açmam lazım ?

2- Cezaların birini müvekkil süresi içerisinde ödedikten sonra dava yoluna başvurduk. Diğer işlemin ise cezasını ödemeden başvurduk. Dolayısıyla bir tanesi için yürütmenin durdurulması yolu konusuzdu zaten ancak ikisini birlikte açtığım için YK talebiyle açmıştım. Ben de şimdi iki ayrı dilekçe yazarken birini yürütmenin durdurulması talepli açıp diğerini açmazsam, talep değişikliği söz konusu nedeniyle davam reddedilebilir mi ?

3- Son olarak da müvekkil iki dava için iki ayrı harç yatırılması sebebiyle; cezasını ödediği ilk işlemin davasını açmamaktan yana. Benim de harcı ödeme gücüm yok. Bir davayı açmaktan vazgeçip, tek dava üzerinden dilekçemi yenilersem "ret kararı" na aykırılık oluşturduğum gerekçesiyle davam reddedilir mi ?

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.
Old 07-05-2020, 14:25   #2
pallanco

1- Dava dilekçelerini iki ayrı şekilde oluşturup red kararını veren mahkemeye ve esasına mı göndermem gerekiyor, yoksa ayrı ayrı mı açmam lazım ?

iki ayrı dava dilekçesi ve ekleri şeklinde hazırlayacaksınız. Ancak her iki dilekçeye de (özellikle konu bölümüne) daha önce eksiklikten dilekçe red işleminin gereğinin yapıldığını esas karar numaralarıyla birlikte açıklayacaksınız ve her iki yeni dava dilekçesi ekine de dilekçe red kararlarının örneğini koyacaksınız ki aynı mahkemeye düşsün.

2- Cezaların birini müvekkil süresi içerisinde ödedikten sonra dava yoluna başvurduk. Diğer işlemin ise cezasını ödemeden başvurduk. Dolayısıyla bir tanesi için yürütmenin durdurulması yolu konusuzdu zaten ancak ikisini birlikte açtığım için YK talebiyle açmıştım. Ben de şimdi iki ayrı dilekçe yazarken birini yürütmenin durdurulması talepli açıp diğerini açmazsam, talep değişikliği söz konusu nedeniyle davam reddedilebilir mi ?

Hayır böyle birşey olmaz, iki ayrı dava açacağınız için artık her iki dava kendi içinde ayrı değerlendirilir.

3- Son olarak da müvekkil iki dava için iki ayrı harç yatırılması sebebiyle; cezasını ödediği ilk işlemin davasını açmamaktan yana. Benim de harcı ödeme gücüm yok. Bir davayı açmaktan vazgeçip, tek dava üzerinden dilekçemi yenilersem "ret kararı" na aykırılık oluşturduğum gerekçesiyle davam reddedilir mi ?

Evet, dilekçe ret kararından sonra verilen sürede gereğini yapmazsanız (yeniden açmadığınız) davanız usulden reddedilir.
Old 07-05-2020, 14:38   #3
Av. Potterhead

Alıntı:
Yazan pallanco

iki ayrı dava dilekçesi ve ekleri şeklinde hazırlayacaksınız. Ancak her iki dilekçeye de (özellikle konu bölümüne) daha önce eksiklikten dilekçe red işleminin gereğinin yapıldığını esas karar numaralarıyla birlikte açıklayacaksınız ve her iki yeni dava dilekçesi ekine de dilekçe red kararlarının örneğini koyacaksınız ki aynı mahkemeye düşsün.

Hayır böyle birşey olmaz, iki ayrı dava açacağınız için artık her iki dava kendi içinde ayrı değerlendirilir.

Evet, dilekçe ret kararından sonra verilen sürede gereğini yapmazsanız (yeniden açmadığınız) davanız usulden reddedilir.

Merhaba Sevgili pallanco;

Bu kadar hızlı yanıtlayıp yardımcı olduğunuz için gerçekten çok teşekkür ederim. Bir tek hususu anlayamadım. Son sorumda belirttiğim şekilde tek dava açıp diğerinden vazgeçersem, açtığım tek dava da mı reddedilir yoksa yoksa sadece vazgeçtiğim dava usulden reddedilip diğeri devam eder mi ?
Saygılarımla.
Old 07-05-2020, 14:46   #4
pallanco

Alıntı:
Yazan Av. Potterhead
Merhaba Sevgili pallanco;

Bu kadar hızlı yanıtlayıp yardımcı olduğunuz için gerçekten çok teşekkür ederim. Bir tek hususu anlayamadım. Son sorumda belirttiğim şekilde tek dava açıp diğerinden vazgeçersem, açtığım tek dava da mı reddedilir yoksa yoksa sadece vazgeçtiğim dava usulden reddedilip diğeri devam eder mi ?
Saygılarımla.

Dilekçe red kararından sonra hangi davayı açtıysanız o dava devam eder ve esastan incelenir.

Diğer yandan şimdi üzerinde yeniden düşününce, siz aslında dilekçe ret kararından sonra süresi içinde öyle ya da böyle bir dava açacaksınız ve dilekçe ret kararının gereğini yerine getirmiş olacaksınız. O nedenle talep etmediğiniz kısımla ilgili ret kararı vermeyebilirler de...

Dilekçe ret kararının içeriğine göre yorumlamak daha doğru olur.
Old 07-05-2020, 14:58   #5
Av. Potterhead

Alıntı:
Yazan pallanco
Dilekçe red kararından sonra hangi davayı açtıysanız o dava devam eder ve esastan incelenir.

Diğer yandan şimdi üzerinde yeniden düşününce, siz aslında dilekçe ret kararından sonra süresi içinde öyle ya da böyle bir dava açacaksınız ve dilekçe ret kararının gereğini yerine getirmiş olacaksınız. O nedenle talep etmediğiniz kısımla ilgili ret kararı vermeyebilirler de...

Dilekçe ret kararının içeriğine göre yorumlamak daha doğru olur.

Anladım sevgili pallanco. Dediğiniz şekilde uygulayacağım. Tekrardan yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Sağlıkla kalın.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi