Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Şarköy'ün sıradışı savcısı

Yanıt
Old 15-01-2007, 17:14   #1
Viyola

Varsayılan Şarköy'ün sıradışı savcısı

TEKİRDAĞ'ın Şarköy İlçesi'nde 3 yıl önce göreve başlayan 29 yaşındaki Cumhuriyet Savcısı Tamer Soysal, Yeni TCK'nin yürürlüğe girmesi ile verdiği kararlarla kentte en çok konuşulan isim oldu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan ve 7 yıllık meslek hayatının son 3 yılını Şarköy'de sürdüren Savcı Soysal, istediği ceza kararlarıyla yaşayanların dikkatlerini üzerine çekti.

Galatasaray taraftarı olan Savcı Tamer Soysal, ilk olarak alkol alıp Galatasaraylı komşusuyla kavga eden 30 yaşındaki Fenerbahçe taraftarı M. Ö.'ye 30 gün süreyle adli kontrol altına tutulma ve geçen sezon oynanan Fenerbahçe-Galatasaray derbisini halka açık yerde izlemesi için talebiyle mahkemeye sevk etti. Sulh Ceza Mahkemesi de savcının talebine uyarak cezayı onayladı. Yeni CMK'nın 109'uncu maddesi gereğince ıslah etmek amacıyla verilen adli kontrol cezasından sonra yargılaması sona eren sanık Fenerbahçe taraftarı M. Ö.'ye mahkeme tarafından 3 bin YTL para cezası verildi.

Savcı Soysal, geçen Aralık ayında polis ekiplerinin İlçede yaptığı ‘Huzur Operasyonu' sırasında kahvesinde kumar oynattığı gerekçesiyle gözaltına alınan 40 yaşındaki N. G'ye ise 4 ilköğretim okulu öğrencisinin bir yıllık kitap ihtiyacının karşılaması ayrıca kahveninin kitaplık haline getireceği köşesine ‘100 Temel Eser’i alması koşuluyla adli kontrol istemiyle mahkemeye sevk etti. Sulh Ceza Mahkemesi savcının bu talebine de uydu. Sanık N. G., kahvesinin bir köşesini kitap okuma yeri haline getirerek ‘100 Temel Eseri’i aldı. Ayrıca Şarköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce belirlenen ihtiyaç sahibi 4 öğrencinin ise yıllık kitabını karşıladı.

Savcının verdiği kararı yerinde bulduğunu belirten ‘Kupa Kıraathanesi' sahibi N. G., “Diğer cezalara baktığımızda böyle bir cezanın verilmesi güzel. Verilen ceza sonrası müşteriler buraya gelerek bol kitap okuyorlar. Bazıları cezaları ilginç buluyor. Ancak ben verilen bu cezayı yerinde buluyorum” dedi.

Şarköy Cumhuriyet Savcısı Tamer Soysal son olarak ise bir lise öğrencisine günde 100 ÖSS hazarlık test sorucu çözme cezası verilmesini sağladı. Şarköy Lisesi'nde okul yönetiminin yaptığı arama sonrası 3'üncü sınıf öğrencisi U.Y.'nin üzerinde 1.25 gram Hint keneviri bulunması üzerine Savcı Soysal bu kez de, öğrenciye günde 50 Türkçe, 50 de Sosyal Bilgiler olmak üzere toplam 100 ÖSS deneme test sorusu çözme cezası verilmesini istedi. Savcı Soysal'in bu talebi de mahkeme tarafından kabul edildi.

ISLAH EDİCİ CEZALAR

Adli Kontrol yönteminin Türkiye'de yeni uygulanmaya başladığını ve TCK'da yer alan bu yöntemi sık sık mahkemeden talep ettiğini söyleyen Cumhuriyet Savcısı Tamer Soysal, şöyle dedi:

“Verilmiş olan 3 ceza da adli kontrol kapsamında alınmış tedbir niteliğinde cezadır. Nihai cezalar değildir. Bu üç kişi de yargılanacaktır. Bunlar Cumhuriyet savcısının talebi doğrultusunda Sulh Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararlardır. Ben bu talepleri ıslah etmeye yönelik olduğu için yapıyorum. Cezaların biri Galatasaray-Fenerbahçe derbisini umuma açık yerlerde izlememe cezası. İkincisi bir kahveciye 4 ihtiyaç sahibi öğrenciye kitaplarını temin etme ve kahvehanesinin bir köşesini kitaplık haline getirme cezası bizim talebimiz doğrultusunda mahkeme kararı ile verildi.

Son olarak üzerinde uyuşturucu madde bulunduran öğrenciye ÖSS'ye hazırlık kapsamında 100 soru çözme cezası verildi. Biz bunların sadece kağıt üzerinde değil uygulanması için de elimizden geleni yapıyoruz. Lise öğrencisinin çözdüğü testler her hafta polis tarafından bize getiriliyor ve bunları inceleyerek, adli kontrole uyup uymadığını denetliyoruz.”

Savcının verdiği kararları olumlu bulduğunu belirten pide salonu sahibi Aziz Nuhoğlu, “Savcı Tamer Soysal göreve geldiği günden bu yana 3 ilginç karara imza attı. Önemli olan insanları cezalandırmak değil, topluma kazandırmak. Bu nedenle kendisine teşekkür ediyorum. Böyle cezalar verildikçe suç oranının düşeceğine inanıyorum” dedi.
Ev kadını Aysel Çağlar ise, “Savcı Tamer Soysal toplum için güzel ve ilginç kararlar veriyor. Bizler için bu cezalar çok iyi” dedi.
http://www.hurriyet.com.tr/yasam/5780598.asp
Old 15-01-2007, 19:46   #2
Av.Elvan Akkaya

çok güzel , örnek alınması gereken talep ve kararlar.
ne denilebilir ki
))))))))))))))))))))))))))
Old 16-01-2007, 02:00   #4
Av.Ayşe

savcı bey'i yaratıcı cezalarından dolayı tebrik ederim
ben en çok fb'li vatandaşa verdiği cezayı beğendim.benzer cezaların artması dileğiyle
Old 16-01-2007, 09:35   #5
mustigocer

Varsayılan büyük ders

Hiç bir insan suçlu doğmaz suç işleyen insanda idam edilmemeli topluma tekrar kazandırmalı ki cezanın reel bir anlamı olsun. Böyle cesur ve tutarlı görevlileri ayakta alkışlamalıyız. İnşallah sayıları tez elden çoğalır çünki çok ihtiyacımızvar
Old 16-01-2007, 11:00   #7
av.remzieroglu

Savcı Beyi tebrik ediyorum. Gerçektende çok isabetli yaptırmlar uygulayarak insanları toplumdan soğutmamaya çalışmaktadır. bence de hafif suçlara böyle cezalar uygulanmalıdır.
Old 16-01-2007, 11:44   #8
fkb

Neşeli

Sayın Savcıyı tebrik ediyorum..

Umarım, hakim/savcı olarak görev yapan kamu görevlileri böylesi güzel uygulamalara daha çok başvururlar. Unutulmamalıdır ki; ceza, ıslah edici niteliği baskınsa daha işlevseldir.

Saygılarımla..
Old 16-01-2007, 21:48   #9
Aziz Kurtuluş

Varsayılan Yasada varsa neden olmasın

eğer Sn.Savcı bey yasada yazılı olanı yapıyor ise, zaten doğal birşeyi yapmıştır.
Tebrik etmek ve örnek olmasını dilemek gerekir.

Şu fenerli dostumuzun başına gelene üzüldüm sadece

Saygılarımla,
Old 21-01-2007, 13:55   #10
Av. Ali Aksoy

Varsayılan Mükemmel

İşte Ceza Hukuku'nun ve ceza siyasetinin asıl amacı budur. Tek kelime ile tebrikler...
Old 21-01-2007, 22:17   #11
ayşin şenkılıç

Sayin Savciyla TaniŞmak İsterdİm DoĞrusu... İnsanlari SuÇa TeŞvİk Eden İnsanlarin BÖylesİne Cahİl BirakalidiĞi Bİr Ortamde Sayin Savci Belkİde Omasi Gereken HukuĞu Ortaya Koydu. Umarim Örnek Alinir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi