Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tazminat davalarında ihtiyati tedbir???

Yanıt
Old 15-12-2009, 23:18   #1
av.arpay

Varsayılan tazminat davalarında ihtiyati tedbir???

Bildiğim kadarı ile mevzuata göre konusu para olan davalarda ihtiyati tedbir değil de ihtiyati haciz uygulanması gerekmektedir. Bu hususta somut bir yargıtay kararı bulamadım. Bu hususta, mesela tazminat davalarında ihtiyati tedbir kararı verilemeyeceğine ilişkin bir yargıtay kararı arıyorum.... Şimdiden teşekkürler..
Old 16-12-2009, 00:17   #2
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan av.arpay
Bildiğim kadarı ile mevzuata göre konusu para olan davalarda ihtiyati tedbir değil de ihtiyati haciz uygulanması gerekmektedir. Bu hususta somut bir yargıtay kararı bulamadım. Bu hususta, mesela tazminat davalarında ihtiyati tedbir kararı verilemeyeceğine ilişkin bir yargıtay kararı arıyorum.... Şimdiden teşekkürler..

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, 13.04.2004 T., 2004/1820 E., 2004/4014 K:"...Öte yandan, ihtiyati haciz, ihtiyati tedbirin özel bir çeşidi olmakla beraber özellikle konusu ve tabi olduğu hükümler bakımından ihtiyati tedbirden farklıdır. İhtiyati haciz sadece para alacaklarına ilişkin dava veya takiplerde söz konusu olduğu halde, ihtiyati tedbir kural olarak paradan başka şeylere ilişkin davalarda ve aynı çekişmeli olan menkul ve gayrimenkul mallarla ilgilidir. İhtiyati hacizde haczedilen mallar açılan veya açılacak davanın konusunu oluşturmadığı halde, ihtiyati tedbirde üzerine tedbir konulan mallar taraflar arasında çekişmeli olduğundan davanın konusunu oluşturur.
Dava, bir miktar tazminat alacağının tahsiline ilişkin olduğuna göre böyle bir davada ancak İİK.nun 257'nci maddesindeki şartların varlığı halinde ihtiyati hacze karar verilebilir. Mahkemece anılan hususlar nazara alınmadan ihtiyati haciz gibi ihtiyati tedbir kararı verilmesi de doğru olmamış, hükmün bu nedenle de davalı yararına bozulması gerekmiştir..."

Saygılarımla...
Old 18-06-2013, 16:24   #3
lawyergm

bugün hakim tazminat alacağımızda ihtiyati haciz talebimizi reddetti.İhtiyati haciz talebini dava sırasında istedik.Dolayısıyla ara kararda reddedilen ihtiyati haciz talebine ilişkin kanun yolu davacı alacaklı açısından nasıl işleyecek?temyiz edebilmemiz için asıl davanın sonuçlanıp kararın tebliğ edilmesini mi bekleyeceğiz?Teşekkürler..
Old 18-06-2013, 16:39   #4
uğur deniz

Ara kararın gerekçeli kararı yazıldıktan sonra tebliğe çıkıyor ve dosyanın fotokopisi yaptırılıp Yargıtay a temyize gönderiliyor.
Old 18-06-2013, 22:50   #5
lawyergm

ara kararın gerekçeli olarak yazılması gerektiğine ilişkin Yargıtay Kararı var mı?Teşekkürler
Old 19-06-2013, 17:19   #6
uğur deniz

Alıntı:
Yazan lawyergm
ara kararın gerekçeli olarak yazılması gerektiğine ilişkin Yargıtay Kararı var mı?Teşekkürler
HMK nun 391.maddesinde ihtiyati tedbir kararlarının nasıl yazılması gerektiği belirtilmiş olup ihtiyati tedbirlere ilişkin olarak UYAP ekranından ara karar başlığından girilerek gerekçeli karar yazılıyor.İhtiyati haciz kararları da aynı şekilde yazılıyor .Red halinde Yargıtay yolu açık olduğu için dosyanın fotokopisi yaptırılarak ihtiyati haczin yada tedbirin reddine ilişkin karar Yargıtay a gidiyor.Ortada bir karar olacak ki Yargıtay incelesin. Mahkemelerde uygulama bu şekilde.ancak her ihtimale karşı yazılı olarak mahkemeden gerekçeli kararı temyiz edeceğinizi belirterek gerekçeli kararın tebliğe çıkarılması talebinde bulunursanız ara kararının iş yoğunluğu gibi nedenlerle yazılmamasının önüne geçmiş olursunuz.
Old 01-07-2013, 21:24   #7
lawyergm

Sayın meslektaşlarım,
Bir meslektaşımız çok yararlı bir çalışma gönderdi..Mahkeme kararlarının gerekçeli olmasına dair..Teşekkür ediyorum.Ancak mahkeme ara kararda ihtiyati haciz talebimizi şartları oluşmadı diye reddetti.Mahkemeye bende gerekçeli kararın yazılarak tarafımıza tebliği diye bir dilekçe yazdım.Ancak hakim ikna olmadı.Esas hükümle birlikte temyiz edeceksiniz dedi..Fakat meslektaşlarımızdan bazıları ara kararın gerekçesinin yazıldığını belirttiler.Evet mahkemenin bütün kararları gerekçeli olmak zorunda.Ama ara kararda gerekçe gösterilmediyse o zaman temyize tabi olan ihtiyati haczin reddine karşı ara karara itiraz mı edeceğiz?Kararın kendisi temyize tabi ama gerekçe yoksa ortada?yani ara karar..
Bu durumda ara karara itiraz düşünülürse mahkeme bu husustada bir karar ve gerekçe göstermek zorunda mı?Kanımca evet..Çünkü temyize tabi bir karar olan ihtiyati haciz talebinin reddine ilişkin karar gerekçeli olarak yazılması gerektiğinden neden gerekçeli yazılmadığı hususunda gerekçe göstermek zorunda diye düşünüyorum..Bu birinci ihtimaldi..
İkinci ihtimal mahkeme ikna oldu diyelim.zor bir ihtimal olsada..Bu durumda ara kararda verilen red kararının gerekçeli kararı tarafımıza tebliğ edildiğini düşünürsek bu karara karşı asıl dava devam ederken temyiz yoluna başvurmamız halinde dosyanın fotokopisinin yapılıp Yargıtaya gönderilmesi gerektiğini söyleyen meslektaşlarımızından özellikle Yasal dayanağı hakkında yardım istiyorum..Bu konuya ilişkin Yargıtay Kararı var mı?Çünkü hakimin her kararın gerekçeli olarak yazılacağını ve temyize tabi kararların ara kararla reddi halindede yine buna ilişkin gerekçeli kararın yazılıp dava devam ederken Yargıtaya gönderileceği hususunda tatmin olacağın zannetmiyorum..
Old 01-07-2013, 22:00   #9
lawyergm

Alıntı:
Yazan Av.Ufuk Bozoğlu
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=13653

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=13424
Yani ben şimdi ara kararı mı temyiz edeceğim?Ama ara kararlar nihai kararla birlikte temyiz yoluna götürülebiliyor..Kararın kendisi normalde temyize götürülebilirsede..Kararın gerekçesi olmadan kararı nasıl temyiz edeceğim?Yani ara karara gerekçe olmadığı gerekçesiyle itiraz edip gerekçeli karar mı alınması gerekir?Red gerekçesini yazmayan gerekçenin neden yazılmadığının gerekçesini yazar mı?Nasıl olacak?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi