Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ben boşanmak istiyorum eşim istemiyor yardım edin

Konuyu Kilitleyin
Old 11-02-2012, 01:16   #1
gamze2012

İnceleme Ben boşanmak istiyorum eşim istemiyor yardım edin

İyi günler ..ben 1 yıllık evlıyım kaçarak evlendim 1992 doqumluyum. yaşımın ufak olmasından cahillik ettim ve mutlu mesut olduğum ailemi terkettim. fakat daha 1.5 ay geçmeden tekrar aileme gelip boşanma davası açtım ve şikayette bulundum fakat sonra bazı sebeblerden tekrar bir araya geldik. eşimin yanına döndüğümde emniyete gidip şikayetımı geri aldım. ve aradan 11 12 ay geçti şuan kesin ayrılmak istiyorum sebebleri: ben aç kalıyorum maddi imkanlar yok. eşim ve ailesi bir arada yaşıyoruz.eşim çalışmadı.geçimsisiz. sinir hastası oldum kavga etmekten.napıcaqımı şaşırdım. ailesi kültür farkından benimlede anlaşamıyor, uyuşamıyor fikirlerimiz ailecek. ben yaptıqım cahillikten ve maddi imkanlar sayqısızlık sebeblerıyle dava açıcam şimdi bu ara. fakat eşim ve ailesi boşanmaya karşılar ne yapmalıyım yardım edin
Old 11-02-2012, 10:10   #2
kezzy

Sayın katılımcı;

Eşinizin sizi, ailesi ile birlikte oturmaya zorlaması ve ayrı ev açmaması kusur sayılacaktır ve boşanma sebebi olarak kabul edilir.(Ayrı ev açılmasını isteyen ve bu isteği karşılanmayan eş,boşanma istemekte haklı sayılıyor.)

Ancak eşiniz boşanmak istemediğinden yani davanızın çekişmeli dava olması nedeniyle; davanızda dayandığınız iddialarınızı ispatlamanız ve bunların boşanmaya yeter iddialar; yani evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını gösterir iddia-deliller olması gerekmektedir. Aksi durumda davanın reddi ihtimali var.

Ancak burada yazdıklarınız yeterli olmayacağınsan, sağlıklı bilgiler vermemiz mümkün değildir. Bu nedenle hak kaybına uğramamak için açacağınız davanız da bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.

Maddi durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz il barosunun adli yardım servisine başvurabilirsiniz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Old 16-02-2012, 16:45   #3
Konuk

İnceleme ben boşanmak istiyorum ama eşim olmaz diyor

genç yaşta cahillik ettim . şimdi zar zor aileme geldim ve bugun boşanmak istiyorum ben daha gelmıcem oraya dedim eşime telefonda. oda bana olmaz seni öldürürüm dedi. benim ondan hiçbir korkum yok şimdilik tek düşündüren orda bazı kişisel eşyalarım var onları nasıl alabılırım kıyafetlerım çeyizlerim var. fakat yakarız onları diyor. bu nasıl olacak ?? ve eşim hemen dava açamazsın yasalara aykırı diyor bunu bana açıklayabılırmısınız çok zor durumdayım. bir belaya bulaştım ve kurtulmak istiyorum. yaşım çok genç ve hayatımı düzene koymak istiyorum yardımcı olun bana .
Old 16-02-2012, 20:26   #4
üye31284

Alıntı:
Yazan Konuk
genç yaşta cahillik ettim . şimdi zar zor aileme geldim ve bugun boşanmak istiyorum ben daha gelmıcem oraya dedim eşime telefonda. oda bana olmaz seni öldürürüm dedi. benim ondan hiçbir korkum yok şimdilik tek düşündüren orda bazı kişisel eşyalarım var onları nasıl alabılırım kıyafetlerım çeyizlerim var. fakat yakarız onları diyor. bu nasıl olacak ?? ve eşim hemen dava açamazsın yasalara aykırı diyor bunu bana açıklayabılırmısınız çok zor durumdayım. bir belaya bulaştım ve kurtulmak istiyorum. yaşım çok genç ve hayatımı düzene koymak istiyorum yardımcı olun bana .

Sayın Katılımcı;

Kişisel eşyaların tespitine, teslimine dava yoluyla hükmedilir. İcra yoluyla da hüküm uygulanır. Ancak bu hususta hızlı hareket etmek ve hak kaybına uğramamak için bu işlemleri avukat vasıtasıyla takip etmeniz menfaatinizedir. En başından sağlam olarak hukuki süreci yürütürseniz, eşyalarınızı yaksa da bedelini almanız mümkün olur.

Eşinizin tehditleri karşısında şikayet hakkınız ve 4320 Sayılı Kanun'dan kaynaklanan sair tedbir haklarınız vardır.

Dava açmanızın yasalara aykırı olduğu yönündeki eşinize ait beyan gerçek dışıdır. Bir avukattan doğrudan danışmanlık ve vekillik hizmeti almanız menfaatinizedir. Ekonomik durumunuz avukatın hizmet bedelini karşılamaya yeterli değilse, bunu sizden istenecek bilgi ve belgelerle ispatlayarak, başvuracağınız il barosundan tarafınıza avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi