Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimden ayrıldım ailemle yaşiyorum 150 tl nafaka alıyorum ama yetmiyor devlet bana yardım eder mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-02-2012, 11:44   #1
yoksulluk

Varsayılan eşimden ayrıldım ailemle yaşiyorum 150 tl nafaka alıyorum ama yetmiyor devlet bana yardım eder mi?

mrb ben eşimden 2011 yılının 2. ayında yerel mahkemeyle ayrıldım ve attiği iftiralar ortaya çıkınca hakim bana 7 milyar maddi 8 milyar manevi tazminat verdi. karşi taraf itiraz ederek temyiz etti,ve hala temyizi bekliyorum.maddi durumum kötü ailemle köyde yaşiyorum küçük bi yer olduğu için çalişma imkanım yok 150 tl nafaka alıyorum.birde oğlum war maddi durumum kötü olduğu için babasına verdim o da şimdi göstermio icra ile almam gerekiyormuş ama onada maddi durumum ve nafakam yetmio.acaba devlet dul ve yoksulluktan bana destek olabilirmi.nasıl bi işlem yapmam gerekiyo cvbınızı bekliyorum...
Old 09-02-2012, 13:27   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Sizin koşullarınıza sahip bireyler için devletin sağladığı sürekli nafaka sayılabilecek bir gelir ödeme programı, fonu yoktur.

Bağlı bulunduğunuz ilçe,il veya belediyelerin sosyal yardımlaşma fonlarına başvurabilirsiniz. Aranılan koşulları taşımanız halinde yardım alabilme ihtimaliniz vardır.

Bunun dışında geçiminizi kendi imkanlarınızla temin etmeniz beklenecektir.

Tazminatlarıızın kesinleşmesi halinde tahsili de profesyonellik gerektirmektedir. İcra iflas hukuku bilgilerine başvuracağınız bir meslektaştan doğrudan yardım almanız menfaatinizedir.

Yoksulluğunuzu kanıtlayarak balunduğunuz yerin İL barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesi için başvurabilirsiniz. İlçelerde, adliye binaları içinde adli yardım büroları size yol gösterecektir.

Saygılar.
Old 09-02-2012, 13:31   #3
kezzy

Sayın katılımcı;

Sorunuzdan boşanmanızın kesinleşip kesinleşmediği anlaşılmamaktadır. Eğer boşanma davanız kesinleşmiş ise boşanma davasında hükmedilen nafakanın artırımı için yeniden dava açabilirsiniz.

Gerek çocuk tesliminin sağlanması, gerek diğer davalarınızla ilgili olarak hak kaybına uğramamak için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz. Maddi durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz il barosuna başvurarak tarafınıza ücretsiz avukat atanmasını isteyebilirsiniz.

Bunun dışında gerekli şartları taşımanız durumunda bulunduğunuz yerde ki Kaymakamlık bünyesindeki "Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı"na başvurarak sosyal yardımdan yararlanbilirsiniz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Old 10-02-2012, 10:32   #4
yoksulluk

Soru ayrıldım ama temyiz etti

yanıtladiğiniz teşekür ederim.temyiz geldiği zaman tazminatı kısa sürede alabilirmiyim.veya nasıl alabilirim.benim avukatım var ama çok yavaş.ben babamın evine 2010/5/25 geldim 6. ayda nafaka davası açtım ve nafakamı geen sene 9.ayda almaya başladım.od abirikmiş nafaka.yani anlaşma yapıldı taksitli ödüyo 150 tl.yani haklı konumda olan benim ama genede onlar kaçıracak veya kaçacak bişeyler buluyorlar.nafaka için hapis cezası çıktı son 3 ayı yatırdı ve ceza almadı.inanın cahilliğimden yararlandıklarını düşünmeye başladım.sizden ricam oğlumu icra sız nasıl görebilirim.bi de hakım bana ayın ilk cumartesi pazarı görme hakkı verdi cumartesi 09:00 pazar 17:00 de teslim.ama ben göremedim vermedi bu hafta alacağim nafakayı yatırıp alacaktım avukatım olmaz dedi bu mümkünmü.verilen tarih geçtikten sonra 1 hafta sonra çocuk iiçin icra yapabilirmiyim... şimdiden teşekür ederim
Old 10-02-2012, 10:55   #5
kezzy

Sayın katılımcı;

Avukatınız olduğunu belirtmişsiniz, dosyanıza ve konulara daha vakıf olan avukatınız, burada yazdıklarınızdan öte bilgisi olmayan bizlerden, daha sağlıklı ve doğru yanıtlar verecektir.

Lütfen avukatınızla birlikte hareket ediniz.

KAHDEM'e gösterdiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Old 10-02-2012, 16:18   #6
Konuk nur

Soru yoksulluk

avukatım la görüşemiyorum daha doğrusu babamla konuşuo.babamda hiç bişey sölemio avukata bırak dio benim yaşim küçük olduğu için avukatımda beni cahil gördüğü için hiç bi soruma yanıt vermio,o yüzden sizden yardım istedim benim için en önemlisi olan oğlumu icra sız nasıl alabilirim veya bu konuda nasıl hareket etmem gerekyor. cvbınızı 4 gözle bekliyorum ben teşekür ederimmm
Old 10-02-2012, 19:06   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Velayeti babaya verilen çocuğunuzu baba başka türlüsüne izin vermediği sürece ancak mahkemenin tayin ettiği gün ve sürelerle görebilirsiniz.

Ve bunu da ancak icra kanalı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Avukatınızdan hukuki destek almaya devam ediniz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi