Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

vefat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-12-2010, 15:13   #1
Konuk

Varsayılan vefat

iyi çalışmalar.2009 yılında babamı kaybettim.vefat nedeni beyinde oluşan emboli.hastanede yogun bakamda kaldı 1,5gün kadar şurda takıldıgım ve bizi çok rahatsız edn bi durum oldu biz hastamızı beklerken eve gidebilecegmz söylendi.eve gittikten 10 15 dk sonra vefat haberi geldi.hastaneyla evimz 7-8 dk bi mesafe biz yogun bakıma gittigmizde hastamz morga indirilmişti.ben yogun bakımdayken babamı görmüştüm bir sürü cihaz baglanmıştı onların çıkarılması enaz 4 dk sürer doktor ortada yoktu.hastayız morga indirmek için bizi beklemeleri gerekmiyormuydu?bize açıklama yapmak için doktorun bulunması gerekmiyormuydu.biz isteyince doktor evinden geldi.bu hastaya ve bize saygısızlık diilmi? budurm hep aklımda ve çok üzüyor beni.hukuki bi işlem yapabilirmiyim bu kanoda lütfenn yardım edinnn.çok tşklr
Old 26-12-2010, 23:15   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sayın Katılımcı,

Sağlık kurumlarında hizmetler insani değerlere ve kişilik haklarına saygı gösterilerek yapılmalıdır.

Konu ile ilgili duymuş olduğunuz rahatsızlığı hastanenin hasta hakları birimine iletebilirsiniz.

Yine Sağlık Bakanlığı Web sayfasından şikayet hakkınızı kullanabilirsiniz.
Old 27-12-2010, 22:27   #3
Nur Deniz

Sn Konuk, kaybınız için başsağlığı dilerim.

Yoğum bakım hastaları ziyarete, refakatçiye kapalıdır. Tüm kişisel bakımları oraya aittir. Beklenilen bir ölümse genellikle yakınlarının görmesine insani açıdan izin verilir. Ancak, sizinde anlattığınız üzere beklenmeyen bir durum gelişmişse vedalaşmanıza zaman kalmayabilir.

Söylediğiniz üzere üzerinde takılı tıbbi malzemelerin çıkarılması sandığınız kadar sürmez, bu malzemeleri takmak bile sizin söylediğinizin zamanın çeyreği zaman almalı ki daha çok hayat kurtarılabilsin. Hırpalanarak üzerinden çıkarılması gibi bir durum söz konusu olduğunu sanmam.

Ölüm saatini belirlemek hastanede gece çalışan doktorun görevidir. Uygulamada yoğun bakımlarda vefat gerçekleşmişse monitör çıktıları vs, dosyaya konarak doktorun onaylaması gerekir. Daha sonra morga indirilir. Doktorunun hastaneye gelerek bizzat açıklama yapması olağan değildir. Genellikle ölüm nedeni ile bilgi verilir ama.

Geçen zaman dikkate alındığında hasta hakları açısından şikayetinizde çok anlamlı bir sonuç çıkmayacağını düşünüyorum.

Kaybınız için tekrar başsağlığı dilerim.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi