Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Basın Ve Medyada Türk Hukuk Sitesi

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 4,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-04-2007, 21:04   #31
av.fundasin

Sayın Erdoğan idam cezası telafisiz bir ceza olduğu için savunulamaz.Ancak öyle suçlar ve suçlular vardır ki mağduru tanımamamıza rağmen bizlerin canını yakar,objektif düşünemeyiz.Ben de idama karşıyım ama yukarıda yazılan suç ve suçlu konusunda,keşke bazı suçlar için idam cezası saklı tutulsaydı diye düşünüyorum.Saygılar..
Old 28-09-2007, 19:29   #33
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

“CİDDİ ENDİŞELERİMİZ VAR”

Aralarında TCK Kadın Platformu, Avrupa Kadın Lobisi, Ka-Der, Kamer, Feminist Diyalog Platformu, KAHDEM gibi kadın örgütleri, Anayasa taslağının 9. maddesiyle ilgili ortak önerilerini salı günü düzenleyecekleri basın toplantısında açıklayacaklar.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...073#post121073
Old 29-09-2007, 01:10   #34
Armağan Konyalı

Sayın Av.Habibe Yılmaz Kayar

Bu başarı sizin emeklerinizin birikimi olmakla pırlanta barajı kadar değerli. Kadınların acılarına merhem olmakla kocaman teşekkür çelenklerini hak ediyorsunuz.

Kutlarım. Saygılarımla
Old 21-10-2007, 14:27   #36
Jeanne D'arc

Bu sonuncu THS haberi gülümseten cinsten "ablam".
Old 02-01-2008, 02:00   #37
Av. Can DOĞANEL

http://www.avukatlar.info/2007-humk-iik-sinirlari/

Sayfa tanıdık geldi mi?
Sol taraftaki başlıklara her tıklayışta ayrı bir şok yaşanıyor...
Eflatun renkli başlıkları yaklaşık 3-4 ay önce değiştirmiştim. İnsan bari kendine göre yeniden bir düzenleme yapar. İİK sınırlarımız hatalıymış, düzelttim. Onlar da düzeltse bari.. Kullanılmasında bir sakınca yok da insan bir THS'ye teşekkür ederiz falan yazmaz mı yahu..
Old 06-02-2008, 21:14   #39
Doç. Dr. Özge Yücel

Bugün saat 17.00-17.30 arasında TRT Ankara Radyosu'nda (Radyo 1) "Çoktan Seçmeli" adlı gençlik programında Dil Derneği üyeleri Gökhun Yılmaz, Aslı Gökdemir ve ben (Özge Yücel) canlı yayındaydık. Yayının asıl konusu dernek, dil ve gençlikti. Ama kendimizden, mesleki gelişimimizden söz edilince KAHDEM'den söz ettim. Türk Hukuk Sitesi'nin Türkiye'nin ilk hukuk sitesi olduğundan, 1997'de kurulduğundan, site içinde Kadın Hakları Çalışma Grubu kurulduğundan, KHÇG'nin Kadınlara Hukuki Destek Merkezi oluşturduğundan söz ettim. Kadınların kimliklerini açıklamadan soru sorduklarını, hukuksal yardım verildiğini, haklarının anlatıldığını anlattım ve sitenin adresini verdim.

Türk Hukuk Sitesi'nin değerli yöneticilerine emekleri için teşekkürlerimle
Old 16-02-2008, 01:25   #41
Admin

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Bugün saat 17.00-17.30 arasında TRT Ankara Radyosu'nda (Radyo 1) "Çoktan Seçmeli" adlı gençlik programında Dil Derneği üyeleri Gökhun Yılmaz, Aslı Gökdemir ve ben (Özge Yücel) canlı yayındaydık. Yayının asıl konusu dernek, dil ve gençlikti. Ama kendimizden, mesleki gelişimimizden söz edilince KAHDEM'den söz ettim. Türk Hukuk Sitesi'nin Türkiye'nin ilk hukuk sitesi olduğundan, 1997'de kurulduğundan, site içinde Kadın Hakları Çalışma Grubu kurulduğundan, KHÇG'nin Kadınlara Hukuki Destek Merkezi oluşturduğundan söz ettim. Kadınların kimliklerini açıklamadan soru sorduklarını, hukuksal yardım verildiğini, haklarının anlatıldığını anlattım ve sitenin adresini verdim.
Sayın Özge Yücel'in katıldığı Çoktan Seçmeli programının ses kaydını aşağıda dinleyebilirsiniz:
http://www.filefreak.com/pfiles/49355/kahdem.mp3

Katılımı ve güzel sunumu için kendisine tekrar çok teşekkürler. Ayrıca ses kaydının yayınına izin veren program yapımcısı Ayça Kortan'a da teşekkür ederiz.
Old 16-02-2008, 22:01   #42
Armağan Konyalı

Sevgili Özge

Kutlarım. Sesinle herkese şifa dağıtıyorsun.

Sevgilerimle
Old 18-02-2008, 19:59   #43
Caglayan K.

Varsayılan KAHDEM'de tartışma basında haber...

KAHDEM'de tartışılan konu basında haber oldu.

Alıntı:
Kadına '300 gun' ayrımcılığı
Kadınlara Hukuki Destek Merkezi'nden (KAH-DEM) Avukat Habibe Yılmaz Kayar, boşanan kadınların tekrar evlenebilmek için 300 gün beklemesiyle ilgili düzenlemenin kadına yönelik ayrımcılık olduğunu söylüyor.

Medeni Kanun'un 132. maddesi şöyle: "Evlilik sona ermişse, kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak üçyüz gün geçmedikçe evlenemez. Doğurmakla süre biter. Kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbiriyle evlenmek istemeleri hâllerinde mahkeme bu süreyi kaldırır."

Kayar şöyle diyor: "Kadın ve erkeğin evliliklerini farklı koşullara bağlayıp kadınlar için daha ağır koşulları öngören bu düzenleme kadınlarla erkekler arasında eşitsizlik yaratmasından başka, hamile olan ve olmayan kadınlar arasında da eşitsiz bir düzenleme içeriyor. Konunun ayrıca hasta hakları bakımından da incelenmesi gerekir; tıbbi bir zorunluluk olmaksızın kadının muayeneye zorlanması kabul edilemez bir düzenleme. Ayrıca kadın hamile olduğunu belirtirse veya muayene sonucu hamilelik anlaşılırsa kadının doğuma kadar evlenmesi yasaklanmakta."

Konu, kadınlara internet üzerinden ücretsiz hukuki destek veren KAHDEM sitesine gelen bir soru üzerine tartışmaya açıldı.

SOY BAĞI SORUNU

Düzenlemenin gerekçesi "soy bağını belirlemek". Yani amaç boşanan kadın hemen evlenirse ve 300 gün içinde doğurursa, bebeğin eski eşinden mi, yeni eşinden mi olduğunun bilinememesi ihtimalini engellemek. Kayar bu gerekçenin kadın adına ayrımcı olduğunu vurguluyor:

"Gözetilen amaç ile kadının hukuki ehliyetini kısıtlama orantılı olmadığı gibi, yasa yapıcı boşanan erkeklerin soy bağını korumak için, kadının özel hayatına, bedensel ve ruhsal bütünlüğüne müdahaleyi hak sayıyor."

Kayar, Medeni Kanun maddesinin iptali için yasal yollara başvurulabileceğini söylüyor.

"Bu soru genellikle doğurganlık yaşındaki kadınların sorunu gibi görülüyor. Menepoza girmiş, operasyon ile uterusu alınmış, 70 yaşındaki kadınlar vs. örnekler çoğaltılabilir...

Kadına yönelik kısıdamanın kaldırılması ve sorunun başka çözüm yollarının aranması gerekli." BİA
* * *

Uluslararası hukuka aykırı

Bu düzenleme Türkiye'nin de altında imzası bulunan uluslararası sözleşmelere aykırı.

»İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 16'ncı maddesi, "Yetişkin her erkeğin ve kadının, ırk, yurttaşlık veya din bakımlarından herhangi bir kısıtlamaya uğramaksızın evlenme ve aile kurmaya hakkı vardır" diyor. »

Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi'nin (CEDAW) 15. maddesi de "Taraf Devletler medeni haklar bakımından kadınlara erkeklerinkine benzer hukuki ehliyet ve bu ehliveti kullanmak için eşit fırsat tanıyacaklardır" diyor.

»16. maddeye göre de "evlilik ve aile ilişkileri konusunda ayrımı önlemek için gerekli bütün önlemler" alınmalı.

»CEDAW Komitesi'nin 21 No'lu Tavsiye Kararı'nda da

"Taraf Devletler, kadınların hukuki ehliyetlerini kısıdamaya yönelik hukuki sonuç doğuran her çeşit sözleşmenin vs. özel muamelelerin tamamının geçersiz olduğunu kabul ederler" deniliyor.

http://www.birgun.net/bolum-72-haber...tml#haber_basi

Saygılarımla.
Old 05-04-2008, 12:18   #44
Av.H.Sancar KARACA

Varsayılan Özge Yücel Tv'de

Sitemiz forum yöneticilerinden ve KAHDEM üyelerinden Sn.Özge YÜCEL bugün Kanal B'de saat 15.00 civarında yayına girecek "Hukuk Devleti" konulu bir programa katılacaktır.
Tebrik ediyor, başarılar diliyorum.
Selam ve saygılar.
Old 19-10-2008, 21:41   #46
justitie

Varsayılan Türk Hukuk Sitesi Hürriyet Gazetesi'nde

Türk Hukuk Sitesi’nde açılan en garip müvekkil soruları tartışmasına avukatlardan anektod yağıyor. Moderatörün lakabı ’Site mübaşiri’. Karşılaşılan ilginç müvekkiller arasında karımı nasıl öldürsem az ceza alırım diye danışan da var, sağlık karnesiyle avukattan bedava hizmet alacağını sanan teyze de, kısmetini kapayan büyücüleri dava etmek isteyen kadın da. Ama en güzeli, kalpazana 20 lirasını kaptıran avukatınki!

Kalpazan avukatı böyle çarptı

Daha 4 saat önce tabelaya bakan bir kişi geldi. Ücret karşılığında bir konu danışmak istediğini söyledi. Danıştı, çıkarken teşekkür etti, borcum ne kadar, dedi. Nezaket dolu şahsa ücret almayacağımı söyledim ancak kabul etmedi, ödemek için ısrar etti. Peki 100 lira olur, dedim. 80 olmaz mı, dedi. 100 verdi, para üstü olarak 20 lira geri verdim. Adam çıktı gitti, arkasından ne garip adam dedim, herşeye rağmen emeğimi gördü, karşılıksız bırakmadı diye düşünürken büronun altındaki büfeden sigara alayım dedim. Tanıdık büfeci, avukat bey kusura bakmayın ama bu para sahte, dedi. Dolandırıldım, çok garip. Günü siftahsız kapattım diye düşünürken eksi 20’deyim. Olayın en garip yanı şu: Adamın oğlu yurtdışında sahte parayla yakalanmış, ne yapılabilir diye danışmıştı. (Av. Selim Balku)

Haberin devamı için
http://www.hurriyet.com.tr/pazar/101...id=59&sz=95408
Old 19-10-2008, 22:46   #47
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Benim ilgimi çeken neden Şeytan'ın Avukatı film afişinin habere eklendiği
Old 19-10-2008, 23:32   #48
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Benim ilgimi çeken neden Şeytan'ın Avukatı film afişinin habere eklendiği
"Ah siz Avukatlar yok musunuz hepiniz kötüsünüz şeytansınız, tu kakasınız"ın basındaki dönüşümü bence.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi