Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Hukukçuların Askerliği

Yanıt
Old 18-01-2009, 22:30   #1
Canavar Avukat

Varsayılan Hukukçuların Askerliği - Askerde ne olurum ?

Dostlar merhaba,
Bir aksilik olmazsa Nisan ayinda askere gitmeyi planladim, hazirliklarimi buna gore yaptim. Bircok seyin sans oldugunu bilmekle birlikte yine de merakimdan sormak istiyorum. Icimizde askerligini yapmis bir suru meslektas vardir. Elimde avukatlik ruhsati var, noterlik belgesi var, yeminli tercumanlik mazbatam var. Yedek subay olarak tercih yapacam ancak cikar mi cikmaz mi sans ? Ayrica gorev olarak nerede degerlendirilebilecegim hususunda bir ongorusu olan var midir ?
Old 20-01-2009, 11:44   #2
Admin

Yakın zamandaki uygulama nedir bilemiyorum, ancak bizim zamanımızda avukatlık ruhsatnamenizi aldıysanız (hukuk diploması ya da staj belgesi yeterli değildi) meslek kurasına girebiliyordunuz. Ve meslek kurası sonucunda da askeri hakim veya adli subay olma şansınız vardı. Aynı şekilde hukuk fakültesi mezunlarının "personel" sınıfına ayrılması da diğer adaylara göre daha yüksek ihtimaldi (Özellikle tercihlere yazmanız şartıyla)

Yeminli tercümanlık belgesi işinize yarar mı bilemiyorum ancak yabancı dil sınavına girererek öğretmen (ingilizce) sınıfına ayrılmak veya tercüman olarak görevlendirilmek de (bir zamanlar) olasıydı.
Old 20-01-2009, 12:28   #3
Av.Çirem NACZİTİT

Alıntı:
Yazan Batur77
Dostlar merhaba,
Bir aksilik olmazsa Nisan ayinda askere gitmeyi planladim, hazirliklarimi buna gore yaptim. Bircok seyin sans oldugunu bilmekle birlikte yine de merakimdan sormak istiyorum. Icimizde askerligini yapmis bir suru meslektas vardir. Elimde avukatlik ruhsati var, noterlik belgesi var, yeminli tercumanlik mazbatam var. Yedek subay olarak tercih yapacam ancak cikar mi cikmaz mi sans ? Ayrica gorev olarak nerede degerlendirilebilecegim hususunda bir ongorusu olan var midir ?

kısa dönem istememe karşın 2004 nisan celbinde tankçı asteğmen adayı olarak acemilik eğitimi için Ankara Etimesgut'a gönderildim. Yanımda götürdüğüm avukatlık ruhsatımın aslı gibidir sureti meslek kurasında boş çekmemi engellemedi. Sonrasında çektiğim takım komutanı kurası ile muhafız takım komutanı olarak atandığım kıtada sekiz ayı, izafiyet teorisinin de katkısıyla 118 ay olarak geçirdim. Bir yıl kayıp mıdır diye sorarsanız cevabım 'asla' olur. Ama eldeki ruhsata güvenip uzun dönem tercih etmenizi önermem çünkü hiçbir garantisi yok.
Old 20-01-2009, 17:52   #4
Av.AAO

Bu konuda tek bir bildiğim var. Uzun dönem işaretleyen Gazi Hukuk'tan mezun ben ve benim arkadaşlarımın çok büyük çoğunluğu askerliğini askeri savcı ve askeri hakim olarak yaptı, yapıyor. Yüksek lisans ve doktora yapmış olmanız da bu ihtimali çok kuvvetlendirir. Tavsiyem hukukçulara, askerliklerini personel sınıfta değil de, olabilirse askeri mahkemelerde o da olmadı disiplin subayı olarak yapmalarıdır. Personel sınıfı olup, ilçeye askerlik şubesi başkanı olarak atanmak da kulağa iyi gelebilir, sorumluluklarını ve 7-24 orada bulunma zorunluluğunuzu hesaba katarsanız, kısa dönemi bile ercih eder hale gelirsiniz.
Nasıl yaparsan yap, sağ salim geri dönde...
Old 20-01-2009, 18:08   #5
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan Av.AAO
Bu konuda tek bir bildiğim var. Uzun dönem işaretleyen Gazi Hukuk'tan mezun ben ve benim arkadaşlarımın çok büyük çoğunluğu askerliğini askeri savcı ve askeri hakim olarak yaptı, yapıyor. Yüksek lisans ve doktora yapmış olmanız da bu ihtimali çok kuvvetlendirir. Tavsiyem hukukçulara, askerliklerini personel sınıfta değil de, olabilirse askeri mahkemelerde o da olmadı disiplin subayı olarak yapmalarıdır. Personel sınıfı olup, ilçeye askerlik şubesi başkanı olarak atanmak da kulağa iyi gelebilir, sorumluluklarını ve 7-24 orada bulunma zorunluluğunuzu hesaba katarsanız, kısa dönemi bile ercih eder hale gelirsiniz.
Nasıl yaparsan yap, sağ salim geri dönde...

Ustadim selamlar,
Bilgi icin tsk ederim; ancak sunu sormam gerekecek personel sinifi olmamak dediginiz gibi mahkemelerdeki gorevlerde yer almak icin tercih seceneginde o halde hangi sinifi secmeliyim ? Mahkemelerde sozune ettiginiz bu gorevlere gelebilmek icin secilecek sinifin adi (tercih kagidinda boyle bir hakkimiz varsa ve isaretleyebiliyorsak) ne olmalidir ?
Old 20-01-2009, 18:32   #6
AvTürk

eğer ruhsatınız varsa işaretleyeceğiniz bir form yok. meslek kurası çeker hakim, savcı ya da disiplin subayı olursunuz. ruhsatınız yok ise kıtada sınıfınıza göre takim komutanlığı yaparsınız(yd.sub.). olmadı 5 ay kısa dönem askerlik(çvş) olursunuz. hayırlı olsun.
Old 20-01-2009, 18:50   #7
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan AvTürk
eğer ruhsatınız varsa işaretleyeceğiniz bir form yok. meslek kurası çeker hakim, savcı ya da disiplin subayı olursunuz. ruhsatınız yok ise kıtada sınıfınıza göre takim komutanlığı yaparsınız(yd.sub.). olmadı 5 ay kısa dönem askerlik(çvş) olursunuz. hayırlı olsun.

Ruhsatim var ustadim, buna ek olarak noterlik belgem ve Istanbul'daki bir noterlikten alinmis yeminli tercumanlik mazbatam da var. Ayni zamanda yeminli tercumanim.
Old 21-01-2009, 02:33   #8
korayoz

Nasıl askeri hakim-savcı olunuyor onu anlayamadım. Askeri mahkemelerde yeteri kadar hakim-savcı var zaten. Ayrıca yüzlerce avukat askerlik yapıyor hangi birisini hakim-savcı olarak alıcaklar. Sanırım en az 20 yıl öncesinin uygulamasıydı bu . Şimdi askere giden arkadaşlarımın nerdeyse hepsi kısa dönem yapıyor, uzun dönem yapan bir arkadaşım var oda komando asteğmen oldu.
Old 21-01-2009, 11:14   #9
Av. M. Yasir Bağce

2007 aralık ayında askere gittim. ruhsatım ve noterlik belgem olması hiç bir işe yaramadı. ankarada kısa dönem çavuş olarak yaptım ve 2008 mayıs ayında döndüm. uzun dönem veya kısa dönem askerlik için sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok. aynı şartlarla 6-7 arkadaş beraber gittik sadece 1 arkadaş uzun dönem piyade olarak kiliste takım komutanı olarak görev yaptı. kalan herkes kısa dönemdi. açıkçası ne çıkarsa bahtınıza
Old 21-01-2009, 12:18   #10
Tiocfaidh

Henüz 1,5 ay önce terhis olmuş ve yedek kütüğüne kayıt olmuş eski bir subay olarak bu konudaki en güncel bilgiler bendedir sanırım.

Öncelikle adayın kısa ya da uzun dönem tercihlerinin pek(hatta hiç) bir öneme sahip olmadığını belirtmeliyim. Ordu kendi bünyesinde sorumluluk taşıyacak ve branş olarak ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitim görmüş nitelikli kişileri almak isterse bu kişileri her türlü alır. Siz de gerek almış olduğunuz eğitim, gerek diğer donanımlarınız itibariyle bu sınıf içinde yer almaktaysanız formda 'kısa dönem' işaretlemeniz pek de işe yaramaz. Aynı şekilde, üniversite enflasyonunun yaşandığı ve lisans eğitiminin vasat bir norm olarak kabul gördüğü bugünün şartlarında orduya katkı sağlayabilecek bir aday olarak görülmezseniz 'uzun dönem' işaretlemenize rağmen kısa dönem askerlik yapmanız kuvvetle olasıdır.

Şimdi gelelim hukuk fakültesi diplomasının ordu nazarında arz ettiği önem ve bu diplomaya duyulan ihtiyaç durumuna;

Hukuk fakültesi mezunları küçük istisnalar dışında personel sınıfına seçilir ve 3 aylık acemilik eğitiminin ardından çektikleri kura sonucu atandıkları birliklere gönderilir. Bu sınıfta yer alan yedek subaylar genel olarak küçük yerleşim merkezlerindeki askerlik şubelerinde başkan veya büyük merkezlerdeki askerlik şubelerinde kısım amiri olarak görev alırlar. Bu sınıf genel olarak hukuk fakültesi mezunlarından yükümlü seçer, zira ikmal, maliye, personel gibi konulara aldığı eğitim gereği kısmen de olsa vakıf olan ortalama bir hukuk fakültesi mezunu 3 aylık eğitim sonucu çok iyi olmasa bile sorumluluk alabilecek olgunluğa gelebilmektedir. Ayrıca hazine avukatlarının bulunmadığı küçük yerleşim merkezlerinde askerlik şube başkanlarının Milli Savunma Bakanlığı'nı mahkemelerde temsil etmesi de bu sınıfta hukukçulara öncelik tanınmasına önemli bir etkendir.

Personel sınıfının dışında diğer üyelerin bahsettiği meslek kurasına seçilme(güncel tabir kullanmak gerekirse "meslek kurası" kalktı aslında) durumu da vardır. Ancak son iki yıldır uygulamada olan yeni sistemle birlikte ikmal-maliye okulu direkt olarak mesleklerini icra edecek yükümlüleri almaktadır. Yedek subay adaylarının sevk işlemleri direkt olarak bu okula yapıldığı için de 'meslek kurası çekme' adındaki uygulama bugün devam etmemektedir. Meslek icra edecek yükümlüler aldıkları 18 günlük temel eğitimin ardından kura ile atanır ve mesleklerini icra etmek üzere birliklerine sevk edilirler. İkmal-maliye okuluna giren hukukçular askeri mahkemelerde askeri hakim-savcı ve disiplin subayı olarak görev alırlar. Uzmanlık gerektirdiği için çoğunlukla yüksek lisans, hatta doktora düzeyinde akademik eğitim almış kişiler bu sınıf için tercih edilmektedir. Daha eski dönemlerde sadece avukatlık ruhsatı ordu'da hukuk mesleğini icra etmek(o zamanki adıyla meslek kurası çekmek) için yeterli görülmüştür ancak günümüzün mezun enflasyonu yaşanan şartlarında sadece avukatlık ruhsatı ile bu sınıfa seçilmeniz çok düşük bir ihtimal(benim askerlik dönemimde bu şekildeydi).

Kısa ve uzun dönem askerlik konusuna yeniden dönecek olursak; hem personel, hem de ikmal sınıflarında hukuk fakültesi mezunlarına azımsanmayacak bir ihtiyaç olduğu göz önünde bulundurulursa uzun dönem askerlik yapmanız olasıdır. Sevk olacağınız dönemde uzun dönem askerlik yapmak isteyecek ve temiz arşiv kayıtlarına sahip yükümlü sayısı bu ihtiyacı karşılama konusunda yeterli olursa kısa dönem tercihiniz kabul görebilir(ki benim dönemimde bu şekildeydi, kısa dönem isteyen hukuk fakültesi mezunlarının %85 civarı, uzun dönem askerlik isteyenlerin ise %80 civarı tercihlerine uygun askerlik yapmışlardı). Yukarıda bahsettiğim, tercihinizin anlam ifade etmeyeceği durum ise örneğin İngiltere'nin Nothingham kentinde yüksek lisans, Fransa'nın Strasbourg kentinde doktora yapmış ve iki yabancı dili çok iyi düzeyde bilen bir yükümlü olmanız durumda söz konusu olabilir. Bu durumda kısa dönem tercihinde bulunsanız dahi ordu sizi bir şekilde subay olarak kullanmak isteyecektir. Benzer şekilde ikamesi mümkün ve çok sayıda muadili olan bir yükümlü iseniz(örneğin işletme ya da iktisat alanında lisans düzeyinde eğitim görmüşseniz) uzun dönem tercihinize rağmen kısa dönem askerlik yapmanız olasıdır.

Son olarak yabancı dil konusunda not eklemem gerekirse; dil bilginizi kpds, üds ve toefl sertifikalarıyla belgelemediğiniz sürece yabancı diliniz hiç bir anlam ifade etmeyecektir. Hatta bu sertifika da son iki yıl içinde alınmış olmalı, aksi halde benim gibi yüksek bir puan almanıza rağmen değerlendirme dışı kalabilirsiniz.

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım, umarım faydalı olabilmişimdir.

Saygılarımla
Old 21-01-2009, 12:33   #11
Av.BahadırDoğancı

Sayın Batur,

Bence, yedek subaylık sınavını da iyi geçirirsen PERSONEL sınıfında yedek subay olman yüksek ihtimaldir. Sanırım sınıf okulu şimdi İzmir'de ve üç ay. Sonrasında askerlik şubelerinde görev alabilirsin. S

Saygılarımla.
Old 21-01-2009, 14:17   #12
cemaydın

Bende 319. Kısa Dönem olarak yaptım askerliğimi (2008 mayısda teskere aldım)ve kısa dönem olarak yapmak istemişdim, yapacağınız seçimin bir önemi yok, onlar isterse yedek subay da olabilirsiniz veya kısadönem erbaş olarakda yapabilirsiniz.

İşin mantıksığlığı şurdan belli yedek subay seçeneğinide işaretleseniz veya kısadönem seçeneğinide işaretleseniz bile yine sizi sınava alıyorlar. Bunun mantığı nerde peki ? Ben gerçi yine her ihtimale karşı, önce cevap kağıdını doldurdum sonra soruları okumaya başladım. Kısaca ihtiyaçları oranında başka kıstaslara bakılarak alınıyor yedek subaylar.

Ama her ihtimale karşı elbette yine yedek subay seçeneğini seçip, soruların hepsini çözün.

Geneldede hukukçular personel oluyorlar, yani askerlik şubesinde masabaşı işiniz olacak.
Old 22-01-2009, 13:04   #13
Canavar Avukat

Arkadaslar vermis oldugunuz bilgiler icin hepinize teker teker tesekkur ederim, her ne kadar askerde neyin ne olacagi belli olmasa da genel bir kani olusturdum kafamda, gercekten yararli oldu sagolun.
Old 04-02-2009, 00:04   #14
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan Tiocfaidh
Henüz 1,5 ay önce terhis olmuş ve yedek kütüğüne kayıt olmuş eski bir subay olarak bu konudaki en güncel bilgiler bendedir sanırım.

Öncelikle adayın kısa ya da uzun dönem tercihlerinin pek(hatta hiç) bir öneme sahip olmadığını belirtmeliyim. Ordu kendi bünyesinde sorumluluk taşıyacak ve branş olarak ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitim görmüş nitelikli kişileri almak isterse bu kişileri her türlü alır. Siz de gerek almış olduğunuz eğitim, gerek diğer donanımlarınız itibariyle bu sınıf içinde yer almaktaysanız formda 'kısa dönem' işaretlemeniz pek de işe yaramaz. Aynı şekilde, üniversite enflasyonunun yaşandığı ve lisans eğitiminin vasat bir norm olarak kabul gördüğü bugünün şartlarında orduya katkı sağlayabilecek bir aday olarak görülmezseniz 'uzun dönem' işaretlemenize rağmen kısa dönem askerlik yapmanız kuvvetle olasıdır.

Şimdi gelelim hukuk fakültesi diplomasının ordu nazarında arz ettiği önem ve bu diplomaya duyulan ihtiyaç durumuna;

Hukuk fakültesi mezunları küçük istisnalar dışında personel sınıfına seçilir ve 3 aylık acemilik eğitiminin ardından çektikleri kura sonucu atandıkları birliklere gönderilir. Bu sınıfta yer alan yedek subaylar genel olarak küçük yerleşim merkezlerindeki askerlik şubelerinde başkan veya büyük merkezlerdeki askerlik şubelerinde kısım amiri olarak görev alırlar. Bu sınıf genel olarak hukuk fakültesi mezunlarından yükümlü seçer, zira ikmal, maliye, personel gibi konulara aldığı eğitim gereği kısmen de olsa vakıf olan ortalama bir hukuk fakültesi mezunu 3 aylık eğitim sonucu çok iyi olmasa bile sorumluluk alabilecek olgunluğa gelebilmektedir. Ayrıca hazine avukatlarının bulunmadığı küçük yerleşim merkezlerinde askerlik şube başkanlarının Milli Savunma Bakanlığı'nı mahkemelerde temsil etmesi de bu sınıfta hukukçulara öncelik tanınmasına önemli bir etkendir.

Personel sınıfının dışında diğer üyelerin bahsettiği meslek kurasına seçilme(güncel tabir kullanmak gerekirse "meslek kurası" kalktı aslında) durumu da vardır. Ancak son iki yıldır uygulamada olan yeni sistemle birlikte ikmal-maliye okulu direkt olarak mesleklerini icra edecek yükümlüleri almaktadır. Yedek subay adaylarının sevk işlemleri direkt olarak bu okula yapıldığı için de 'meslek kurası çekme' adındaki uygulama bugün devam etmemektedir. Meslek icra edecek yükümlüler aldıkları 18 günlük temel eğitimin ardından kura ile atanır ve mesleklerini icra etmek üzere birliklerine sevk edilirler. İkmal-maliye okuluna giren hukukçular askeri mahkemelerde askeri hakim-savcı ve disiplin subayı olarak görev alırlar. Uzmanlık gerektirdiği için çoğunlukla yüksek lisans, hatta doktora düzeyinde akademik eğitim almış kişiler bu sınıf için tercih edilmektedir. Daha eski dönemlerde sadece avukatlık ruhsatı ordu'da hukuk mesleğini icra etmek(o zamanki adıyla meslek kurası çekmek) için yeterli görülmüştür ancak günümüzün mezun enflasyonu yaşanan şartlarında sadece avukatlık ruhsatı ile bu sınıfa seçilmeniz çok düşük bir ihtimal(benim askerlik dönemimde bu şekildeydi).

Kısa ve uzun dönem askerlik konusuna yeniden dönecek olursak; hem personel, hem de ikmal sınıflarında hukuk fakültesi mezunlarına azımsanmayacak bir ihtiyaç olduğu göz önünde bulundurulursa uzun dönem askerlik yapmanız olasıdır. Sevk olacağınız dönemde uzun dönem askerlik yapmak isteyecek ve temiz arşiv kayıtlarına sahip yükümlü sayısı bu ihtiyacı karşılama konusunda yeterli olursa kısa dönem tercihiniz kabul görebilir(ki benim dönemimde bu şekildeydi, kısa dönem isteyen hukuk fakültesi mezunlarının %85 civarı, uzun dönem askerlik isteyenlerin ise %80 civarı tercihlerine uygun askerlik yapmışlardı). Yukarıda bahsettiğim, tercihinizin anlam ifade etmeyeceği durum ise örneğin İngiltere'nin Nothingham kentinde yüksek lisans, Fransa'nın Strasbourg kentinde doktora yapmış ve iki yabancı dili çok iyi düzeyde bilen bir yükümlü olmanız durumda söz konusu olabilir. Bu durumda kısa dönem tercihinde bulunsanız dahi ordu sizi bir şekilde subay olarak kullanmak isteyecektir. Benzer şekilde ikamesi mümkün ve çok sayıda muadili olan bir yükümlü iseniz(örneğin işletme ya da iktisat alanında lisans düzeyinde eğitim görmüşseniz) uzun dönem tercihinize rağmen kısa dönem askerlik yapmanız olasıdır.

Son olarak yabancı dil konusunda not eklemem gerekirse; dil bilginizi kpds, üds ve toefl sertifikalarıyla belgelemediğiniz sürece yabancı diliniz hiç bir anlam ifade etmeyecektir. Hatta bu sertifika da son iki yıl içinde alınmış olmalı, aksi halde benim gibi yüksek bir puan almanıza rağmen değerlendirme dışı kalabilirsiniz.

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım, umarım faydalı olabilmişimdir.

Saygılarımla

Ustadim, bu askerlikle ilgili aklima takilan ufak bir soru daha olacak siz kpds veya benzeri sinavla son 2 yil icerisinde alinmasi kaydiyla belgelenirse ise yariyor dediniz; yalniz bundan farkli olarak benim noterlikce onaylanmis hatta bir noterlige bagli yeminli tercumanlik mazabatam da mevcut yani meslek olarak ayni zamanda yeminli tercumanim, yaptigim her ceviriyi bagli oldugum notere gidip onaylattirabilirim. belgelemek acisindan bunun bir avantaji olmaz mi sizce ?
Old 04-02-2009, 10:00   #15
Tiocfaidh

Yeminli tercümanlığı meslek olarak icra etmişseniz, çalıştığınız kurumdan alacağınız bonservisin onaylı bir suretini sevk dosyanıza koyarak orduda bu alanda meslek icra etme şansınızı güçlendirebilirsiniz. Yine de detaylı bilgi almak için en yakın askerlik şubesine uğramanızı tavsiye ederim.
Old 04-02-2009, 21:16   #16
korayoz

Yeminli tercümanlık objektif olarak bir kişinin yabancı dile hakim olduğuna kanıt değil ne yazık ki. Çünkü anadolu lisesi veya benzeri ingilizce eğitim veren bir liseyi bitirdiğini belgelemek hatta dil kursunu bitirmek bile bu işi yapabilmek için yeterli oluyor. Tamamen noterlerin taktirine bırakılmış bir sistem. Askerlik şubesinden dil bilginizi kanıtlamanız için son 2 yıl içinde girdiğiniz toefl, kpds veya benzeri sınavlardan aldığınız sonuçları görmek istiyorlar.
Old 05-02-2009, 10:13   #17
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan korayoz
Yeminli tercümanlık objektif olarak bir kişinin yabancı dile hakim olduğuna kanıt değil ne yazık ki. Çünkü anadolu lisesi veya benzeri ingilizce eğitim veren bir liseyi bitirdiğini belgelemek hatta dil kursunu bitirmek bile bu işi yapabilmek için yeterli oluyor. Tamamen noterlerin taktirine bırakılmış bir sistem. Askerlik şubesinden dil bilginizi kanıtlamanız için son 2 yıl içinde girdiğiniz toefl, kpds veya benzeri sınavlardan aldığınız sonuçları görmek istiyorlar.

Son 2 yıl ıcerısınde alınmıs KPDS de var elımde belge olarak koray, 72 almıstım.
Old 12-02-2009, 00:49   #18
Avukatt

Şunu sormak istiyorum sanırım yurt dışında öğretim görenler askerliğini 3 ay yapıyor.Kıbrıs da yurt dışı olarak geçiyormu ? Ve bir söylenti daha var Kıbrıs da okuyanlar askerliğini Kıbrıs da yapıyor diye bilgilendirirseniz sevinirim...
Old 13-02-2009, 13:08   #19
cemaydın

Kıbrısda elbette yurtdışı olarak geçiyor ama yurtdışında eğitim görenler eğer bunun denkliğini alırlarsa kısa dönem askerlik yaparlar buda fiilen 5 ay 5 günlük bir süre eder. Benim bildiğim kadarıyla 3 aylık bir askerlik süresi yok. 15 ay normal askerlik süresi, 6 ay kısa dönem olarak yapanlar var. Birde yurtdışında yaşayanlar galiba 1 aylık askerlik yapıyorlar veya belli bir bedel ödeyerek muaf oluyorlar galiba.

Bende kıbrısda okudum ve mardine gittim, yine kıbrısda okuyan iki arkadaşımdan biri vanda diğeri yine mardinde yaptı askerliğini.

Kısaca kıbrısda okuyanlar kıbrısda askerlik yapmıyor ve iyikide yapmıyor o sıcakda askerlik zor olur .
Old 13-02-2009, 15:45   #20
ozgursevingul

Olumlu meslek kurası

ben askerliğimi ankara jandarma okullarında hukuk derslerinde öğretmen olarak yaptım. süperdi. korgenaralle rakı bile içtim. ortam superdi. pırıl pırıl subaylardı bir kere bile emretmediler. çoğuda hukuk mezunuydu. harp okulu mezunu olanlarda super insanlardı. orada tanıdığım tek kötü insanlar benim gibi yedek subay olan 6s lilerdi. ordu hakkındaki düşüncelerim olumlu yonde değişti. hatta şöyle diyebilirim; şu an çağırsınlar koşa koşa giderim.

ama boyle yerler düşebilmeniz için ilk önce meslek kurasına dahil olmanız gerek. bunun içinde şunlar gerekli. yeni mezun olmamanız gerekli (kardeşimle aynı dönemde gittik, o yeni mezundu ve hakkari dağ komandoya gitti), sınavda yedek subaylığı tercih etmeniz gerekli, levazım sınıfını seçmelisiniz. yüksek lisans ve doktora yapanların şansı %99dur. hatta meslek kurasındada en iyi yerlere düşme ihtimali vardır.

meslek kurasının avantajları: eğitimleri 18 gündür ve istanbul küçükyalıdadır. okumuş insanların gelmesidir. diğerleri 3 ay acemilik yaptığı için siz onlardan 3 ay once teğmen olursunuz. gittiğiniz yerlerde sadece mesleğiniz ile ilgili çalışırsınız. elit yerler gidersiniz. çekeceğiniz kuralar %80 batıdır.

avukatların genelde giitiği 2 sınıf vardır hukuçu ve avukat kurası. avukat kurasına dahil olanlar genelde askeri hakim olurlar 2.500 min. maaş alırlar, hakim ve savcıların tüm özlük haklarına sahip olurlar. direkt korgenerale bağlıdırlar ve emir almazlar. ama ankarada 15 gün ek eğitim alırlar.

hukukçu kurası ise 2 ye ayrılır yüksek lisans ve doktora yapanlarki bunlar genelde askerliğin yapılabileceği en iyi yer olan askeri okullarda hoca veya ders sorumlusu olarak yaparlar. yeni mezun hukukçularda fena yerlere düşmezler.

avukatlık belgesini ibraz etmezseniz hukukçu ibraz edersiniz avukat kurasına girersiniz. tavsiyem yanınızda avukatlık belgesini bulundurun. eğer hukukçu kurasında (kura yerleri 1 gun onceden açıklanır) iyi yerler yoksa belgeyi ibraz ederek avukat kurasına dahil olabilirsiniz.
Old 16-02-2009, 23:58   #21
bürokrat

Arkadaşlar benim de size bir sorum olacaktı bu konuyla ilgili.Acaba hakimlik sınavını kazansan 2 sene hakimlik stajını yaptıktan sonra askerlik şubesine teslim olsam askeri hakim olma şansım çok yüksekmidir?Yoksa yine ayrıca askeri hakimlik sınavına mı girmek gerekir?
Old 21-02-2009, 15:15   #22
obaykan

Askerliğimi Van jandarma asayiş kolordu komutanlığında muhafız bölüğünde nöbetçi jandarma çavuş olarak yapmıştım.Disiplin mahkemesini hayal ederken kendimi gecenin saat 3 ünde 20 tane nöbetçiyi uyandırırken bulmuştum))
Old 21-02-2009, 18:55   #23
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan obaykan
Askerliğimi Van jandarma asayiş kolordu komutanlığında muhafız bölüğünde nöbetçi jandarma çavuş olarak yapmıştım.Disiplin mahkemesini hayal ederken kendimi gecenin saat 3 ünde 20 tane nöbetçiyi uyandırırken bulmuştum))

ustadim selamlar,
siz askerlik icin tercih yaparken uzun donem yedek subaylik mi secmistiniz yoksa kisa donem mi ?
Old 22-02-2009, 02:52   #24
61_hukuku

Varsayılan Hukukçuların Askerliği

19 Ocak 2010 da stajım resmi olarak tamamlıyorum.Şubat 2010 da askere gitmeyi düşünüyorum.Fakat resmi olarak stajımı tamamlamama rağmen,ruhsatı almam biraz zaman alabilir.(en az 45-enfazla 60 gün)Bu halde, askere şubat döneminde gitsem,bu durumun stajımın bitimine ve ruhsata hak kazanmama ve askere gitmemde herhangi bir gecikmeye neden olur mu saygıdeğer meslektaşlarımın ve konuyla ilgililerin görüşllerini paylaşmalarını diliyorum...
Old 22-02-2009, 13:16   #25
cemaydın

Stajınız bittikden sonra size staj bitim belgesi verecekler, o belgeyle beraber diğer bir çok belgeyi tamamlayıp ruhsat için baroya başvuracaksınız. Başvuruyu yaptıkdan sonra askere gidersiniz geldikden sonrada ruhsatınız çıkmış olur yemin eder ruhsatı alırsınız veya askerden sonra başvurursunuz. En fazla kaybınız 60 gün olur bu durumda.
Old 22-02-2009, 20:13   #26
seclarum

Varsayılan 277 Kd.

Stajımın bitmesine tam 1 hafta kala askere gitmiştim, askerden gelince 1 haftalık stajımı tamamlayıp ruhsatımı aldım.
Yedk Subaylık sınavına girdik, tüm soruları çözmeme rağmen Asteğmen olmayı beklerken , Kısa Dönem çavuş olarak askerliğimi yaptım.
Sen ne iş yaparsın dediklerinde avukatım diyordum. Bu nedenle beni disiplin subaylığında yazıcı olarak görevlendirdiler. Hem meslekten de kopmamış oldum.
Bu nedenle diploma falan önemi yok, hatta bir arkadaş berberlik yaptığını söylemişti komutana , o da git başla işine dedi.
Askerliği berber odasında bitirdi. Ama asıl mesleği fizik mühendisliği idi. Hiç sıkıntı da çekmedi, zaten hepimizin saçı makina ile kesildiğinden acemiliği de göze çarpmadı. Hala gülerim
Old 08-03-2009, 11:21   #27
av.emregok

manisa batıkışlada yeni yapıp geldim bende dediğiniz gibi askeri mahkeme hayal edenlerdendim...
kkk denetlemesi denilen bir denetleme! ye tabii tutulduğumuz için ne kadar anlatsamda bitiremem yaptırılan askerliği...her ihtimal olabilir;fazla şartlama kendini.
stajın durdurulabiliyor.benle giden bir meslektaşım 6 aylık kısmı dönüşte tamamladı.

yedek subaylık konusunda tamamen kura sistemi geçerli.yaptırılacak olan sınavın bir etkisinin olduğunu düşünmüyorum.buro arkadaşımla birlikte o sınava girdik.o iki dakikada işaretledi tüm soruları.ben tek tek çözdüm sonuna kadar.aynı şehirde aynı rütbede askerlik yaptık.
şimdiden Allah sane ve sevdiklerine sabır versin diyorum.bir an önce gidip dönmen temennilerimle....
Old 12-03-2009, 11:05   #28
Canavar Avukat

Arkadaslar merhaba,
Dun askerlik subesine giderek sevk kararimi aldirttim, kapali muhurlu bir zarf verdiler tuzla piyade okulunda sinava girmek icin. Optik okuyuculu bir form var onu doldurttular. Yedek subaylik isaretledim, bir de yabanci dil bilgisini kodladilar aldigim puan olan 72'yi yazdilar KPDS'den. Avukatlik ruhsatimdan 3er adet fotokopi aldilar, kpds belgesinden fotokopi aldilar ve butun bunlareklendi. Evraklarimi imzalatmak icin askerlik subesi baskani astegmene gittigimde evraklarima bakti inceledi ve birden kendi kendine "buyuk ihtimalle benim su anda yaptigim isin aynisini yapmaya hazirlanin astegmen olursunuz dedi" Komutanim dedim cogu insandan duyuyorum tercihlerinin tam aksi istikamette de cikabiliyormus. Yok dedi hukukculara farkli gozle bakiyorlar hakim savci avukat oldugunuzda genelde tercih ettiginiz 90% gerceklesiyor dedi. Ufaktan bir motivasyon gazini aldik yani. Sinav gunu gittigimde, noterlik belgemle yeminli tercumanlik mazbatami da goturmemi istediler.
Insallah astegmenlik olur diyorum ama yine de burada yazdiginiz butun bilgilerden sonra kendimi fazla kaptirmamaya calisiyorum. Benim inancim, sinavda ve sinav sonrasinda o mulakat dedikleri cok kisa bir zaman zarfinda insan sarrafi komutanlar kimlerin astegmen olup o kadar birlige er'e erbas'a astsubay'a hukmedebilecegi, kimlere tahakkum kurabilecegi bir anlamda sivil hayatla ozdeslestirirsek yoneticilik vasif ve goruntusune kendinden emin olusuna kendine guvenmesine bakiyorlaradayin ve bu tur seylere dikkat ederek sectiklerini dusunuyorum.
Old 10-04-2009, 01:55   #29
Canavar Avukat

Arkadaslar,
Askerlikle ilgili yerim belli oldu sizlerle paylasmak istedim hatta dusuncelerinizi de almak isterim:

Kuvveti Kara Kuvvetleri
Sınıfı Personel
Statüsü Yedeksubay
Branşı ASAL
Kabul Toplama Merkezi -
Gideceği Sınıf Okulu / Eğitim Merkezi ULŞ.,PER.OKL.VE EĞT.MRK.K.LIĞI GAZİEMİR İZMİR
Old 10-04-2009, 17:24   #30
MM44

hayırlı olsun nediyelim...inşallah askerliğini yaptıktan sonra bizim askerliğini yapmış arkadaşlarımız gibi kendini askerlik hikayelerine kaptırmazsın
şimdiden hayırlı tezkereler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi