Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Mizah Yazılarım

Yanıt
Old 13-07-2023, 01:22   #61
hukukbilgisi

Varsayılan Kök Emeklilik

Kök Emeklilik

Emeklilik hiç kuşkusuz, en köklü müesseselerimizden birisidir. Ancak, yazımızın konusu bu değildir. Son günlerde, emeklilere yapılacak zam noktasında tartışmalar sürmektedir. Kök maaşa mı zam yapılacaktır, yoksa dal maaşa mı yapılacaktır, merakla beklemekteyiz. Lakin, yazımızın konusu kök maaş da değildir.

2018 yılında resmen ve 2022 yılında fiilen emekli olmuş bir vatandaş olarak, değinmek istediğim konu, emeklilerin kök davranışlarıdır.

Emekli bir yurttaş, öncesinde hangi mesleği yapıyor olursa olsun, emeklilere özgü bazı davranışlar sergiler. Bu sergiden haberdar olmayan arkadaşlara, sergi davetiyeleri emekli olmalarından sonra mutlaka ulaştırılacaktır.

Emekli sohbetlerinin bir numaralı konusu elbette sağlık meseleleridir. Emekli bir yurttaş, emekli sohbetlerinden azami faydayı sağlamak istiyorsa, hiçbir sağlık sorunu yoksa bile, mutlaka bir tane uydurmalıdır. Aksi halde, okey masasındaki 5. adam muamelesi görür, çay ve gazoz içmekle yetinir.

Taze emekli bir avukat olarak, son bir yıl içinde yeterli sayıda emekli sohbetine iştirak ettiğime inanıyorum. Sohbetlerin sağlıkla ilgili %90'lık kısmına baktığımda en çok şu sözcükleri işittiğimi söyleyebilirim: Hipertansiyon, diyabet, anjiyo, stent, hastane randevusu, x ilaç çok iyi geldi, kalp krizi, perhiz, ülser, prostat, hoca dedi ki vs.

Sohbet konusu olabilecek birçok sağlık sıkıntınız olabilir, fakat önemli olan bu sıkıntıların ilgi çekecek bir şekilde anlatılabilmesidir. Siz, hikayenizi allandırıp pullandırarak anlatamazsanız, bypass olsanız ve 4 tane de stent taktırsanız bile faydası yoktur.
Bu hikaye anlatımları zaman zaman, bir rekabete dönebilmektedir. Hiç unutmam 29. emekli sohbetimde emeklilerden biri “Arkadaş, 10 yıldır diyabetten muzdaribim.” diyecek oldu. Sen misin bunu diyen, hemen araya girerek “Lan, sayın emekli sohbet arkadaşım, yaşımla yaşıt bir sağlık sorunsalımı daha iki sene önce çözdüm.” dedim ve oracıkta kendisini morarttım.

Bir diğer kök mevzu ise, emekli kardeşlerimizin akıllı cep telefonlarında, sohbet esnasında grup üyelerine gösterecek yeterli sayıda video ve fotoğraf bulunmasıdır. Sohbet tıkanma noktasına geldiğinde, hemencecik bir kedi, maymun, tavuk videosu bulup gösterilmelidir. Video gösterilirken, sohbeti sürdürmeye yarayacak mevzular da zihnimizde derlenip toparlanmalıdır.

Sonuncu kök mevzuya gelince, tabi ki emekli maaşlarına ve bayram ikramiyelerine yapılacak zamlardır. Bu tür sohbetlerde 'Azizim, daha bu sabah okudum, emekli maaşları en az, asgari ücretin 5 katı olacakmış.” diyen katılımcılara kimse inanmasa da, sohbetlere renk kattıkları da yadsınımaz bir gerçektir.

Yazının kısası makbuldür diyerek, şimdilik bu kadar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi