Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kadına şiddet ve boşanma davası beyan dilekçesi

Yanıt
Old 05-10-2011, 15:02   #1
Av.PUDY

Varsayılan kadına şiddet ve boşanma davası beyan dilekçesi

Selam; Arkadaşlar bir boşanma davam var müvekkilim ve çocuklar 20 yıldır sürekli şiddete maruz kalmışlar davalı tarafından. Fakat bunu belgeyecek hiçbirşey yok elimde ..beyan dilekçem ve delillerimin sunulması lazım... işin kötüsü delilim yok kimse tanıklık yapmak istemediğinden tanığım yok bir tek cocukları dınletme sansım var ..şiddeti ispatlıcak doktor raporum vs.. hiç bir şeyim yok sadece müvekkilimin anlattıkları doğrultusunda bir dilekçe ile cıktık yola.. benzer durumla karşılaşan en azından neler yapabileceğim konusunda yardımcı olabilcek meslektaşlarım ...SOS ALARMI VERİYORUM RESMEN
Old 05-10-2011, 15:28   #2
Aybüke Kağan

Benzer bir davam var. Müvekkil eşinden korktuğu için sürekli adres değiştiriyor .İki eş akraba. Kendi tanıklarımız dahi davalı lehine beyanda bulundu. Ben de müvekkilin yaşadığı çevre itibariyle tanıkların baskı altında olduğunu ,beyanları kabul etmediğimizi söyledim. Detaylı bir dilekçe verdim.Hakim,çocukların bir psikolog bir de sosyal hizmet uzmanıyla görüştürülerek aile içi şiddet ,velayet konusunda rapor alınmasına karar verdi.Rapor henüz sunulmadı.

Boşanmada aynı konutta yaşayan çocukların ifadesi yeterli olmalı bence.İleride boşanma ihtimali gözetilerek ulu orta mı yaşanmalı herşey?Rapor vs. Özel hayat,mahremiyet nerde kaldı ? Bence hakim, çocuklara ilşkin rapora bakmalı.Davacı ve davalıyı duruşmada bizzat dinlemeli ve vicadanına ,hakkaniyete göre karar vermeli.
Old 05-10-2011, 15:33   #3
Av.PUDY

Mutlu

Haklısın Sayın Meslektaşım..Bizde de tanıklık yapabilcek Bir Allah'ın kulunu bulamadık..delil yok elimde dediğim gibi bir cocuklar var şehirler farklı olduğu için ve çocukların eğitim durumları sebebi ile çocukları talimatla dinletmek istiyorum..bakalım merak ediyorum bende sonucu neler olacak...yine de teşekkürler
Old 05-10-2011, 15:43   #4
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Alıntı:
Yazan burcukazanan
Haklısın Sayın Meslektaşım..Bizde de tanıklık yapabilcek Bir Allah'ın kulunu bulamadık..delil yok elimde dediğim gibi bir cocuklar var şehirler farklı olduğu için ve çocukların eğitim durumları sebebi ile çocukları talimatla dinletmek istiyorum..bakalım merak ediyorum bende sonucu neler olacak...yine de teşekkürler
Sayın meslektaşım ben aynı nitelikteki davamda ortak çocukları tanık olarak dinletmek zorunda kaldım çocukların yaşı büyüktü pedagog raporuna ihtiyaç duyulmadı ama hakimin takdirine etkisi oldu mu derseniz evet!Eşit kusurdan tazminat alamadık ama iyi miktarda nafaka aldıkkolay gelsin!
Old 05-10-2011, 15:47   #5
Av. Engin EKİCİ

Sayın Burcu KAZANAN;

Bence de deliliniz var. Müvekkilinizin şiddet gördüğüne aile mensuplarından başka tanıklık edecek kimse olmayabilir ancak müvekkilinizle birlikte 20 yıldır şiddet gören çocukları mahkemede tanıklık yapabilecek yaşta olduklarına göre, kendilerini tanık olarak dinletmenizde sakınca bulunmuyor.

Sayın Aybüke KAĞAN'ın ifadelerine genel olarak katılıyorum ancak yaşları 18'i geride bırakmış olduğu yazdıklarınızdan anlaşılan ortak çocuklar için pedagog ve psikologdan ve dahi rapordan bahsetmek takdir edersiniz ki mümkün olmayacaktır.

"Beyan dilekçesi" konusunda neden endişe duyduğunuzu anlayamadım. Dava dilekçesinde genel itibariyle tüm hususlara değinilmiş olduğunu kabul edersek, sanırım davalı tarafın ve/veya tanıklarının mahkemedeki beyanlarına karşı bir dilekçe vereceğiniz anlamını çıkarıyorum. Öncelikle bu noktayı açıklığa kavuşturursanız daha sağlıklı yönlendirme imkanı olabilecektir.

Saygılarımla..
Old 05-10-2011, 15:58   #6
Av.PUDY

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın Burcu KAZANAN;

Bence de deliliniz var. Müvekkilinizin şiddet gördüğüne aile mensuplarından başka tanıklık edecek kimse olmayabilir ancak müvekkilinizle birlikte 20 yıldır şiddet gören çocukları mahkemede tanıklık yapabilecek yaşta olduklarına göre, kendilerini tanık olarak dinletmenizde sakınca bulunmuyor.

Sayın Aybüke KAĞAN'ın ifadelerine genel olarak katılıyorum ancak yaşları 18'i geride bırakmış olduğu yazdıklarınızdan anlaşılan ortak çocuklar için pedagog ve psikologdan ve dahi rapordan bahsetmek takdir edersiniz ki mümkün olmayacaktır.

"Beyan dilekçesi" konusunda neden endişe duyduğunuzu anlayamadım. Dava dilekçesinde genel itibariyle tüm hususlara değinilmiş olduğunu kabul edersek, sanırım davalı tarafın ve/veya tanıklarının mahkemedeki beyanlarına karşı bir dilekçe vereceğiniz anlamını çıkarıyorum. Öncelikle bu noktayı açıklığa kavuşturursanız daha sağlıklı yönlendirme imkanı olabilecektir.

Saygılarımla..

Yanıtınız için teşekkürler; ben yanlış ifade etmişim kusura bakmayın çocuklardan biri 18 yaş üstü biri 18 yaş altı yani biri için talimatla dinlenmesini talep edicem kaldıki bir celseye girdik henüz o duruşmada davalı avukatı davayı uzatmak amaçlı olarak pedagog ve uzman eşliğinde dinlenmesini talep etti ben sadece talimatla dinlenmelerini talep edicem.. Sanırım şimdi oldu Davalılarda tanık dinletmediler delillerini sunmadılar dediğim gibi bir celse geçti henüz davalı taraf beyan dilekçesini vermiş bizde cevaba cevap dilekçesini vericez..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi