Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kavramların cinsiyeti var mıdır?

Yanıt
Old 18-09-2008, 19:53   #1
Av.Görkem TURGUT

Varsayılan Kavramların cinsiyeti var mıdır?

Toplumu oluşturan tüm bireylerin sahip olması gerektiği düşünülen değer yargıları artık sadece tek bir cinsiyetin adıyla anılmaktadır.Namus,edep,iffet,ahlak sadece kadınların sahip olması gereken meziyetlermişçesine kadına dayatılmakta,hayatlarını ve bedenlerini denetim altına almak için en büyük koz olarak kullanılmaktadır.Bu kavramları cinsiyetlendirenlerde erkeklerdir.Kadın ahlakı üzerine ahkam kesen bütün erkekler öncelikle hemcinslerine bakmalıdır.Ahlak,namus cinsiyetten cinsiyete değişebilen kavramlar değildir.Kadın için ahlaksızlık sayılan davranış,erkek içinde ahlaksızlıktır.Ancak toplumda bir güç simgesi,bir ilahi varlık olarak görülen erkekler her konuda söz sahibi olma hakkını ellerinde bulundurdukları gibi,evrensel değer yargılarından bağımsız her türlü fiili gerçekleştirme hakkınıda kendilerinde görmektedirler.Bu yüzden bir kızın sevdiği erkekle evlenmek istemesi ahlaksızlık olurken,bir babanın kızını para karşılığı evlendirmesi sadece en doğal hak olmaktadır.Bu yüzden feminizm ahlaksızlıkken,feminist kadınları “sokak kadını“şeklinde nitelemek sadece ifade özgürlüğüdür.Ahlak sadece kadınlar için vardır,erkek toplumdan tamamen bağımsız yaşamaktadır.
Bu kavramları cinsiyetlendirenlerin ise unuttuğu tek bir şey vardır;toplumsal kimlikleri,emekleri,fiziki varlıklarıyla her kadın bir bütündür ve bu bütün üzerinde tek söz sahibi yine kendisidir.Her türlü engellemeye karşın…….

Saygılarımla.......
Old 19-09-2008, 12:01   #2
üye8180

Kadın üzerinden yürütülen namus ve ahlak anlayışı, öncelikle kadınlar tarafından alt edilebilir. Kadın, önce insan sonra kadın olduğunun bilincine erecek, erkeklerle eşit haklara sahip olduğunu tam manasıyla idrak edecek. Kadın üzerinden namus, ahlak, iffet kavramlarını fazlaca dillendirenlerin ahlakın, ' hırsızlık yapma , yalan söyleme, samimi ol, sözünde dur, şiddet uygulama, nazik ol, insanlara saygılı ve iyi davran, güçsüzü ezme, ' şeklinde sade olarak ilk aklıma gelen gereklerini görmezden geldikleri ve samimi olmadıkları hakkında genel bir kabulüm var. Bu bir iki yüzlülük ve birçok kadın hemcinsim kendisini sınırlayan, nasıl davranması, nasıl giyinmesi, nasıl konuşması, özetle nasıl yaşaması gerektiğini öğretmeye çalışan bakış açısının bu riyakarlığını anlamıyor, anlamak istemiyor. Yetişkin, medeni haklarını kullanmaya ehil, yasalar ve devlet karşısında erkekle eşit olan kadına neden nasıl yaşaması gerektiği, sınırları birileri tarafından öğretilsin ki. Belki kadın davranışsal olarak daha dayatmacı olmalı. Yani ' ben giydim, ben aldım, ben karar verdim, ben gittim, ben yaşadım' şeklinde yaşamalı, sorumluluk almalı, hesap vermemelidir. Toplumsal baskı da varsa şayet bu baskıyı etkisizleştirecek tek güç kadının kendisidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi