Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Haberleri Türk Hukuk Sitesi duyuru, ilan ve haberleri.

Uluslararası Sözleşmelere VeKadının İnsan Haklarına Uygun Karar Veren Hakime Teşekkür

Yanıt
Konu Notu: 3 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-05-2008, 08:00   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Uluslararası Sözleşmelere VeKadının İnsan Haklarına Uygun Karar Veren Hakime Teşekkür

Merhaba

Boşanmış kadına 4320 sayılı yasaya dayanarak verilmiş koruma kararı Sn.Özge Yücel tarafından yayınlandı.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=27552

Yasada değişiklik olmamasına rağmen yasanın amacı ve uluslararası sözleşmelerle uyumlu olarak verilmiş karar heyecan verici.

Boşanmış kadınların da şiddetten korunmaya hakkı olduğunu teyid eden ve haklardan yararlanmada medeni durum ayrımcılığını ortadan kaldıran kararların da farkında olduğumuzu belirtecek bir etkinlik yapmak gerektiğini düşünüyoruz.

KAHDEM ve Kadın Hakları Çalışma Grubu ve THS üyelerini ;kararı veren Ankara 8.Aile Mahkemesi Hakimine teşekkür etmek için imza vermeye davet ediyoruz.

İmzacılar:

1-
2-
.
Old 07-05-2008, 09:53   #2
Av.Suat Ergin

Bence hukukun gelişmesi için çaba gösteren ve yasalara şekli açıdan bakmayan her hakim ve savcı desteklenmelidir. Ki daha fazla bu şekilde kararlar verilebilsin.

THS'nin gücü ve izlenme oranı düşünüldüğünde bu eylemin katkısı olacağını düşünmekteyim.

Saygılarımla
Old 07-05-2008, 11:02   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

1-Neslihan Memişoğlu-Avukat
2-Özge Yücel-Stajyer Avukat
3-Habibe Yılmaz Kayar-Avukat
4-Suat Ergin-Avukat
5-Ayşegül Kanat-Senaryo ve Oyun Yazarı
6-Caglayan Kovanlıkaya -Sosyoloğ-Öğretim Görevlisi
Old 07-05-2008, 12:17   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

11-Şahmaran Kadın Da(ya)nışma ve Arş.Mer.Derneği

12-Kadinin Insan Haklari – Yeni Cozumler Dernegi

13-Evre Kaynak

14-Liz Amado

15-Irazca Geray

16-Efsa Kuraner

17-Saba Esin

18-Sinan Goknur

19-Ipek Ilkkaracan Ajas

20-Pinar Ilkkaracan

21-Sehnaz Kiymaz

22-?
Old 07-05-2008, 12:34   #11
Jeanne D'arc

25-Jeanne D'arc (Avukat):"Burda"

Old 07-05-2008, 12:51   #16
Av.H.Sancar KARACA

Sn Ankara 8.Aile Mahkemesi Hakimini (teşekkür etmekten öte)alkışlıyorum.
Old 07-05-2008, 16:22   #21
Merhaba

Çağdaş düşünce sistematiğini ve evrensel hukuk kavramlarını içselleştirip uygulamalarında hayata geçiren hakimlerimize teşekkürler...

Merhaba

Özay İbrahimbaş
Old 07-05-2008, 16:23   #22
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

34-Emel Denizaslanı

35-Mutlu Ergürsoy

36-Aysel Oğuz

37-Said Denizaslanı

38-Ezgi Denizaslanı

39-Özay İbrahimbaş

40-?
Old 07-05-2008, 18:32   #24
Av.Ufuk Bozoğlu

41 kere maşallah bana nasip oldu

Avukat Ufuk Bozoğlu
Old 07-05-2008, 18:48   #25
Admin

Ben de teşekkür etmek istiyorum ancak benim iki teşekkürüm var: Birincisi karar için Ankara 8.Aile Mahkemesi Sayın Hakimine. İkincisi de bu güzel, örnek ve yararlı çalışma, hızlı ve başarılı organizasyon için Kadın Hakları HÇG'ye.
Old 07-05-2008, 19:59   #28
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Demirel'in imzası ile 44 imza katılımı oldu.

İmzalar için yarın son gün.Cuma günü teşekkürlerimizi ileteceğiz.

Destek veren herkese teşekkürler

45-?
Old 07-05-2008, 20:14   #29
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Habibe Hanım,

Sizinle aynı fikirdeyim,yalnızca çekincelerimi paylaştım,bu haberi okuduğumdan beri olumlu kararları övmek veya övgü anlamına gelecek değerlendirmeler ve ölçüleri konusunda kararsızım. Bu bakış ta,bu vesileyle işlenip değerlendirilirse ortak fikir veya düşünce gelişir düşüncesiyle ekledim.

Bir haber daha vardı aynı konuda :

Yazar Çölaşan'ı hakim Çölaşan eleştirmişti
Geçen ay Emin Çölaşan, Tüpraş kararını veren Danıştay üyelerini öven yazısı nedeniyle eşinin de katıldığı Danıştay Başkanlar Kurulu'ndan sonra şöyle eleştirilmişti:

"Diğer yazıda kullanılan 'namuslu, onurlu, hukuku ve yurt çıkarlarını göz ardı etmeyen yargı mensupları' ifadeleri başlangıçta olumlu nitelendirme şeklinde görülse de, görevli dava dairesi ile idari Dava Daireleri Kurulu'nun bazı üyelerinin yazar tarafından olumlu nitelendirilen karara katılmamaları karşısında, bu yargıçlar için olumsuz nitelendirmeler şeklinde algılanabilmektedir."

Böylece, Emin Çölaşan, eşinin de bulunduğu kurulca ad verilmeden de olsa basın özgürlüğü sınırlarını aşmakla eleştirilmişti. (İnternethaber.com 5 Haziran 2006)

Sayın Olguner,

Eleştiri konusu yazı, övgü yöneltilenin dışında kalan yargı mensuplarını "Namussuzluk, onursuzluk, yurt çıkarlarını göz ardı etmek" vb. nitelemeleri mefhum-u muhalifinden hareketle bünyesinde barındırıyor olmakla, bu forum mesajından farklıdır.

Bu forum, yenilenen mevzuat çerçevesinde, kadın hakları konusundaki mevcut, güncel hukuki gelişmeleri, fiilen de kararına gerekçe kılarak, bir diğer ifadeyle yasanın lafzıyla ruhunu bir kararda bütünleştirerek vücudiyetini/işlerliğini gösteren/temsil eden bir karara yönelik, teşekkür belgesidir. Ne dışında kalan aykırı kararları eleştirmekte , dışlamakta ve ne de mer'i olanın eleştirisine karşın mer'i olmayan ve salt düşünce bazında verilen dayanaksız bir karara övgü niteliği, taşımamaktadır.

Geçtiğimiz günlerde bir ceza dosyamın talimat duruşmasına katıldım. Müvekkilem öyle çekingen ve kendini ifade etmekte zorlanan biriydi ki, mahalli mahkemede vereceği ifade esnasında yaşayacağı güçlüklerle, tarafları bilfiil dinleme ve görme/gözetleme olanağı bulunmayan talimat mahkemesi ifadesi arasında, ciddi anlamda bocalamaktaydım. Nihayetinde talimat duruşmasında hazır bulunduk. Yargıç öyle sorular sordu ki; müvekkilem büroma danışmak için geldiğinde sorduğum sorulardan, acabalardan, esas mahkemesinde sorulması beklenecek sorulardan, fazlası vardı, eksiği yoktu. Duruşmadan çıkarken , kendini ifade yeteneği sorunlu müvekkilemi, mahkeme salonuna karşın cok daha sakin ve rahat olan büromda, yargıç kadar güzel dinleyip, anlayamadığımı düşünüyor, öte yandan eksiksiz savunmada bulunma olanağı yaşadığımız için seviniyordum.

Duruşma "Sona erdikten sonra" , teşekkür ettim. Susmak, haksızlık olurdu.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi