Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

1928-1932 Arasında Yaşanılan Yer Şimdi Tapuya Tescil Edilebilir mi?

Yanıt
Old 10-09-2020, 20:05   #1
vayvayva

Varsayılan 1928-1932 Arasında Yaşanılan Yer Şimdi Tapuya Tescil Edilebilir mi?

Merhaba meslektaşlarım,
Müvekkilin üst soyundan büyük dedesi 1928 ve 1932 yılları arasında bir yerde yaşıyor ellerinde de o döneme ait Osmanlıca-Farsça benzeri tapu kaydına benzer bir kayıt var ancak daha sonra bu belge kayboluyor yıllar içinde.

Elimizde ada parsel numaraları var, şu anda da çok uzun süredir Belediyeye ait olarak kayıtlı görünüyor. Bu noktada sorum şu;
1) Söz konusu yıllara ait kayıtlara ilgili Tapu Müdürlüğüne başvurarak ulaşabilir miyim?
2) Ulaşabilirsem ve o yıllara ait iddiamızdaki gibi bir kayıt varsa izlememiz gereken yol nedir?

Ben önce araştırmalarım ve tahminimi belirtmek isterim, akabinde de siz değerli üstatlarım konuyla ilgili görüşlerini belirtirse çok sevinirim.

1) İlgili Tapu Müdürlüğüne gittim İstanbul’da ve bana bir broşür verdiler. Korona döneminde hem çok ziyaretçi almadıklarını hem de eski tarih olduğu için webtapu.tkgm.gov.tr ‘den başvuru yapmamı söylediler. Siteye girdiğimde ve başvuruyu yapmak istediğimde son aşamada ‘İleri’ butonu çalışmıyor yani başvuruyu yapamadım. Tekrar tapuya gitmem gerekli mi veya neler yapılabilir?
2) Kayıtlara ulaşırsak tapu iptal davası açmayı düşünüyorum. Acaba yol doğru mu ve ne sonucu elde edebilirim?

Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar dilerim.
Old 10-09-2020, 21:12   #2
Yücel Kocabaş

1. Osmanlı döneminde alınan tapular ,geçerli tapu kaydı olarak kabul edilmektedir. Bu kayıtlar Tapu Kad.Genel Md.arşivlerinde saklanmakta olup, Genel Md.lük Osmanlı tapu kayıtlarının dijital ortama nakledildiğini bildirmiştir.İnternet yolu ile kayıtlara ulaşamadığınıza göre,yaniden tapu idaresine başvurabilir ve durumu bir dilekçe ile Genel Md.lükten sorabilirsiniz.

2. Kadastro K.m.12/3'e göre kadastro gören yerlerde parsele ait kadastro tutanağının kesinleştiği tarihten itibaren 10 yıl geçtikten sonra ,kadastrodan önceki nedenlere dayalı olarak itiraz edilemez ve dava açılamaz. Buradaki süre hak düşürücü süredir. Bu hükmü de dikkate almak gerek.
Old 11-09-2020, 00:29   #3
vayvayva

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
1. Osmanlı döneminde alınan tapular ,geçerli tapu kaydı olarak kabul edilmektedir. Bu kayıtlar Tapu Kad.Genel Md.arşivlerinde saklanmakta olup, Genel Md.lük Osmanlı tapu kayıtlarının dijital ortama nakledildiğini bildirmiştir.İnternet yolu ile kayıtlara ulaşamadığınıza göre,yaniden tapu idaresine başvurabilir ve durumu bir dilekçe ile Genel Md.lükten sorabilirsiniz.

2. Kadastro K.m.12/3'e göre kadastro gören yerlerde parsele ait kadastro tutanağının kesinleştiği tarihten itibaren 10 yıl geçtikten sonra ,kadastrodan önceki nedenlere dayalı olarak itiraz edilemez ve dava açılamaz. Buradaki süre hak düşürücü süredir. Bu hükmü de dikkate almak gerek.

Üstadım çok teşekkür ederim son derece aydınlatıcı oldu. Öyleyse söz konusu ada parsellerdeki yerler kadastro görmüşse ve kadastro tutanağı kesinleşmesinden itibaren 10 sene geçmişse herhangi bir şekilde hak iddia edemeyiz. Yok eğer kadastro görmemişse veya süre geçmemişse kayıtlar incelenmeli, iddialarımız kayıtlarda yer alıyorsa ona uygun olarak dava ikame edilmeli.

Mevcut olayda kök muris olan (A) kişisinin nüfus kaydı bulunmuyor ancak eşinin ve iki çocuğunun nüfus kayıtları var. Eşinin kayıtlarında eş olarak, çocuklarının kayıtlarında da baba olarak (A)'nın ismi geçiyor. Araştırmalarım sonucunda Asliye Hukuk Mahkemesinden (A)'nın yaşadığı ve öldüğünün tespit davası hasımsız olarak açılmalı ve sonrasında olumlu karar çıkarsa bununla Sulh Hukuk Mahkemesinden veraset ilamı alınarak ana dava olan tapu iptali ve tescili davası açılmalı.

Eğer eklemek istediğiniz bir konu veya tavsiyeniz varsa memnuniyetle okurum. İyi çalışmalar dilerim. Selamlar.
Old 11-09-2020, 07:54   #4
poseidonmavi

TKGM' den kayıtlara ulaşamazsanız, Devlet Arşivleri Başkanlığı' na yazılı başvuruda bulunmanızı tavsiye ederim. taşınmazın bilgileri, ilişkili kişiler ve vekaletname ile başvurduğunuzda kayıtları çıkarıp posta yoluyla gönderiyorlar.
Old 11-09-2020, 09:57   #5
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan vayvayva
Öyleyse söz konusu ada parsellerdeki yerler kadastro görmüşse ve kadastro tutanağı kesinleşmesinden itibaren 10 sene geçmişse herhangi bir şekilde hak iddia edemeyiz. Yok eğer kadastro görmemişse veya süre geçmemişse kayıtlar incelenmeli, iddialarımız kayıtlarda yer alıyorsa ona uygun olarak dava ikame edilmeli.

Mevcut olayda kök muris olan (A) kişisinin nüfus kaydı bulunmuyor ancak eşinin ve iki çocuğunun nüfus kayıtları var. Eşinin kayıtlarında eş olarak, çocuklarının kayıtlarında da baba olarak (A)'nın ismi geçiyor. Araştırmalarım sonucunda Asliye Hukuk Mahkemesinden (A)'nın yaşadığı ve öldüğünün tespit davası hasımsız olarak açılmalı ve sonrasında olumlu karar çıkarsa bununla Sulh Hukuk Mahkemesinden veraset ilamı alınarak ana dava olan tapu iptali ve tescili davası açılmalı.

Yöntem,ifade ettiğiniz şekildedir. Katılıyorum. Bir de taşınmaz 09.10.1956'dan öncesi bir tarihten beri kamu hizmetleri için kullanılıyorsa, 221 sayılı kanuna göre kamulaştırılmış sayılacağından, bu husus da aleyhe olur. Diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi