Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

müvekkilin ailesi adına icra sorgulaması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-07-2020, 17:15   #1
Hukukçu1944

Varsayılan müvekkilin ailesi adına icra sorgulaması

Müvekkil X adına icra takibi başlatılıyor ve ihtiyati haciz kararı alınıyor. Bu karar neticesinde alacaklı vekilinin talebi doğrultusunda müvekkilin vefat eden annesi adına aile nüfus kaydı çıkartılarak müvekkilin annesi üzerinde intikai yapılmayan taşınmazına haciz konuyor.

Bu konuda müvekkil açısından maddi manevi tazminat açabilir miyiz?
evetse, taraf olarak adalet bakanlığı mıdır?
Old 14-07-2020, 03:24   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Hukukçu1944
Müvekkil X adına icra takibi başlatılıyor ve ihtiyati haciz kararı alınıyor. Bu karar neticesinde alacaklı vekilinin talebi doğrultusunda müvekkilin vefat eden annesi adına aile nüfus kaydı çıkartılarak müvekkilin annesi üzerinde intikai yapılmayan taşınmazına haciz konuyor.

Merhaba

Muris vefat ettiği anda mirasçı hak sahibi olur yani malik olur, tescil işlemi açıklayıcı bir işlemdir, kurucu bir işlem değildir.

Müvekkilinizin maddi ve manevi zararı için dava açtığınızda bir zararınızın olduğunu ispat etmeniz gerekecektir. Olayda zararınız gözükmemektedir çünkü borçlu; müvekkilinizin maliki olduğu ancak henüz tescil ettirmediği taşınmazına haciz koydurmuştur. Müvekkiliniz olayda gerçekten mirasçı değilse ve mirasçı olmadığı halde haciz konulmuşsa o zaman bir zarardan bahsedilebilir diye düşünüyorum.
Old 14-07-2020, 21:15   #3
av.karakus

Alıntı:
Yazan Hukukçu1944

Merhabalar,
Olayınızdaki alacaklı vekilinin yaptığı talep ve işlemleri ben de çok kez yapmaktayım. Hukuki dayanağı ise şuradan geliyor; ölümle birlikte miras da otomatikman ( her ne kadar tapuda intikal yapılması gerekse de) mirasçılara geçer ve alacaklı mirasçının henüz intikal etmemiş miras payına dahi haciz koyabilir. Yanlış hatırlamıyorsam İİK 94. madde durumu açıklamaktadır.
Sizin borçlunuza müteveffa anneden mal kalıp kalmadığını görmek için de annenin taşınmazlarının sorgulanması gerekmektedir, bu nedenle borçlunun nüfus kayıt sorgusunun yapılıp annenin dosyaya 3. kişi olarak eklenip taşınmazlarının sorgulanmasında bir hukuki aykırılık bulunmadığını düşünüyorum.
Zira benim taleplerim icra müdürlüğünce ilk başlarda "3. kişilerin kişisel verilerinin gizliliğini ihlal ettiği" gerekçesiyle reddediliyordu, en az 5 ret kararına karşı şikayet yoluna gittim ve hepsinde de olumlu sonuç aldım, velhasıl icralar artık talebimi direkt kabul ediyor, kabul etmesi gerekmekte.
Old 23-01-2021, 19:00   #4
Av. Kubilay YILDIRIM

Alıntı:
Yazan av.karakus
Merhabalar,
Olayınızdaki alacaklı vekilinin yaptığı talep ve işlemleri ben de çok kez yapmaktayım. Hukuki dayanağı ise şuradan geliyor; ölümle birlikte miras da otomatikman ( her ne kadar tapuda intikal yapılması gerekse de) mirasçılara geçer ve alacaklı mirasçının henüz intikal etmemiş miras payına dahi haciz koyabilir. Yanlış hatırlamıyorsam İİK 94. madde durumu açıklamaktadır.
Sizin borçlunuza müteveffa anneden mal kalıp kalmadığını görmek için de annenin taşınmazlarının sorgulanması gerekmektedir, bu nedenle borçlunun nüfus kayıt sorgusunun yapılıp annenin dosyaya 3. kişi olarak eklenip taşınmazlarının sorgulanmasında bir hukuki aykırılık bulunmadığını düşünüyorum.
Zira benim taleplerim icra müdürlüğünce ilk başlarda "3. kişilerin kişisel verilerinin gizliliğini ihlal ettiği" gerekçesiyle reddediliyordu, en az 5 ret kararına karşı şikayet yoluna gittim ve hepsinde de olumlu sonuç aldım, velhasıl icralar artık talebimi direkt kabul ediyor, kabul etmesi gerekmekte.

Sayın meslektaşım,
Şikayete ilişkin almış olduğunuz kararları ve emsal olarak sunmuş olduğunuz yargı kararlarınızı bizimle paylaşır mısınız?
Old 05-04-2021, 12:38   #5
av.karakus

Meslektaşım buradan word veya udf yollamayı bulamadım, belki yok belki ben beceremedim. Link olarak yapıp gönderiyorum ama bu şekilde kopyala yapıştır yapmanız zor olacak, o şekilde isteyen arkadaşlarım özelden ulaşabilir mi mail atayım. Udf yi link bile yapamadım, şikayet dilekçemizi ve dilekçenin içindeki diğer kararları da özelden ileteyim yazar mısınız?

https://hizliresim.com/IyqOq7
https://hizliresim.com/4fY28D
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi