Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Mirasta Anlaşmazlık

Old 01-03-2002, 23:26   #1
kupeli

Varsayılan Mirasta Anlaşmazlık

merhaba ben ve iki kardeşim babamdan kalan bir ev paylaşımı konusunda sorun yaşıyorum.konunun özeti 15 yıl önce babam kendilerine bakılması karşılığında bir ev satın aldı .ve ben kendi evimi bırakıp babamların yanına taşındım. babam ve anneme baktım.fakat diğer iki kardeşim hiç ilgilenmedi. hatta bu kardeşlerimden bir tanesi aynı şehirde olmasına rağmen.babam ve annem öldükten sonra iki kardeşim ev için hak talep ettiler .babam bana evi bıraktı fakat tapu babamın üzerinde idi.şahitlerimiz var.kardeşlerimde bu konuyu iyi biliyor.ev şimdi 3 parça ya bölünmediği için satılacak. benim evde ki 1/3 lük hakkımfdan daha fazlasını alabilmem için ne yapmam gerekli .bu konuda ne yapabilirim.aynı şekilde yapılmış örnek bir dava varmı.
cevaplarsanız sevinirim.bana gelen cevaplardan birinde mk610 bana tazminat hakkı veriyormuş.mk610 içeriği nedir ve benim izleyebileceğim hukuki yol nedir .yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
kupeli@hotmail.com adresine cevap yazarsanız çok sevinirim.
saygılarımla
murat yılmaz

02-03-2001 10:34:00
Old 01-03-2002, 23:27   #2
vefa

Merhaba sayın Küpeli,
Size daha önce de söylediğim gibi:
"babanızın SADECE SÖZLÜ BEYANIYLA evini size bıraktığını söylemiş olması hukuken geçerli bir vasiyet değildir.

Ancak babanız ölmeden önce (ancak ölüm döşeğindeyken, yani sözlü vasiyet dışında bir vasiyetname yapma imkanı olmadığından) bu dileğini, evini size bıraktığını iki şahit huzurunda açıklamış olsaydı geçerli olurdu.

Şimdi MK:610.maddesine gelelim.
Madde içeriği aynen şöyledir.
"Ana, baba ile birlikte yaşayan ve ivazından sarahaten feragat etmeksizin kendi sa'yini vyea varidatını aileye tahsis etmiş olan reşit evlat, taksim esnasında münasip bir tazminat isteyebilir".
Yani sizin gibi fedakarlıkta bulunarak ailesine bakan, kendi kazancını, gelirini ailesine tahsis eden "reşit evlat" uygun bir tazminat isteyebilir.

Bunu mirasın taksimi sırasında talep edeceksiniz.

02-03-2001 23:33:23

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi