Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

En Son Okuduğunuz Kitap?

Yanıt
Konu Notu: 5 oy, 4,80 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-03-2012, 12:33   #571
AV Sezin

Zülfü Livaneli - SERENAD
Herkese tavsiye edebileceğim güzel,akıcı ve elden bırakılamayacak bir roman.Ayrıca aralara serpiştirdiği tarihi bilgiler fazlasıyla bilgilendirici,kitabın akıcılığına kapılarak farketmeden birçok tarihi bilgiyi ediniyorsunuz..

Serenad Kitap Özeti (alıntı)

Sanatçı, yazar Zülfü Livaneli, “Serenad” adlı son romanında dokunaklı bir aşk hikayesi anlatmasına rağmen aşk romanı kavramına vurgu yapmadığını belirterek, “Kitaba özellikle aşk romanı demedim. Aşk kelimesi çok kirletildi” dedi.

Livaneli, “Serenad”da, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde görevli 36 yaşındaki Maya Duran ile üniversitenin davetlisi olarak Türkiye’ye gelen 87 yaşındaki Alman asıllı Amerikalı profesör Maximillian Wagner arasında geçen olayları anlatıyor. 60 yıllık aşkının izini sürmek için profesörün İstanbul’a gelmesi, hem kendi hem de Maya’nın aile sırlarını ortaya çıkarmakla kalmıyor, 2. Dünya Savaşı’ndaki Yahudi soykırımı, Ermeni ve Kürt sorununun yanı sıra Struma ve Mavi Alay facialarında hayatını kaybedenlerin hikayelerini de gözler önüne seriyor.
Old 04-03-2012, 15:58   #572
Av.H.Sancar KARACA

Safran Sarı, İnci ARAL. (Kırmız Kedi yayınları)
"Yaşam tek ve tam sayfa bir bilmece değil, içinde sayısız acı ve hikâye barındıran yanar döner bir zardı. İnsanın bakış açısına seçimlerine ve bilek gücüne göre, şans sayısı durmadan değişen kocaman bir zar"
(Metroda sağa sola bakmaktan, durak saymaktan, iş düşünmekten veya işitmek zorunda kaldıklarınıza sinirlenmekten kurtuluyorsunuz)
Old 04-03-2012, 23:20   #573
hukukkızı

Açlık Oyunlar serisinin son kitabı olan Alaycı Kuş okuduğum son kitap.

Kitap bittiğinden beri boşluğa düşmüş gibiyim

Sırada Peyami Safa'dan 'Selma ve gölgesi' var,bakalım o neler katacak bana,neler neler anlatacak.
Old 07-03-2012, 01:30   #574
Doç. Dr. Özge Yücel

Füruzan- Gül Mevsimidir
Pınar Kür- Asılacak Kadın
Orhan Kemal- 72. Koğuş
Kafka- Dava
Old 07-03-2012, 11:30   #575
Av.Duygu Işık Behrem

Oylum Yılmaz - Cadı (Sel Yayınları)

Kitabı beğendiğimi söyleyemeyeceğim, yalnızca okurken beni sürüklediği ruh hali hoştu. O ruh halini beğendim.
Old 08-03-2012, 11:10   #576
evraka

Empati- Adam Fawer

sürükleyici, güzel bir kurgu...

insan zihni okunabilir mi? etkileyebilir miyiz?
kitap ta geçen "bükmek" kelimesi çarpıcı...
Old 20-03-2012, 01:34   #577
Doç. Dr. Özge Yücel

Onur Caymaz'ın Hikâyeden Çocuk adlı kitabını okuyorum. 33 yaşında bir yazarın 15 yıllık yazarlık yaşamını anlatıyor öykü tadında, anı tadında. Hatıra ile anının farkını anlamaya çalışıyor ve bu zamana dek yayımlanmış öykülerinden bir seçki sunuyor. Onur Caymaz, aşka, sokağa, çocukluğa, kadınlığa, insanlığa, yaşamın her alanına dokunduğu öykülerinde duru bir Türkçe ile sesleniyor okurlarına, kimi zaman acı bir gülümseme, kimi zaman soru işaretleri bırakıyor ardında.
Old 20-03-2012, 15:41   #578
Av.H.Sancar KARACA

Devlet Ana'nın niye çok okunduğunu merak ediyordum, merakım giderildi. Kemal TAHİR'İN diline de hayran oldum.
Ayıp olacak ama, Yorgun Savaşçı'yı da okumadığım aklıma geldi. Faizi olarak Kurt Kanunu da okuyacağım. İkisini de sipariş ediyorum.
Old 26-03-2012, 08:43   #579
kordelya

Monte Cristo'ya başlıyorum, inşaallah umduğumu bulurum.
Old 27-03-2012, 15:57   #581
AV Sezin

John Verdon | Aklından Bir Sayı Tut

Muthis kurgu...Aksam dan sabaha bitirmeyi isteyebileceginiz bir kitap.Bu defa kesin çözdum olayı derken adamı ters köşe yapan bir kurgu , şiddetle tavsiye olunur...
Old 28-03-2012, 12:58   #582
Av. Ali YILMAZKARA

Alıntı:
Yazan AV Sezin
John Verdon | Aklından Bir Sayı Tut

Muthis kurgu...Aksam dan sabaha bitirmeyi isteyebileceginiz bir kitap.Bu defa kesin çözdum olayı derken adamı ters köşe yapan bir kurgu , şiddetle tavsiye olunur...

Bana yavan geldi kitap yani tamam aklından bir sayı tut kısmı iyi güzel hoş ama pek haz edemedim bayağı geldi nedendir bilmem.
Old 28-03-2012, 16:13   #583
AV Sezin

Alıntı:
Yazan TaitaDragonfire
Bana yavan geldi kitap yani tamam aklından bir sayı tut kısmı iyi güzel hoş ama pek haz edemedim bayağı geldi nedendir bilmem.

Zevk meselesi, çoğu favori film ve kitaplarda bana öyle gelebiliyor.
Her şeyin herkeste aynı hazzı yaratmaması normal

Okumaya karar veren önce incelesin sevebileceği bir kitap olabilir mi diye, ona göre ya çok sevecek ya da sıkılacak diyelim ohalde
Old 29-03-2012, 10:33   #584
Av. Ali YILMAZKARA

Alıntı:
Yazan AV Sezin
Zevk meselesi, çoğu favori film ve kitaplarda bana öyle gelebiliyor.
Her şeyin herkeste aynı hazzı yaratmaması normal

Okumaya karar veren önce incelesin sevebileceği bir kitap olabilir mi diye, ona göre ya çok sevecek ya da sıkılacak diyelim ohalde

O kitabı Türkiye piyasasına girer girmez "en çok satılanlar-ilk 10"da gördüm hımm alayım okuyayım dedim ve öylelikle okudum (genelde yaptığım da budur aslında) ve bu noktada "top10" listeleri dahi hayal kırıklığı olabiliyor.

İyi ki listeden düştü :P
Old 09-04-2012, 09:31   #585
Atahun

"Bin muhteşem güneş" Khaled Hosseini

Adı gibi muhteşem. İmkanım olmasına rağmen "daha önce neden okumadım?" diye kendime çok kızdım.

- İç savaşın yarım bıraktığı hayatları,hayalleri;
- Yarım kalan aşkların eksik vücutlarda tamamlandığını;
- Leyla' nın "bitti" derken, hiç beklenmedik bir anda yeniden yeşeren umutlarını;
- Meryem' in bir kulübede başlayıp, bir hapishane hücresinde son bulan hüzün dolu hayat hikayesini bazen gözleriniz nemli okuyacaksınız.
Old 09-04-2012, 11:04   #586
hukukkızı

Varsayılan dizüstü edebiyat

French_oje ve T.B. tarafından yazılmış "Erkek Dedikodusu" kitabını okudum.Hem de İstanbul-İzmit arası otobüste,çok çabuk bitti iki saatte şaşırdım

hem yol bitti,hem kitap,bana pek birşey kattığını söyleyemem ama yol boyunca uyuklamaktan iyidir.

Ama öğrettiği birşey var unutmayayım,"karşılaştığınız kişilere önyargılı davranmayın,zira sonunuzun ne olacağını bilemezsiniz "
Old 17-04-2012, 17:14   #587
Av.Duygu Işık Behrem

Cesur Yeni Dünya- Aldous Huxley

Seneler önce okumuştum, tekrar okudum. BK severlere mutlaka tavsiye ediyorum. BK'nın ve özellikle de distopyanın klasikleri arasındadır. 1930'larda kaleme alınmıştır. Ancak okuduğunuzda bugün ile yani tam 80 yıl sonrası ile örtüşen yanları karşısında şaşıp kalıyorsunuz...

Kitapta en enteresan şeylerden biri karakterlerin isim kökenlerinin tanıdık simalardan alınmasıdır.

Alıntı:
Wiki'ye göre:

Bernard Marx, George Bernard Shaw ve Karl Marx

Lenina Crowne, Vladimir Lenin

Fanny Crowne, Fanny Kaplan, Lenin'i öldürmek için başarısız bir suikast girişimi düzenleyen kişi.

Polly Trotsky, Leon Trotsky

Benito Hoover, Benito Mussolini, Herbert Hoover

Helmholtz Watson, Hermann von Helmholtz, John B. Watson

Darwin Bonaparte, Napoleon Bonaparte, Charles Darwin

Herbert Bakunin, Herbert Spencer, Mikhail Bakunin

Mustapha Mond, Mustafa Kemal Atatürk, Sir Alfred Mond

Primo Mellon, Miguel Primo de Rivera, Andrew Mellon

Sarojini Engels, Friedrich Engels, Sarojini Naidu
Fifi Bradlaugh, Charles Bradlaugh

Joanna Diesel, Rudolf Diesel

Jean-Jacques Habibullah, Jean-Jacques Rousseau, Habibullah Khan
Old 19-04-2012, 14:25   #588
AV Sezin

Yılmaz Özdil - İsim Şehir Hayvan

Henüz bitirmemekle birlikte yorum yapmak için bitirmemin gerekmeyeceği kanısındayım zira önceki köşe yazılarından harmanlanmış bir kitap.
Büyük çoğunluğu da bildiğim yazıları olmasına rağmen tekrar okumaktan büyük zevk aldım.
Yılmaz Özdil'in yazılarını takip edenlerin kaçırmaması gereken bir kitap
Old 27-04-2012, 12:52   #589
Av.Duygu Işık Behrem

Paul Auster- Kış Günlüğü

Yazarın, kendisinden kesitleri de samimi bir şekilde anlattığı anı türünde bir kitap. Paul Auster eskiden beri en sevdiğim yazarlardandır. Ancak son kitaplarında eski tadı bulamıyorum. Eskiye göre karşılaştırınca da bu kitabını ve kitabın dilini beğenmediğimi fark ediyorum.

Ancak kolay okunabilen bir yol kitabı, iki üç uçak yolculuğunda bitiyor.
Old 28-04-2012, 09:08   #590
hukukkızı

"kendimi unutup sana ağladım" Ahmet Günbay YILDIZ..günümüz kız-erkek ilişkilerine farklı bir bakış açısı..
Old 14-05-2012, 13:22   #591
kordelya

Monte Cristo Kontu-Çok etkileyici, akıcı ve sürükleyici bir kitaptı. Sabrı ve erdemli olmayı son derece güzel anlatıyor. Okumakta geç kaldığım için üzüldüm.Kesinlikle tavsiye ederim.
Old 14-06-2012, 10:35   #592
Av.Emin

SULTANI ÖLDÜRMEK-Ahmet Ümit

Yazarın bugüne kadar çıkmış kitaplarını okuyup, beğenmeme rağmen, cinayet romanı kategorisinden çok, tarihi bir roman okurmuş hissi verdi bana. Hatta bu durumu abartıp, İstanbul'un fethini Hammer-Osmanlı Tarihinden tekrar okuma gereksinimi duydum. Dilin kullanımı, akıcılık, bilgi donanımı bunlar artık bir klasik halini aldı Ahmet Ümit kitaplarında.
Old 14-06-2012, 11:05   #593
ElifŞimşek

Alıntı:
Yazan kordelya
Monte Cristo Kontu-Çok etkileyici, akıcı ve sürükleyici bir kitaptı. Sabrı ve erdemli olmayı son derece güzel anlatıyor. Okumakta geç kaldığım için üzüldüm.Kesinlikle tavsiye ederim.

Gerçekten muazzam bir kitaptır. Kitabı okuyup beğendiyseniz filminide tavsiye ederim. Kitabı okuduktan sonra filmi izlemekte ayrıca hoş oluyor.
Old 20-06-2012, 17:45   #595
Av.Duygu Işık Behrem

Buket Uzuner- Su
-Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları-

Buket Uzuner'in dilini çok severim. O'nun Kumral Ada Mavi Tuna'sı benim hayatımdaki özel kitaplardandır.

Su kitabı gerçekten su ile ilgili çok güzel şeyler barındırıyor içinde. Ben keyifle okudum. Son kısmını hala bilmiyorum, henüz bitiremedim ama nasıl bağlayacağını gerçekten çok merak ediyorum. Sanırım yazarın zekası orada kendini gösterecek ya da hayal kırıklığı ile sonuçlanacak.

Kitabın üzerine çantamın içinde koca bir şişe su boşalması da ismine yaraşır bir hareket oldu.
Old 24-06-2012, 21:01   #596
elifem

ensest-oğuz polat ve fellahların sosyolojisi-cahit aslan
Old 10-10-2012, 14:20   #597
Av. Engin EKİCİ

Irvin D. YALOM - Aşkın Celladı

Yazarın psikoterapi deneyimlerinden oluşan 10 öyküyü kaleme aldığı, yalnızlık, ölüm korkusu, yaşama isteğinin ortadan kalkması gibi konuları işleyen illa ki kendimize dair bir şeyleri bulabileceğimiz bir eser..
Old 10-10-2012, 15:22   #598
Avukat Esma

Son okuduğum kitap Bab-ı Esrar - Ahmet ÜMİT mutlaka okunmalı bence.
Old 10-10-2012, 15:25   #599
Av.Nur Hayat BURAN

Veda- Ayşe Kulin

Kitabın sonunda doğan bebek Sitare Ayşe Kulin'in anneannesi. Dizisi de güzel, kitabı yansıtıyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi