Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargılamanın İadesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-05-2002, 12:18   #1
muratcaglar@turkhuku

Varsayılan Yargılamanın İadesi

Selamlar,

Asliye Hukuk Mahkemesinde açılan men'i müdahale davasında; davacı taraf daha önceden istihkak davası ile kendileri adına tespit görmüş zilyetliklerine verilen evden davalıların çıkarılmasını talep etmişlerdir.Delil olarak da daha önce açılmış ve kesinleşmiş istihkak davası ilamını göstermişlerdir.Ancak davacılar vekili X mahkemesinin 2000/122 esas 2000/150 karar sayılı kesinleşmiş dosyasını delil olarak sunarken yanlışlıkla 2000/22 esas 2000/150 sayılı dosyayı sunmuştur.
Mahkeme de yanlış olan dosyayı getirtmiş ve tesadüfen o da tarafları ayrı fakat konuları aynı olan ve kesinleşmiş dosyayı kararına dayanak yaparak davacıların davasını reddetmiştir.
Açıkça dosyada da görülen bu hataya dayanarak, yargılamanın iadesi istenebilir ve yargılamanın iadesi hükümleri çerçevesinde bu dava ne ile sonuçlanabilir.
Değerli düşünce,yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. Şimdiden saygılarımla. Av.Murat Çağlar
Old 24-05-2002, 12:49   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Ynt: Yargılamanın İadesi

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: muratcaglar@turkhuku
Açıkça dosyada da görülen bu hataya dayanarak, yargılamanın iadesi istenebilir

Sayın Murat bey,

HUMK. 445' de tahdiden sayılan Yargılamanın İadesi sebeplerinden hangisine göre, olayınızda yargılamanın iadesini mümkün görebiliyorsunuz?

Kanımca, Yargılamanın iadesi sebepleri olayınızda bulunmamaktadır.

Selam ve saygılarımla..
Old 24-05-2002, 13:09   #3
muratcaglar@turkhuku

Sayın Tikici,
Red kararına dayanak yapılan kesinleşmiş ilam bizim delil olarak gösterdiğimiz ilam ile ilgisi olmadığı açıkça ortada ve bunu siz de delil olarak kabul edebilir misiniz?
Ben sadece yorumunuzu istedim.Yargılamanın iadesi ile ilgili hükmü ben de biliyorum. Ama yorumunuz o ise özür dilerim.
saygılarımla Av.Murat Çağlar
Old 24-05-2002, 13:18   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın meslektaşım,

Delilin takdirinde hata ayrı olaydır, yargılamanın iadesini istemek ayrı. Yargılamanın iadesi sebepleri sınırlı sayılı olarak kanunda açıkça belirtilmiş olup, bu sebeplerden hiç birisinde dayanak alınan delilin, olaya uygun olmaması gösterilmemiştir. Dayanak alınan mahkeme ilamı sahte olsaydı, yahut 445/3 ' de yer alan dayanak ilamın ortadan kaldırılması gibi bir sebep olsaydı düşünülebilirdi..

Karar kesinleşmeden temyiz sebebi olarak gösterilebilirdi. Bu şansın kullanılmamış olduğu anlatımınızdan çıkarılabiliyor.

Kesinleşen bir kararda dayanak alınan başka bir mahkeme kararının olayla ilgisinin olmaması, yargılamanın iadesi sebebi olarak değerlendirilemez, olsa olsa temyiz nedenidir. Karar kesinleşmiş ise, açıkça hatalı mahkeme kararı nedeniyle hakimin tazminat sorumluluğu akla gelebilir.

Ben böyle düşünüyorum. Size maddeyi hatırlatmadım sadece bu maddedeki sebeplerden hangisine uygun bir sebep düşündünüz şeklinde soru yönelttim..

Selamlar
Old 24-05-2002, 18:06   #5
Hamle

Sayın Tikici,

İadei muhakeme istenemiyeceği yönündeki görüşünüze katılmakla birlikte, kesinleşmiş red kararı için hakimin sorumluluğuna gidilebileceği yönündeki görüşünüze katılamıyorum. Zira, kendiliğinden araştırma ilkesinin uygulanmadığı davalarda delillerin bildirilmesi taraflara, takdiri de hakime ait olduğuna göre, konuyla ilgisi bulunmayan bir dava dosyasından dolayı hakimin hangi gerekçeyle sorumlu tutulabileceğini anlamakta güçlük çekmekteyim.

Üzgünüm ki, kanımca, dosya numarasını yanlış bildirerek davanın kaybedilmesine sebebiyet vermiş avukat hakkında yargılama yapılması ihtimali mevcuttur.

Saygılar...
Old 24-05-2002, 20:12   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Olumlu

Merhaba sayın Hamle,

Hakimin sorumluluğuna gidilebilir derken, o konuyu dikkatsiz okuduğum anlaşılıyor.. Ben, doğru bilgi verildiği halde hatalı dosyayı mahkeme istetmiş gibi algılamıştım...

Bunun doğal sonucu olarak, hatalı dosyayı karara dayanak alan mahkeme, dayanak ilamın dava ile ilgisi olmadığından muhtemelen davayı reddetmiş olmalıdır... sorunun aktarılışında sanki mahkeme hata yapmış gibi bir izlenim verildiğinden ve soru ile doğrudan ilgili olmadığından benim açımdan dikkatsizlik oluşmuş.. Tekrar okuduğumda gördüm... Bu konudaki itirazınızda haklısınız. Davada hataya neden olan, davacı vekili arkadaşımız.. Uyarınız için teşekkürler.

Selam ve saygılarımla.
Old 18-07-2008, 14:43   #7
akyürek

Yanlış dosya numarası verildiğinde, bunu düzeltme imkanı bulunmaktamıdır?

İki ayrı dosyadan ihtiyati haciz kararı alarak, haciz yaptım. İstihkak davası dilekçelerinde icra dosyalarının numaralarını karıştırmışım, son rakamlar hatalı.

Değerli görüşlerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi