Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tedbir nafakasının takibe konması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-12-2010, 01:24   #1
burçindmr

Varsayılan tedbir nafakasının takibe konması

Sayın arkadaşlar hepinize kolay gelsin.

forumlarda istediğim soruya tam cevap bulamadım. Müvekkil lehine hükmedilmiş tedbir nafakası var elimizde ara karar; dava devam ediyor.
1- Bunu icraya koymanın tek yolu ilamsız takip yapmak mıdır? Uyap sistemini düşündüğümüzde, ihtiyati tedbir gibi "diğer" seçenekleri kullanılarak işlem yapılabiliyor mu?
2- Eğer genel haciz dışı takip uygulayan varsa tazyik hapsi yine mümkün olabiliyor mu?
ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.
Old 31-12-2010, 09:25   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan burçindmr
Sayın arkadaşlar hepinize kolay gelsin.

forumlarda istediğim soruya tam cevap bulamadım. Müvekkil lehine hükmedilmiş tedbir nafakası var elimizde ara karar; dava devam ediyor.
1- Bunu icraya koymanın tek yolu ilamsız takip yapmak mıdır? Uyap sistemini düşündüğümüzde, ihtiyati tedbir gibi "diğer" seçenekleri kullanılarak işlem yapılabiliyor mu?
2- Eğer genel haciz dışı takip uygulayan varsa tazyik hapsi yine mümkün olabiliyor mu?
ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.

Ben ilamsız takip olarak yapıyorum.Epey araştırmıştım ama başka bir yol bulamadım.Sonuçta elimizde ilam yok,başka bir yol da yok gibi geliyor bana.
Tazyik hapsi konusuda Mahkemeye göre değişiyor diye düşünüyorum.
Old 31-12-2010, 11:18   #3
miryusufhan

Tedbir nafakası ilam hükmünde olmadığı için ilamsız icraya konulması gerekir. Zira zaten ara karar niteliğindedir.
İlamsız icra takibinde gönderilecek ödeme emrinin vekille temsil ediliyorsa vekile gönderilmesi esastır. Ancak tazyik hapsi için asile de gönderilebilir. Yalnız asile gönderilecek ödeme emrinde ''Mal beyanına veya Tazyik hapsine ilişkindir'' ibaresi eklenmelidir. aksi halde yalnızca asile gönderilmesi veya hem asile hemde vekile gönderilmesi ödeme emrinin iptaline neden olacaktır diye düşünüyorum.
Benzer konuyu forumlarda okumuştum. Ancak link vermeyi bilmediğimden veremiyorum
Old 31-12-2010, 12:36   #4
av.medine

Sayın meslekdaşım ;
Bizim benzer dava dosyalarımızda mahkeme tedbir nafakasına hükmettikten sonra ; " talep halinde icra müdürlüğüne müzekkere yazılmasına " şeklinde ara karar geçiyor.
Bizde dosyadan icra müdürlüğüne hitaben yazılmış müzekkere ile fakat yine İLAMSIZ TAKİP ödeme emri gönderiyoruz. İtiraz ederse % 40 icra inkar tazminatını da alıyoruz.
Ayrıca tedbir nafakasına ilişkin ödeme emri sonrası nafaka ödenmez ise ; NAFAKA HÜKMÜNÜ İHLAL suçundan icra ceza mah. başvuru için gerekli şartlar ; nafakanın birikmiş nafakadan ayrı olarak takip tarihinden sonra da işleyen nafaka olması ve ödenmeyen nafakaların 1 aydan fazla olması ve mahkeme kararı ile hükmedilen nafaka olması sebebi gibi şartların mevcut olduğuna vurgu yapılmalıdır. Bu şekilde şikayetiniz neticesinde sanık aleyhine 3 ay hapis cezasına hükmediliyor ititaz makamı da pek bozmuyor.
Old 31-12-2010, 12:45   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.medine
Sayın meslekdaşım ;
Bizim benzer dava dosyalarımızda mahkeme tedbir nafakasına hükmettikten sonra ; " talep halinde icra müdürlüğüne müzekkere yazılmasına " şeklinde ara karar geçiyor.
Bizde dosyadan icra müdürlüğüne hitaben yazılmış müzekkere ile fakat yine İLAMSIZ TAKİP ödeme emri gönderiyoruz. İtiraz ederse % 40 icra inkar tazminatını da alıyoruz.
Ayrıca tedbir nafakasına ilişkin ödeme emri sonrası nafaka ödenmez ise ; NAFAKA HÜKMÜNÜ İHLAL suçundan icra ceza mah. başvuru için gerekli şartlar ; nafakanın birikmiş nafakadan ayrı olarak takip tarihinden sonra da işleyen nafaka olması ve ödenmeyen nafakaların 1 aydan fazla olması ve mahkeme kararı ile hükmedilen nafaka olması sebebi gibi şartların mevcut olduğuna vurgu yapılmalıdır. Bu şekilde şikayetiniz neticesinde sanık aleyhine 3 ay hapis cezasına hükmediliyor ititaz makamı da pek bozmuyor.

"En az 1 aylık nafaka olmalı" demek istediniz, sanırım.
Old 31-12-2010, 20:48   #6
burçindmr

hepinize teşekkür ederim. emeğinize teşekkürler.. daha iyi bir fikrim oldu şimdi.

bu arada hepinize mutlu yıllar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi