Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Istanbul Bilgi Universitesi'nde yuksek lisans

Yanıt
Old 31-12-2008, 21:49   #1
Canavar Avukat

Varsayılan Istanbul Bilgi Universitesi'nde yuksek lisans

Merhaba,
Bilgi'de yuksek lisansa basvurmak ve imkan varsa girebilmek istiyorum. Bilgi hakkinda biraz bilgisi olan var midir ? Insan Haklari Hukuku'nu dusunuyorum cunku acikcasi butcem ona daha uygun. Girilmesi zor mudur ? 20 kisilik kontenjani var, alinmak icin nelere dikkat ederler ? Biraz bilgi verirseniz cok sevinirim
Old 01-01-2009, 17:37   #2
Yavanna

Ben bilgi hukuk son sinif ogrencisiyim. Bircok arkadasim yuksek lisans yapiyor su anda bizim okulda. Hepsi de cok memnun. Oncelikle hocalarimiz cok iyi; buyuk ihtimalle siz de arastirmissinizdir. Ayrica dier universitelere oranla cok daha fazla ders secme imkaniniz mevcut; ornegin insan haklari yuksek lisansi yaparken ekonomi hukuku programindan da dersler alabilirsiniz cunku sistemde hepsi elective yani secmeli olarak geciyor. ( Kayit donemlerinde daha once yuksek lisans ogrencisi kaydi yaptigim icin biliyorum)
Burs imkanlari da yuksek. Sadece bilgililer dernegi uyesi olarak (hem de ayni kampusteki spor tesislerinden faydalanabilirsiniz yillik ucreti disariya gore iyidir) bile yaklasik %15-20 yuksek lisans bursu alabilirsiniz. Ayrica Garanti Bankasinin bizim okul icin yuksek lisans kredisi var. Internet sitesinden detaylarina bakabilirsiniz.
Onun disinda basvuruda degerlendirdikleri en onemli seyler ALES puaniniz, lisans ortalamaniz, referansiniz ve tabiki mulakatiniz. Mulakatta ne sorduklarini bilmiyorum ama insan Niyazi Oktem, Cemal Bali Akal, Burak Oder, Turgut Tarhanli, Veliye Yanli gibi hocalarin onunde iyi ter doker diye dusunuyorum. Siz yine de hazirlikli gidin.

Ikinci donem de basvurulabiliyor bu programa. Hem tezli hem tezsiz program var, en buyuk artisi tum derslerin aksam 6-9 ve haftasonu olmasi. Yani diger programlarda oldugu gibi tezli yuksek lisans yaparken varsa stajinizi veya isinizi birakmak zorunda kalmazsiniz. Hocalarin sinav saatleri konusunda da calisanlar icin yeterince esnek olduklarini arkadaslarimdan biliyorum.

Daha fazla akliniza takilan birsey olursa lutfen cekinmeyin.

Basarilar
Old 09-01-2009, 10:48   #3
gooncaa

Merhaba, ben de bilgi'de insan hakları hukuku'nda y.lisans yapmayı düşünüyorum. Ders içeriklerini inceledim, güzel gibi. Ama önemli olanın derslerin işleniş şekli olduğu göz önüne alınırsa pek bir fikrim yok. Tartışmalara ne kadar yer veriliyor, ne yoğunlukta ödev veriliyor... Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.
Teşekkürler
Old 26-01-2009, 17:32   #4
cesare beccaria

Alıntı:
Yazan gooncaa
Merhaba, ben de bilgi'de insan hakları hukuku'nda y.lisans yapmayı düşünüyorum. Ders içeriklerini inceledim, güzel gibi. Ama önemli olanın derslerin işleniş şekli olduğu göz önüne alınırsa pek bir fikrim yok. Tartışmalara ne kadar yer veriliyor, ne yoğunlukta ödev veriliyor... Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.
Teşekkürler

Bilgi Üniversitesi Hukuk alanında yüksek lisans yapmak için iyi bir tercih. Eğer yüksek lisans programına kabul edilirseniz bence mutlaka girin. Özellikle İnsan Hakları Hukuku üzerine ilk ve bildiğim kadarıyla tek program. Ekonomi Hukuku programını da ilk burası açmıştı, daha sonra Galatasaray da açtı. İnsan Hakları programı açısından tartışmalar ve öğrencinin katılımı tahmin edebileceğinizin bile üstünde bir düzeyde oluyor. Öğrenci kendisini iyi ve özgür biçimde ifade edebiliyor. Gerekçeleriniz tutarlı olduğu müddetçe hocayla aksi görüşte sıkı ama bir tartışmaya girmeniz sorun olmaz. Derslerin içerikleri ve işlenişi de öğrenciye oldukça donanım katıyor. Yalnız, kuramsal dersler konusunda belli bir entelektüel birikiminizin olması gerek. Yani belli başlı hukuk kuramcılarını, sözgelimi Hart'ı, Dworkin'i, Rawls'ı bilin. Programın kendisinin de donanım katmasına karşın giren öğrencide de belli özelliklerin olmasını istiyorlar. Ödev konusunda da yabancı dilinizin iyi olması size artı puan sağlar. Zira araştırmalarınızda çeşitli kaynaklardan yararlanacaksınız. Sonra belki zorlanabilirsiniz. Bunun dışında kuramsal veya insan hakları aygıtlarının işleyişinde kendinizi geliştirmek, seçtiğiniz derslere bağlı. Ben boşa atış bir ders görmedim ama uzmanlaşmak ve kendinize katmak istediğiniz alana göre dikkatli ders seçin. Tez konusu seçiminde oldukça özgür davranıyorlar. Bilgi'yi düşünüyorsanız size başarılar dilerim.
Old 02-06-2009, 13:08   #5
phedre

İnsan hakları hukukunda yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Mülakat konusunda bilgisi olan var mı?
Old 10-06-2009, 11:04   #6
Av. Taner BAŞ

Alıntı:
Yazan phedre
İnsan hakları hukukunda yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Mülakat konusunda bilgisi olan var mı?

Mülakatlar hemen hemen tüm üniversitelerde benzerlik gösteriyor diye biliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi