Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bosanma sirasinda veya sonrasina oturumum ve oglumun bana velayetinde sorun olur mu?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-09-2008, 02:24   #1
GÜLÜMSEYİN

Varsayılan Bosanma sirasinda veya sonrasina oturumum ve oglumun bana velayetinde sorun olur mu?

Öncelikle okuyan herkese merhaba ve fikir vermek isteyenlere simdiden tesekkürler,

Sekiz sene önce, severek-isteyerek evlenip, aile birlesimi yasasi uyarinca Almanya'ya yerlesmis bulunmaktayim; esim ise Almanya'da büyümüs bir Türk vatandasi. Ilkokula yeni baslamis bir de oglumuz var. TR'de iyi bir egitimim, güzel de bir isim vardi, hersey burada da benzeri devam eder sandim, ama olmadi.
Maddi sorun hat safhada. Gayet güzel bir meslegi olmasina ragmen kendi isini yürütemedi ve adeta borc batagindayiz. Su an maasli calismasina ragmen gecmis yakayi birakmiyor ve korkularimi yenemiyorum, gecimsizligin biri bu.
Ben daha birkac aydir calismaya baslamistim, etrafimizda kimse olmadigindan dolayi imkan yoktu ki cocugumu emanet edeyim, calisayim, kindergarten'a bile götürüp - getirecek kimse yoktu. Kimseden ne evde ne disarida calisabilmek icin destek bulamadim.
Bir dönem, saglik sorunlari yüzünden devlet yardimi da aldigimiz icin oturumum da hep kisitli oldu ve benim calisamiyor olmam da etkiliydi tabi bunda.
Karsilikli oturup konusamayacak duruma geldi gecimsizlik ama ben bosanirsam buralarda maddi olarak barinamam ve oglumu alip gidersem cocuk babasini cok az taniyabilir diyerek katlandim bunca zaman ama benden önce nikahsiz yasadigi kadinin evine gidip kizlarinin bir sorununu görüsmüs olmasini kendi agziyla itirafi, beni son demde tamamen cildirtti. Evet sorun büyüktü, haberim de var ama ben TR' ye ailemi görmeye gitmisken, sorunun üzerinden aylar gecmesine ragmen eski yasadigi eve ayak basmasini anlayamadim cünkü benim de cocugumun, evimizin sorunlari var ve ben oturup konusamiyorum.
Bosanmaya kalktigimda benim buradaki durumum ne olur?
TR'de evlendik, davayi nerede acmaliyim?
Maddi bagimsizligim yok gibi birsey, oglum benden alinir mi?
Oglumu alip TR'de bakmama devlet izin verir mi?
Aslinda en ihtiyacim olan sey, kendime yüzyüze konusabilecek danismanlar bulmam mümkün mü? Cünkü sorum, sorunum bir - iki degil. Herhangi bir maddi güvencem de yok, yeni basladigim icin son derece az bir maasim var.
Bu yuva bozulmasin diye cok ugrastim ve artik kafam da karisik, cözüm de bulamiyorum. Birilerinle ciddi konusup, ciddi yardim almam gerektigini düsünüyorum.
Bu uzun yaziya katlanabilenlere gercekten tesekkürler.
Old 21-09-2008, 13:13   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk,

Boşanma davasını Türkiye'de açabileceğiniz gibi Almanya'da da açabilirsiniz.

Almanya'da dava açıp boşanmanız halinde, bu kesinleşmiş kararın, Türkiye'de tanınması davasını da ayrıca açmanız gerekecektir.Aksi halde burada boşanmış sayılmazsınız.

Kararın tanınması davasında karşı taraf olan eşinize tebligat yaptırmanız gerekecektir.

Eğer boşanma davasını Türkiye'de açarsanız, yine öncelikle eşinize duruşma günü ve dava dilekçesini tebliğ ettireceksiniz.

Şiddetli geçimsizlik nedeni ile bir dava yöneltmeniz mümkün.Bu dava içinde boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlanamanız gerekmektedir.İspat vasıtaları tanı beyanları, varsa yazılı deliller ve ya savcılık şikayetleri olabilir.

Bu dava çinde çocuğunuzun velayetini ve onun için öncesinde tedbir , boşanma kararının kesinleşmesinden sonra iştirek nafakası olarak devamını talep edebilirsiniz.

Kendiniz için de eğer asgari ücret kadar ve ya daha az maaaş alıyor iseniz yoksulluk nafakası talebinde bulunabilirsiniz.

Maddi ve manevi tazminat talep etme hakkınız da vardır.

Velayet hususunda; çocuğunuzun bakım ve sorumluluklarında size düşen görevlerde bir ihmaliniz, kastınız olmadığı sürece, velayetin size verilmesi gerekmektedir.

Eğer burada bir dava açmaya karar verirseniz, maddi durumunuzun elverişli olmaması halinde bulunduğunuz il Barosu'ndan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.Adli yardım alabilirsiniz.

Saygılarımla.
Old 21-09-2008, 13:26   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı;

Ayrıca eklediğim linklerde, Almanya'daki durumunuzla ilgili bilgi edinebileceğiniz adresler verilmiştir.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...307#post153307

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...703#post125703

Okumanızda yarar olabilir. Ve mutlaka Alman Hukuku ve oradaki yabancılar hukukunu iyi bilen bir AVUKATTAN hukuki destek alınız!!

Saygı ile.
Old 25-09-2008, 10:59   #4
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan Oturum hakkınız için tereddüt etmeyiniz

Aile birleşim vizesi ile Almanya'ya gelmişsiniz. Eşinizden bağımsız olarak oturum alabilmeniz için onunla aynı ikametgahta kesintisiz 2 yıl kalmış olmanız yetiyor. 8 yıldır Almanya'da eşinizle yaşadığınıza göre ondan bağımsız olarak oturum almak konusunda bir problem yaşamazsınız.
Old 25-09-2008, 13:38   #5
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan çocuğunuzun Türkiye'ye götürülmesi

Boşanma kararı ve bu kararla birlikte çocuğunuzun velayeti size verilmediği sürece sadece kendi kararınız ile ortak çocuğu Türkiye'ye sürekli kalmak maksadıyla götüremezsiniz. Boşanma davanız sonuçlanınca ve çocuğun velayeti de size verilirse bu nokta da çocuğunuzu Türkiye'ye götürüp yaşamınızı orda devam ettirme imkanınız var. Kesin dönüş yapmanız durumunda burdaki oturum hakkınız hükümsüz kalacağından, oturum hakkına bağlı çalışma ve sosyal yardım hakkınız da sona erer. Yine kesin dönüş yapmanız durumunda çocuğunuza bağlanan aylık çocuk parası da kesilir. ( Alman Yabancılar Yasasına göre; bir yabancı 6 aydan 1 gün fazla yurtdışında mazeretsiz olarak kalırsa Almanya'daki oturum hakkı hükümsüz kalır. )
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi