Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

TBB Sosyal Yardım ve Dayanışma Fonu

Yanıt
Old 18-05-2008, 01:58   #1
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Varsayılan TBB Sosyal Yardım ve Dayanışma Fonu

Değerli meslektaşlarım;

Bu forum bir hukuk sohbeti olmaktan çok, duyuru niteliğinde bir forum başlığıdır:

"TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ SOSYAL YARDIM VE DAYANIŞMA FONU"

Vekalet pullarının akibeti nedir sorgusuyla başlayan yolculuğuma, uzun zamandır ötelediğim, ancak artık gerçekleşmesi gereken bir operasyon eklenince, araştırmaya özellikle devam ettim. Yolun sonunda karşıma çıkan yanıt; şaşırtıcı olduğu kadar, aynı zamanda ilk kez -Hiç abartmıyorum, siz de katılacaksınız eminim-, avukatlık mesleğinin sosyal güvencesizlik kefesinde yoğunlaşan geçmiş bilgilerimize inat, güzel ve olumlu bir gelişmeden haberdarlık oldu.

Stajyer avukatları saymaz isek, avukat sayısının birlik nezdinde 60.000'li sicillerde gezindiği ve anılan fona kaydolan 8.000' lerde bir avukat üye olduğumu görünce, asgari 52.000 avukatın haberdar olmadığına inandığım bir bilgiyi paylaşmak ve tüm meslektaşlarıma da duyurmak istedim:

Lütfen öncelikle aşağıdaki linki tıklayarak, üye olunuz:

www.sydf.av.tr

(Formu doldurduktan sonra bir çıktısını almanız ve bağlı bulunduğunuz baroya fakslamanız gerekmektedir. -Aynı zamanda üyeliğiniz sonrası baronuz aracılığıyla size, TİDAP kapsamında program CD si gönderilecektir. Anılan programın kullanımı ve güncellenmesi de 2 yıl süre ile ücretsizdir.- Fona üyelik için "AVUKAT" olmanız yeterlidir. Bu noktada online üyelik esnasında karşılaşacağınız ve anladığım kadarıyla istatistiki amaçlarla sorulan "Üniversiteden mezun olduğunuz Gün/Ay/Yıl, Mezuniyet Dereceniz vb. sorulara karşı da, yanıtlamadığınız sürece bir sonraki adıma geçemeyeceğinizi ve kaydı tamamlayamayacağınızı bilerek, hazırlıklı olun ", ancak yılmayın ve formu tamamlamayı "Lütfen" başarın -Formun sadeleştirilmesi için de çalışmalar yapılmakta-)

Baro vekalet pullarının yarısı fona aktarılıyor ve anılan fon; avukat, çalışmayan avukat, bağımlı avukat, serbest avukat, stajyer avukatlara, yönetmelik ve yönergelerde beirtilen usuller çerçevesinde (Kapsam ve istisanalar için yönetmelik ve yönergeleri okuyunuz, söz gelimi stajyer avukatlar ve çalışmayan avukatlar, ancak olağanüstü yardımlardan yararlandırılmaktadır) aşağıdaki hizmetleri sunuyor:

Alıntı:

1-Medline doktorlu acil müdahale kara-hava ambulans hizmeti: Türkiye’nin neresinde olursa olsun bir avukatın acil sağlık hizmetine ihtiyaç duyması halinde, herhangi bir ücret ödemeden başvurabileceği bir yoldur. Tüm avukatlar için 2 yıl süre ile ücretsizdir. Avukat yakınları için hava ambulans ve şehirlerarası nakil dahil 2 yıllığına 20YTL ödemek yeterlidir.

2-Analık halinde iş göremezlik yardımı: Doğum yapan bayan avukata, bu yıl için 650 YTL, doğum raporuna istinaden yapılan yardımdır.

3-Hastalık halinde iş göremezlik yardımı: herhangi bir hastalık nedeniyle 21 günden fazla istirahati uygun görülen avukata sağlık kurulu raporuna istinaden günlük 15 YTL olarak yapılan yardımdır. Bir yılda maksimum 90 gün ile sınırlıdır.

4-Olağandışı iş göremezlik yardımı: Kalp, kanser, felç, kaza vs. gibi durumlar sonucu, uzun süreli güç çareli yüksek maliyetli hastalık nedeniyle tedavi gören hastalara yapılan yardımdır. Yılda maksimum 5000 YTL dir. Başkanlık divanı karar verir. Epikriz belgesinin teslimi yeterlidir. Daha ağır durumlarda ise TBB yönetim kurulu kararı ile 5000 YTL daha ek olağandışı yardım yapılabilir.

5-Sağlık Yardımı: Hastanede yatarak tedavi, operasyonlar, acil travmatoloji-alçı-atel gerektiren durumlar, ayaktan kemoterapi, radyoterapi işlemleri ve hastane tedavisi sonrası gerekli olan fizik tedavi işlemleri için yapılan yardımdır. Tamamen fatura karşılığı, yapılan harcamaya istinaden verilir. Yardım tutarını hesaplama; yapılan tedavi işlemleri için BUT paket fiyatının %60 fazlasını almak şeklinde yapılır. 2008 yılında, her üye için 25.000 YTL maksimum yardım yapılabilir. Hesaplanan her bedelden %20 kesinti yapılarak ödenir. Fatura ve epikriz yanında sağlık bilgi formunun doktor tarafından onaylı halinin teslimi ile ödeme yapılır. Faturada her yapılan işlemin ayrı ayrı gösterilmesi doğru hesaplama için gereklidir. Ayrıca, yatak ücreti 250YTL/gün, refakat 100 YTL/gün, Tıbbi malzeme için 2000 YTL(Operasyon başına),Koroner stent için 4000YTL, Özel evde hemşire 50 YTL/gün, tekerlekli sandalye 2500 YTL(%20 kesintisiz-net) şeklinde yardımlar vardır.

6- Olağanüstü yardım: Büro için yangın, sel, afet vs gibi durumlarda yapılır.

7-Cenaze yardımı: Vefat edenin varislerine yapılır.

Gerektiğinde fondan yararlanabilmek üzere, lütfen www.sydf.av.tr sayfasına girerek online kaydınızı yapınız. Fondan yararlanmak istediğinizde, sizin veya bir yakınınızın birliğe telefon etmesi yeterlidir.

Web sayfasından, yönergelerdeki gelişmeleri de takip ediniz.

*7 maddede özetlenen hizmetlere ilişkin olarak, fondan yararlanmaya ilişkin usul ve esaslar; birlik yönergelerinde detaylı olarak anlatılmaktadır. (İstisnalar ve kapsam vs...)

*Fon, münhasıran avukatın kendisi ile ilgili sağlık ve dayanışma hizmetlerine özgülenmiştir, eş ve çocuklar kapsam dahilinde değildir.

*Limitlerin arttırılması kuvvetle muhtemeldir.

*SSK vb. diğer sosyal güvencenizin bulunması, eşzamanlı olarak fondan yararlanmanıza engel değildir.

*Munzam emeklilik yardımı, henüz hayata geçmemiştir.

*Birlikle yaptığım görüşmelerden anladığım kadarıyla, bu bilgiler evvelce tüm barolara gönderilmiştir. Ancak yeterli duyuru sağlanamamış olsa gerek...

Sağlık ve gelecek güvencesi özürlü bir meslek yerine, fonla desteklenerek güçlendirilmiş bir mesleğin mensubu olmak, doğrusu memnuniyet verici bir gelişme.

Bilgi edinmeniz ve sağlıklı günler dileğiyle.

Saygılarımla...
Old 18-05-2008, 15:34   #2
Av.Cengiz Aladağ

T.B.B. zaten elinde olan bilgilerin bilgisayara girişini bize yaptırmak istemesini anlamsız bulduğumdan, http://www.sydf.av.tr adresindeki çoook uzun formu doldurmadım, doldurmayacağım da. T.B.B. zahmet olmazsa meslek örgütümüz olduğunu anımsasın da staj başlangıcımızdan bugüne yıllardır onlarca kez bizden ya da bağlı olduğumuz barodan istediği ve aldığı bilgilerin veritabanına girişini yaptırıversin. Kaldı ki fondan yararlanmak için bu üyelik formunun doldurulması gerekmemektedir.
Old 19-05-2008, 00:52   #3
Av.Bektaş Salim Topbaş

Formu ben de doldurmayacağım.Maddi boyutu düşünülmeden sınırsız sağlık hizmeti ve sosyal güvence tüm insanların hakkıdır.Fon vb çözümler köklü çözüm değildir.
Old 19-05-2008, 01:12   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
T.B.B. zaten elinde olan bilgilerin bilgisayara girişini bize yaptırmak istemesini anlamsız bulduğumdan, http://www.sydf.av.tr adresindeki çoook uzun formu doldurmadım, doldurmayacağım da. T.B.B. zahmet olmazsa meslek örgütümüz olduğunu anımsasın da staj başlangıcımızdan bugüne yıllardır onlarca kez bizden ya da bağlı olduğumuz barodan istediği ve aldığı bilgilerin veritabanına girişini yaptırıversin. Kaldı ki fondan yararlanmak için bu üyelik formunun doldurulması gerekmemektedir.

Sayın Aladağ,

Uzun ve ayrıntılı formun, mevcut haliyle sonuna dek doldurulup tamamlanmasıyla ilgili yakınmanızda haklısınız.

Ancak ;

Fon = TBB eşitliği söz konusu değil. SYDF yönetimi TBB den beli oranda ayrı ve kendi başına bir birim. Kendi veri bankası, kendi muhasebe ve personeli, kendi amiri, ayrı mekanı olan, Adalet Bakanlığı'nın denetimine tabi bir yapılanma.

TBB deki meslektaş bilgilerininse güncelliğinden ve tümüyle güvenilirliğinden söz etmek, malumunuz olduğu üzere tümüyle mümkün değil. Nihayetinde T.B.B. de, birlik üyesi meslektaş bilgilerini, meslektaşlarımızın bağlı bulunduğu Baro Başkanlıklarından temin ediyor. Siz bu kayıt bilgilerine ve özellikle güncelliklerine, yüzde yüz güven duyarak denetime tabi bir fona üye kaydı yapabilir miydiniz?

Yine fondan yararlanmak için, üye olmak gerekiyor. -Tüm gereklilik de bundan ibaret üstelik-. SYDF düzenlemesine ilişkin mevzuatı okursanız, üye olmanın ön koşul olduğu görülecektir.

Alıntı:

Formu ben de doldurmayacağım.Maddi boyutu düşünülmeden sınırsız sağlık hizmeti ve sosyal güvence tüm insanların hakkıdır.Fon vb çözümler köklü çözüm değildir

Sayın Bektaş;

Sizinle hemfikirim. Ancak ideal olan mevcut değil diye, ideal olana yaklaşma saikiyle yapılanan ve gelir kaynağının önemli kısmı da bizatihi meslektaşlarımız tarafından karşılanan, yani "Bizim olan" bir fonu reddetmenizin anlamını çözemedim...

Ama köklü çözüm önerilerinizi ya da varsayalım ki sağlanabilmiş olsa ; "Köklü çözüm" kavramı içeriğinden somut beklentilerinizi; duymak isterim.

Saygılarımla...
Old 19-05-2008, 06:11   #5
Av.Cengiz Aladağ

Sayın DEMİREL,
S.Y.D. Fonu T.B.B. bünyesinde Avukatlık Kanunu'nun 27/A maddesine göre kurulmuştur. Fon, ayrı bir yapı değildir, tüzel kişiliği yoktur. T.B.B. bu bilgi girişlerini yaptırabilmek için önce TİDAP projesinden yararlanmayı da üye formunun doldurulmasına bağlamıştı, itirazlar üzerine bu şart kaldırıldı. T.B.B.nin elindeki bilgiler inanınız günceldir; sık sık aynı bilgiler başka başka nedenlerle barolardan istenir. En son geçen yıl E-Baro projesi için barolardan her avukatla ilgili tüm bilgiler istenmiştir. Fondan yararlanmak için üye olma şartı yoktur, bu görüşümde ısrar ediyorum. Ne avukatlık yasasında, ne de fon yönetmelik ve yönergelerinde böyle bir şart vardır.

Ayrıca; fondan yararlanmak için örneğin çocuğumun okuduğu okulu ve okul numarasını bildirmem neden gerekli olsun, bir açıklar mısınız bana?
Old 19-05-2008, 13:26   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Fondan yararlanmak için üye olma şartı yoktur, bu görüşümde ısrar ediyorum. Ne avukatlık yasasında, ne de fon yönetmelik ve yönergelerinde böyle bir şart vardır.

Sayın Aladağ,

Ben de yönetmeliğin kötü hazırlandığını ve bu nedenle anlam karışıklığı yaşandığını sanıyorum.

Üyelerin avukatlardan oluştuğu konusunda hemfikiriz, ancak avukatlığın üye olmanın doğal sonucu olduğu sonucuna varamıyorum. Neden derseniz:

Yönetmelikte aynı zamanda fondan yararlanmak isteyen üyelerin ödemesi gereken bir "Dayanışma Aidatı" düzenlemesi var. Av.K.27/a ve Yönetmelik hükümleri tümüyle işlerlik kazandığında, şu an SYDF nin web sayfasında da duyurulduğu üzere henüz işlerlik kazanmamış olan munzam emeklilik gibi diğer güvenceler de hayata geçecek.

Oysa halihazırda bizlerden, sağlıkla ilgili hizmetten faydalanmak için dayanışma aidatı veya başkaca ad altında herhangi bir ödeme talep edilmiyor. Ancak munzam emeklilik vb. güvenceler yaşama geçirildiğinde de, -umarız ki sembolik ve amaca uygun, fonun varlık nedenini anlamsız ve işlevsiz kılmayacak ödemeler düşünülür- dayanışma aidatı düzenlemesi de eminim ki bizlere anımsatılacaktır.

Diyeceğim, dayanışma aidatı düzenlemesi içeren fona dair yasal düzenleme karşısında, yönetmeliğin lafzından ve ruhundan , üye kavramının bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini anlıyorum. Öyleyse avukat olmak üyeliğin doğal sonucudur, sonucuna varamayız diye düşünüyorum.

Ancak kişisel fikriniz nedir derseniz, en başta da ifade etmeye çalıştığım gibi, gerek yönetmeliğin ve gerek Av.K.m.27/a nın kötü düzenlendiği ve yeterli açıklıkta olmadığı yönünde. Gelecekte aidat ödemeli miyiz , yönetmelik yasaya uygun mudur vb. noktalardaki görüşlerinizi de merak ediyorum. Yine dayanışma aidatı düzenlemesinin üyeliğin tespitindeki rolü ve yine münhasıran munzam emeklilik vb. düzenlemelere ilişkin gerçekleşecek talepler için mi söz konusu olacağını anlamak, bu düzenlemeler ile tereddüt doğurmaksızın anlaşılmıyor.

Akla uygun olanı, dayanışma aidatının emeklilik vb. talepler için mevcut olması, sağlık , cenaze, olağanüstü haller vb. nde söz konusu olmaması.

Ancak sembolik pul bedellerinin yarısıyla, muazzam bir kaynak sahibi olabilen ve tümüyle bizlere hizmet verecek bir dayanışma fonuna, yine sembolik bedellerle hepimizin katkıda bulunmasının da, birlik ne denli güçlü olursa avukatlık mesleği de o denli sosyal güvence konforuna ulaşacaktır doğal sonucuyla, kişisel olarak itirazım olmazdı.

(***Benim formla ilgili yegane yakınmam, şifre üzerinden gerçekleştirilecek taleplerle ilgili olarak sorumluluğun üyeye yüklenmesi, 3.kişilere ödeme yapılmak zorunda kalınırsa yahut benzer nedenlerle fon zarara uğrarsa, üyeden talep edileceğine dair konan kayıt. Bu şart bana hiç sevimli görünmediği gibi, tümüyle resmi evrak bazında gerçekleşecek hizmetler gözetildiğinde üyeye böyle bir sorumluluk yüklenmeye çalışılması da anlaşılır değil. Bu nedenle, henüz gönderilmemiş olan şifreyi hiç bir zaman istemeyeceğimi, başvurularımı sair usulde gerçekleştireceğimi, özellikle bildireceğim.)

Saygılarımla...
Old 19-05-2008, 14:03   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Üyelerin avukatlardan oluştuğu konusunda hemfikiriz, ancak avukatlığın üye olmanın doğal sonucu olduğu sonucuna varamıyorum.

Sayın Demirel,
Avukatlık Yasası'nda, T.B.B. Sosyal Yardım Ve Dayanışma Fonu Yönetmeliği'nde ve T.B.B. 1 ve 2. no.lu Sosyal Yardım ve Dayanışma Yönergelerinde fondan yararlanmak üyelik şartına bağlanmamıştır. Hatta 2 no.lu yönergenin "tanımlar" başlıklı 4. maddesinde "Üye"nin "Baro levhasına kayıtlı avukatı" ifade ettiği yazılıdır.
Belirttiğiniz gibi, üyelik ve dayanışma aidatı belki ileride munzam emeklilik yardımı projesi gerçeğe dönüştüğünde gündeme gelebilecektir.
Saygılarımla.
Old 19-05-2008, 14:15   #8
Av. Can DOĞANEL

TÜRKİYE İÇTİHAT DAĞITIM PROJESİ
TİDAP kapsamında Baro Başkanlıkları aracılığı ile program CD dağıtımına başlanmıştır.
CD teslim almak için öncelikle http://www.sydf.av.tr/giris.aspx adresinde YENİ ÜYE girişi yaparak sizlere sorulan sorulara tam ve eksiksiz olarak cevap vermeniz gerekmektedir. Bu bilgiler TBB e-BARO projelerinden yararlanabilmeniz ve SYDF yardım başvurularının çevrimiçi ortamda yapılmasını temin edebilmek için zorunlu bulunmaktadır.

Alıntı:

Üyeler

Madde 16- Fon kapsamında sağlanan sosyal yardımlardan avukatlar yararlandırılır.

Ancak, aşağıda belirtilenler de Yönetim Kurulu kararıyla söz konusu sosyal yardımlardan tamamen veya kısmen yararlandırılabilir.
...

Alıntı:

Yardımlardan yararlanma yöntemi

Madde 18- Sosyal yardımların hangilerinin ve ne nispette olacağı, ödemelerinin ne şekilde yapılacağı, Sağlık Yardımlarının sınır ve yüzdeleri, Geçici İş Göremezlik Yardımının günlük tutarı ile azamî ödeme tutarı, Yürütme Kurulunca hazırlanacak ve Yönetim Kurulunca onaylanacak Sosyal Yardım ve Dayanışma Yönergesinde düzenlenir.

Fon kapsamındaki sosyal yardımlardan faydalanmak isteğe bağlıdır. Bu yardımlardan, Fon Müdürlüğü tarafından istenen bilgi ve belgeleri ulaştırmak ve yükümlülükleri yerine getirmek suretiyle yararlanılabilir.

Üyeler, harcama belgelerini ödeme tarihinden itibaren bir yıl içinde ilgili fon birimine eksiksiz ibraz etmek zorundadırlar. Yararlanma hakkı, ödeme tarihinden itibaren bir yıl sonra sona erer.

Sn. Aladağ ile aynı görüşteyim. Avukat olmanın doğal sonucu olarak fon üyesiyiz. Gerektiğinde belgeleri doldurup sağlık yarıdımı vs. talep etmemiz halinde ayrıca bir üyelik sorgulaması yapılmayacaktır.
Old 20-05-2008, 23:33   #9
avayhan

Ben şunu anlamadım. Sağlık yardımları eş ve çocuklar için neden geçerli değil? Yoksa geçerli mi?
Old 16-06-2008, 16:19   #10
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan TBB Sosyal Yardım ve Dayanışma Fonu

Sadece eş ve çocuk değil avukatlara ayaktan yapılan tedavileri de karşılamıyormuş. Mutlaka hastanede yatmanız gerekiyormuş.

B.B. de ilgili bir kişi var. Telefonla aradığınızda da yanıt veriliyor. (Gerçi ben kendim aramadım barodan bilgi almak için gittiğimde yönetici bir arkadaş aradı ve bu bilgileri aldım)

Sağlık yardımı kısmında da bu belirtilmiş.

Saygılar.
Old 08-07-2008, 14:53   #11
tuval2310

Alıntı:
söz gelimi stajyer avukatlar ve çalışmayan avukatlar, ancak olağanüstü yardımlardan yararlandırılmaktadır)

Dün barodan cep telefonuma bu konuyla ilgili bir mesaj geldi.

Stajyer avukatların da TBB Sosyal Yardım ve Dayanışma Fonundan faydalanabilecekleri yazıyordu mesajda.

Baroyla henüz görüşmedim.Ancak görüştükten sonra stajyerlerin de durumunu da buradan paylaşmak isterim...

Saygılar
Old 21-07-2008, 23:03   #12
kanune

biz avukatlar için gerekli ve yararlı olabilir ama
baro pullarının evrensel hukuk anlamda meşruiyeti olmadığını düşünüyorum
bir müvekkilim baro pulları yüzünden 3 senedir çocuklarını göremiyor;
küçük ilçede tedbiren velayet verilmesi unutulmuş velayet kesinleşmediği için çocukları alamadık.
temyiz aşamasında vekalet sunduğum dosyada; 3. dilekçeden sonra Yargıtay,
"1,5 yıl sonra" karşı tarafın baro pulu eksik diye dosyayı geri gönderdi.
eksiklik tamamlandı dosya gene Yargıtay'da bekliyor
velayet kendisine verildiği için müvekkilin kişisel ilişki hakkı da yok
çocuklar büyüyünce velayet kararımız kesinleşecek ama neye yarar
baro pulu yüzünde 2 çocuk annesine kavuşamıyor
bu doğrultuda ve ayrıca,
yargılama gideri olarak da kararda gösterilemeyen ve karşı tarafa yükletilemeyen,
"baro pullarının" meşruiyetini tartışmaya açmak istiyorum
Old 21-07-2008, 23:12   #13
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.evrim
biz avukatlar için gerekli ve yararlı olabilir ama
baro pullarının evrensel hukuk anlamda meşruiyeti olmadığını düşünüyorum
bir müvekkilim baro pulları yüzünden 3 senedir çocuklarını göremiyor;
küçük ilçede tedbiren velayet verilmesi unutulmuş velayet kesinleşmediği için çocukları alamadık.
temyiz aşamasında vekalet sunduğum dosyada; 3. dilekçeden sonra Yargıtay,
"1,5 yıl sonra" karşı tarafın baro pulu eksik diye dosyayı geri gönderdi.
eksiklik tamamlandı dosya gene Yargıtay'da bekliyor
velayet kendisine verildiği için müvekkilin kişisel ilişki hakkı da yok
çocuklar büyüyünce velayet kararımız kesinleşecek ama neye yarar
baro pulu yüzünde 2 çocuk annesine kavuşamıyor
bu doğrultuda ve ayrıca,
yargılama gideri olarak da kararda gösterilemeyen ve karşı tarafa yükletilemeyen,
"baro pullarının" meşruiyetini tartışmaya açmak istiyorum

Sözettiğiniz olayda mağduriyetten en az sorumlu olan şey baro puludur.
Old 08-08-2008, 10:21   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Ben de bu fondan yararlanabilmek için Avukat olmanın kafi olduğunu düşünüyorum. Fakat, bilgilerimizi güncel tutmak da biz avukatlara zor gelmemelidir diye düşünüyorum.
Old 07-09-2015, 13:49   #15
gorkembora

Anlaşmalı hastanelerde muayene ücreti ödüyor muyuz?
Birde sistem nasıl işliyor acaba; biz anlaşmalı hastaneye muayene ya da tedavi ücretlerini yatırıp daha sonra başvuru yaparak SYDF'den mi iade alıyoruz yoksa hastane hiç mi almıyor?
Bilgi sahibi olan aydınlatırsa seviniriz.
Old 07-09-2015, 14:22   #16
olgu

Anlaşmalı hastanelerde SYDF nin hastane ile anlaştığı oran üzerinden indirim yapılıyor, farkı ödüyorsunuz (ayakta tedaviler için) Yatarak tedavinin tümünü ödüyor.(bazı operasyonlar kapsam dışı ancak).
Hastane ile anlaşma olduğundan avukat olduğunuzu beyan edince indirim uygulanıp farkı talep ediyor sizden. kayıt yaptırırken beyan etmeniz gerek.

Hem özel sigorta hem SYDF veya hem bağkur/ssk hem SYDF olmuyor, ikisinden birini seçmeniz gerek.

Ben hastanede SYDF kapsamında indirim alıp, fark faturasını özel sigortaya gönderiyorum.
Old 07-09-2015, 16:09   #17
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan gorkembora
Anlaşmalı hastanelerde muayene ücreti ödüyor muyuz?
Birde sistem nasıl işliyor acaba; biz anlaşmalı hastaneye muayene ya da tedavi ücretlerini yatırıp daha sonra başvuru yaparak SYDF'den mi iade alıyoruz yoksa hastane hiç mi almıyor?
Bilgi sahibi olan aydınlatırsa seviniriz.

Sayın olgu'nun yanıtına ek olarak, tüm sorularınıza https://www.tbbsydf.org.tr adresinde yanıt bulabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi