Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Haklarım Ne Olacak ?Hangi Baroya Nasıl Başvuracağım?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-04-2008, 12:40   #1
Konuk

Varsayılan Haklarım Ne Olacak ?Hangi Baroya Nasıl Başvuracağım?

ben boşanmak üzere olan bir bayanım.Eşimin maddi durumu iyi.Bizim boşanmamız halinde ondan ne şekilde hak talep edebilirim?evdeki eşyalar için de sadece benim çeyizde aldıklarımı mı alabilirim yoksa yarı yarıya mı olur?bu boşanmada eşim suçlu çünkü beni evden kovan o.Şimdide mümkün olduğu kadar az zararla çıkmaya çalışıyor.Ama ben yaşı küçük evlendim ona kızlık davası açabilir miyim?Eğer davayı ben açarsam bana zararı dokunur mu haklarımdan mahrum kalır mıyım?yoksa onun açmasını mı beklemeliyim bu arada eşim tarafından tehdit ediliyorum ama telefonda konuşurken bu konuşmayı da kaydetme imkanım olmadığı için kanıtlayamam bana ne tavsiye edersiniz ne olur yardım edin birde biz İstanbul
Fatih te oturuyoruz buraya en yakın barolara nasıl başvurabilirim bu konuda bişey bilmiyorum çok zor durumdayım ben şu anda babamın evindeyim ne olur yardım edin
Old 26-04-2008, 13:15   #2
Themis99

Sayın Konuk,
Bir boşanma davasında eşinizden maddi manevi tazminat, yoksulluk nafakası, çocuk varsa velayetin size verilmesini ve çocuğa uygun miktar iştirak nafakası bağlanmasını talep etme haklarınız bulunmaktadır.
Oturduğunuz evin size özgülenmesini de mahkemeden talep edebilirsiniz.
Şartları varsa katkı payı alacağı talep etme hakkınızda bulunmaktadır.
Ancak gerek boşanmanın gerçekleşmesi gerekse mahkemenizin bu taleplerinizi kabul edebilmesi için eşinizin kusurlu olduğunu, evlilik birliğinin sona ermesinde onun daha suçlu olduğunu ispatlamanız gerekmektedir.

''Kızlık davasından '' kastınızın ne olduğunu anlayamadım. Ancak koşulları varsa manevi tazminat talep etme hakkınız bulunmaktadır.
Bu arada Kanunun öngördüğü yaşların altında ki kişilerle birleşmeye girmek suç teşkil eder. Bu durumda kaç yaşında evlendiğiniz, evliliğiniz ne kadar süredir devam ettiği önemlidir. Bu veriler anlatımınızdan anlaşılamamakatadır.

Davanın önce kim tarafından açılmış olduğunun önemi yoktur.
Ancak eşiniz kusurlu ise ve sizde boşanma arzusunda iseniz onu beklemeden boşanma davasını sizde açabilirsiniz.
Tehditler yönüden Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulabilirsiniz. Telefon numarasını ve arama tarihlerini belirtmeniz soruşturmanın hızla sonuçlanması yönünden yararlı olacaktır.Sizi tehdit ettiğini duyan bilen kişiler varsa bunları da tanık olarak gösterebilirsiniz.
Burada verilen bilgiler tahmini olup , sorununuzla ilgili olarak yapılması gereken pek çok işlem olabilir.
Sorununuzun her aşamasında bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanızı, mali durumunuz uygun değilse bağlı bulunduğunuz il Barosuna müracaat etmenizi öneriyoruz.
Saygılar.
Old 26-04-2008, 13:26   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

1-Şiddete maruz kalmışsanız( fiziksel,cinsel,psikolojik,ekonomik)veya bu yakın bir ihtimal ise,

2- Şikayet hakkınızı kullanmak,suç duyurusunda bulunmak istiyorsanız

3- 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanunun öngördüğü korumadan yararlanmak istiyorsanız

4- Suç sayılan bir eylemden dolayı mağdur veya sanıksanız

Karakolda ,barodan bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.

5-Ekonomik gücünüz yeterli değilse,şiddetten korunma kararı alınmasını istiyor veya aile hukukuna ilişkin olan boşanma,velayet,nafaka,tazminat ,mal rejimi tasfiyesi,katkı payı,aile konutu şerhi babalık davası, tedbir vb.konularında bir avukatın hukuki desteğine ihtiyacınız varsa

Bulunduğunuz yerdeki baro’nun adli yardım servisine(eğer varsa kadın hakları merkezine) başvurarak avukat atanmasını isteyebilirsiniz.

Bu başvuruda sizden muhtarlıktan alınacak fakirlik,ikametgah evrakı ve nüfus cüzdanı fotokopisi(ve varsa dava ile ilgili belge ve evraklar) istenecektir.Bu evrakları başvurudan önce hazırlayınız.

Durumunuz uygun görüldüğünde;size bir avukat atanacaktır ve sizden vekalet ücreti talep edilmeyecektir.

İSTANBUL İÇİN:
İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi:

İLETİŞİM

Avrupa yakasından başvurular için

Telefon : 0212 292 77 39
Faks : 0212 293 00 45
Adres : İstiklal Cad. Orhan Adli Apaydın Sok. Baro Han.
Kat:3 Oda No:305 Beyoğlu/İstanbul

Anadolu yakasından başvurular için

Telefon : 0216 414 68 53
Faks : 0216 414 68 43
Adres : Bahariye cad. No: 82/7 Kadıköy/İstanbul
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi