Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Delil ve Boşanma

Konuyu Kilitleyin
Old 22-04-2008, 11:02   #1
Konuk

Varsayılan Delil ve Boşanma

herkese hayırlı günler diliyorum.Ben 5 yıldır evli bir bayanım eşimle bazı sorunlar yaşadığımızdan dolayı evimizde sürekli küfürler,dövmeler(yalnız elimde darp raporu falan yok bunu dört duvar içinde yaşadığımızdan da elimde bi kanıt göstereceğim kimse yok ),saygısızca geçen bi çok sorunlar yaşıyoruz eşim istikrarsız çalışmayan biri ve alkol alan biri 2 senedir.Ve bana defolgit bu evden diyerek evden kovan biriydi çok fazla pürüzler yaşamaya başladık(Çocuğumuz yok) eşimle anlaşmalı boşanmaya karar verdik ve anlaşmalı dilekçe ile davaya başvurduk.Nafaka falan talep etmedik eşyalarıda paylaştık kendi aramızda ben 5 aya yakındır ailemle yaşıyorum ayrıca.Mart 15 i gibi davamız oldu fakat eşim boşanmaktan vazgeçtiğini bir psikolojik anımda bi sinirle anlaşmalı boşanmayı kabul ettim gibi bişeyler söyledi bunun için biraz zaman istediğini söyledi.Hakim ise bizden benim mutsuz olduğumu eşiminde mutlu olduğunu kanıtlayacak 10 gün içinde bazı deliller ibraz etmemizi söyledi.Fakat ikimizde böyle bi delil sunmadık bu süre zarfında mahkemeye.Bi çok arkadaşlarımıza şahitlik eder misiniz dediğimde eşinde arkadaşımız bu hoş olmaz gibi sonuçlarla karşılaştım hiç bi şahit bulamadım.Eşimin ailesinin evinde ki kiracılar aslında her şeye şahit ama onlarda eşimin ailesinin evinde oturdukları için evden çıkarılma korkuları ile şahitlik edemiyorlar.Eşimi aradım bu konu için napmalıyız hala kararlı mısın boşanmamakta diye sorduğumda bana ağza alınmayacak bi ton küfür hakaret ve tehditler aldım.İşte boşanırsam mutlaka elinden geleni yapacağını falan gibi sözler sarfetti. Boşanmak için 10.000 YTL-yada 20.000 YTl civarında bi para ile de şantaj etti yani bunları ona sağlayabilirsem boşanabilirmiş.Ben iyi bi şirkette çalışmaktayım ve üniversite öğrencisiyim.Ben bu bütün konuşmaları telefonumun ses kayıt cihazına kaydettim ve delil olarak sunabilir miyim(ama ben bi üniversite öğrenci olduğum için hukuk dersinde öğrendiğim kadarıyla da iletişim özgürlüğü ve kişisel haklara uygunsuzluktan bunun delil olarak kullanamayacağım bilgisini düşünmekteyim)birde sizlere sormak istedim delil olur mu bu ses kaydı bununla ilgili konuda bana yardımcı olursanız (delili olarak eşimin çalışmadığını ssk belgelerini gösterebilir miyim istikrarsız çalıştığını evimiz için sağladığı bi gelir getirmediğini bütün giderleri benim karşıladığımı kanıtlayan belgeler felan vs.) herkese minnettar kalırım yani ben bi an önce nasıl kurtulabilirim onun çabası içindeyim.şimdiden cevaplayan cevaplamayan herkesten allah razı olsun diliyorum.Hayırlı günler
Old 22-04-2008, 13:51   #2
üye8180

Sayın Konuk, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar, TCK. 132. madde ve devamında düzenlenmiştir. Kişiler arasında aleni olmayan konuşmaların, söyleşiye katılan kişilerden biri tarafından, diğerlerinin rızası olmadan kayda alınması suç olarak tanımlanmıştır. Eşinizin size söylediği küfür ve hakaretleri kayda almanız ve bunu mahkemede delil olarak sunmanız bence haberleşmenin gizliliği ilkesini ihlal edebilir. Eşiniz tarafından yapılan tehditler, küfür ve hakaret etmeler şiddettir. Bu şiddetten korunmak için Aile Mahkemesinden koruma kararı talep ederseniz ve bu kararı alırsanız bence hukuka uygun olarak, gördüğünüz şiddeti belgelemiş ve davada koz kazanmış olursunuz. Koruma kararı, mağdurun rapor sunmasına dahi gerek olmaksızın, en yakın Aile Mahkemesinden, şiddet gördüğünü beyanla harçsız olarak talep edilebilecek bir tedbirdir. Evin giderlerini sizin karşıladığınızı gösteren deliller de boşanma davanızda işinize yarar. Sizin durumunuzu bilen, geçimsizliği eşinizin yarattığını gören duyan ( anneniz, babanız, kardeşleriniz, akrabalarınız vs. ) aile fertleriniz de tanık olarak gösterilebilir. Tanıklar, bizzat gördükleri, duydukları, somut ve yeri zamanı belli, çok eskilere dayanmayan, güncel diyebileceğimiz olaylarda tanıklık yaparlarsa etkili olur.

Avukat yardımı almanızı, yoksulsanız, size ücretsiz avukat tayin edilmesi için bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 22-04-2008, 18:13   #3
Konuk

Varsayılan teşekkürler

ilginize çok teşekür ederim neslihan hanım yeterince aydınlattığınız için..Ama 1 sorum daha olacak bu delilleri 10 gün içinde vermemiz gerekiyordu bu süreyi aştığı için veremedim yani anne babanında delil gösterileceğini bilmediğimden bu delilleri ya da tanıkları şimdi dava günü gelmeden ibraz etmem mümkün müdür mümkünse bunu nasıl sunmam gerekir şimdiden teşekkürler yanıtlarınız için...
Old 22-04-2008, 18:45   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk ; hakim tarafından verilen süre kesin süre değilse tekrar tanık bildirmek için süre alabilirsiniz.

Ayrıca mahkeme tarafların delil gösterme hakkının kısıtlanmasına da yol açmamalıdır.

Bir meslektaşımızdan sözlü ve ya hukuki yardım alma önerimiz sorduğunuz soru ve en azından ara kararının incelenmesi gereği ile yine anlam kazanmaktadır.

Maddi durumunuz uygun değilse, baro tarafından size bir avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi