Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Avukatlari Sevmİyorum

Yanıt
Old 13-03-2008, 14:02   #1
duyurucu1

Varsayılan Avukatlari Sevmİyorum

AVUKATLARI SEVMİYORUM

Avukatları sevmiyorum.Nerede bir gereksiz iş varsa oraya burunlarını sokuyorlar.Mesala ben bir karar verdim Dört dörtlük bir karar.Sanıklara tebliğ edildi.Karar kesinleşecek.Bir gün iki gün derken.Baktım sanıkların ellerinde bir dilekçe kararı temyiz ediyorlar.Gel sinirlenme.Gitmişler bir avukata.Kimbilir ne paralar verdiler.Bir temyiz dilekçesi yazdırmışlar.Avukat da döşenmiş.Ne Anayasa koymuş ne Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları hepsini dilekçeye yazmış.Tabii amacı aldığı tomarlarla parayı almasını haklı gösterecek ya.Bir sürü gereksiz şeyler.

Tabi ben hemen temyiz talebini red ettim.

Vay sen misin red eden?

Sanıklar gene avukata gitmişler.Avukat bu defa EK KARARI TEMYİZ etmiş.Olacak şey değil.Yahu yasada açık hüküm var.Be hey densiz avukat açta CMK’yı oku.CMK.272 ne diyor.?Bir bak.CMK.276 ne diyor bir bak.Hiç 2000YTL altındaki kararlar temyiz edilir mi?

Yok ama adam muzur.İlla bir yerleri karıştıracak.Kalkmış aşağıdaki dilekçeyi yazmış.Sanıkların ellerine tutuşturmuş.

Birde sağ köşeye ibare eklemiş.Neymiş efendim?-Ek kararı temyiz miş.Biz sanki dilekçeyi okumuyormuşuz gibi.

İlgili temyiz Merciine gönderilmek üzere
... Ceza Mahkemesi Sayın Hakimliği’ne -Ek kararın temyiz talebidir-
MERSİN

DOSYA NO:2007/.. ESAS ve 2007/ …EK KARAR

ŞİKAYETÇİ:…….

SANIKLAR:1)………..-MERSİN
2)………..-MERSİN

SUÇ:Hakaret

TALEP KONUSU:Mersin …. Ceza Mahkemesinin 2007/… Esas ve 2007/… EK KARAR sayılı kararının bozulması talebidir.

TEMYİZ NEDENLERİ:

1)Karar 5271 sayıl Ceza Muhakemesi Kanunun 272 inci maddesi uyarınca ve CMK 276 ıncı
maddesi uyarınca TEMYİZ TALEBİNİN REDDİNE ilişkindir.

2)Bu maddelerin iki cephesi ve alanı vardır.
a)Bu maddeler savunma hakkını kısıtlayıcı niteliktedir.
b)Hakimin kararlarını temyiz incelemesi dışına çıkartmaktadır.

3)SAVUNMA HAKKININ KISITLANMASI:

Savunma;Anayasa tarafından ,temel hak ve özgürlük olarak belirlenmiştir.Aslolan sınırlama değildir.Sınırlama istisna olmalıdır.

Kaldı ki yukarda sayılan yasa maddeleri savunmayı kısıtlamakla,adaletin gerçekleşmesini de engellemiş olmaktadırlar.Çünkü temyiz yolunun engellenmesi beraberinde her zaman karar doğru ve adil olsa bile bu kararlara dahi şüphe ile bakılmasını da beraberinde getirir.Bu nedenle savunma hakkı mutlak ve temel haktır,hiçbir gerekçeyle sınırlanamaz.

Hatta savunma kanunla dahi sınırlanamaz.

4)HAKİMİN KARARLARININ TEMYİZ İNCELEMESİ DIŞINA ÇIKARTILMASI

Hakimin Kararlarının temyiz denetimi dışına çıkartılması beraberinde kararların objektiflikten uzak olarak verilmesine zemin yaratır.Nitekim kararlarının temyiz incelemesine tabi olduğunu bilen bir hakim hata yapmamak için daha özenli ve objektif inceleme yaparak karar verir.

Hakimlerin kararları pratikte objektif ve adaleti sağlayıcı olsa dahi yukarda belirtilen tehlike her zaman mevcuttur.Hakim kararının temyiz incelemesi dışına çıkartılması Hakimler üzerinde objektiflikten uzak karar üretme gölgesini düşürür.Bu nedenle Yukarda yasa maddeleri esasında Hakimlerin kararlarını kamu vicdanında tartışılır hale getirmektedir.

Bir diğer tehlike de yargı sisteminin zaafa uğramasıdır.Çünkü kararlardan bazılarının denetime tabi olması bazılarının ise denetim dışı tutulması sistemin zaafa uğraması sonucunu doğurur.

NETİCE VE TALEP:Arz ettiğim nedenlerle ,
Mersin ….. Ceza Mahkemesinin 2007/….. Esas ve 2007/…. Karar EK KARAR’ının bozulmasını arz ve talep ederim. 13.03.2008
Sanık vekili
………

Ah..avukat.ahh.Bana bir yetki verecekler.Valla hepinizi mum yaparım mum.Ne demekmiş ek karar temyizi?Vallahi, duruşmalarda bile sizi tek ayak durdururum.

Yok efendim yok bunlara fazla yüz vermek olmaz.Şımarıyorlar.Alacaksın eline uzunca bir sopa.Sanık mı konuştu.Kafasına tak.Avukat mı konuştu kafasına tak.”Ama efendim”mi dedi kafasına tak,tak.Bak o zaman mahkemeler nasıl gül gibi olur.

Laf aramızda benim bir mübaşirim var.Salak mı salak.Arada bir onu azarlıyorum.Diye sağa sola şikayetleniyor muş?Her halde onu da avukatlar ayartıyor.Çünkü bazen kalemde avukatlarla samimi havalarda konuşurken görüyorum.

Bir de en çok neye sinirleniyorum biliyor musunuz?Tam dosya inceliyorum.Aklımda bazı düşünceler.Tak tak kapı.Avukatın biri içeri giriyor.”Efendim havale yapabilir misiniz?”Yahu bana ne havaleden.Şurada görüyorsunuz ki dosya inceliyorum.Ağız tadıyla şöyle dosya inceliyemiyecek miyiz?Hayır o değil.Bazen dosya incelerken koltukta kestirdiğim oluyor.Böyle havale falan çat kapı girilirse rezil oluyoruz.Ben de ne yapıyorum biliyor musunuz?Artık dosya inceliyorum diyerek kapıyı kilitliyorum.

Kıl oluyorum kıl.Bu avukatlara kıl oluyorum.Ah şu avukatlar olmasa Mahkemeler ne güzel idare edilir.Yok yok dünyanın çivisi çıktı.En iyisi istifa etmek.Zaten yaşta doldu.Artık çekilmiyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi