Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Ceza Tutanağını Yırtıp Polisin Yüzüne Atmak Suç Değilmiş (!) ???

Yanıt
Old 28-07-2017, 18:07   #1
mntopcu

Varsayılan Ceza Tutanağını Yırtıp Polisin Yüzüne Atmak Suç Değilmiş (!) ???

Arkadaşlar, forumun şerhler bölümünde yeni rastladığım bir Yargıtay kararını (Yargıtay 18.CD.2015/19594 E.-2016/19832 K.) oldukça düşündürücü ve garip buldum. Paylaşmak ve tartışmaya açmak istedim. Kararın linki şu :
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=16613

Anlaşıldığı kadarıyla alkollü araç kullandıkları için haklarında işlem yapılan sanıklardan biri polislere hitaben; "ben bu arabaya bineceğim, gelin de durdurun, sıkıyorsa işlem yapın, siz kimsiniz lan, beni tanımıyorsunuz" demiş, diğer sanık da "ben terör örgütü lideri falancayım, sanki terörist yakaladılar, altı üstü 68 TL para cezası kesecekler, yaptıklarına bakın, işte bizim polisimiz" diyerek ceza tutanağının bir suretini yırtıp polislerin yüzüne fırlatmış. Olay adliyeye intikal etmiş, Yerel Mahkeme sanıkları cezalandırmış, ama Yargıtay 8 CD., eylemi polislerin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici mahiyette görmemiş ve hakaret suçunun oluşmadığına hükmederek kararı bozmuş.

Bence son derece yanlış bir karar. Acaba adamların daha ne yapmaları, ne demeleri lazımdı anlayamadım... İlle sinkaflı küfür mü etmeleri lazım... Bir polise; gel de durdur, sıkıysa işlem yap, sen kimsin, beni tanımıyorsun, sanki terörist yakaladın demek, üstelik tutanağı yırtıp yüzüne fırlatmak normal midir? Böyle şey olur mu? Polis şamar oğlanı mı?

Kararın oybirliğiyle alınması da çok garip. Acaba bu üyeler, kürsü hakimi iken bir sanık kendilerine, sıkıysa ceza ver, sen kimsin, beni tanımıyorsun demiş olsa, üstüne üstlük duruşma tutanağını yırtıp yüzüne fırlatmış olsa ne yaparlardı merak ediyorum?
Old 15-09-2017, 09:36   #2
Av.Deniz060

Yırtılan tutanağın polislerin yüzüne fırlatılmasını biraz aşırıya kaçış bulsam da genel olarak size katılmıyorum.
Ortalama bir insanın bir tartışmada biraz sinirlenince vereceği her tepkinin "hakaret" davasına konu edilmesinide, toplumun birbirine bu kadar "tahammülsüz" olmasını da dogru bulmuyorum.
Kuşkusuz söylenenler çok çirkin, hatta tabiri caizse tam bir "sonradan görme"lik örneği. Ancak neticede alköllü iki adam, üç beş laf etmiş, üstünlük taslamış vs. bunun hakaretten ceza almaya yetecek bir tarafını göremiyorum ben.
Diğer yandan tam tersine, bunu ciddiye alıp dava konusu yapan polisler bana abes geliyor. "Sabır, anlayış, toplumsal bütünlüğü sağlama, hoşgörü" yeteneklerinin en çok ihtiyaç duyulduğu meslek bana göre polislik.
Old 19-09-2017, 10:56   #3
Av.Selim Balku

Polislerin kendilerine yapılan davranışları hukuka aykırı olarak niteleyip hukuk yoluna başvurmaları örnek bir davranıştır. Kesinlikle desteklenmelidir.

Sanıkların hakarete ilişkin mahkumiyet kararı dışındaki cezalar onanmış. Buna da katılıyorum.

Ceza tutanağını yırtmak, polislere hakaret değil, bir protesto eylemi olarak görülebilir. Ancak o tutanağı yere atmak da kabahat olarak nitelendirmeliyiz. (kirlettiği için)

İzlediğim bir duruşma hakim karar vermişti, davalı vekili kısa kararı aldı, hakimin gözüne baka baka yırtıp, önde duran çöpe atmıştı.

Hakim, ayıp olmuyor mu avukat bey ?

Avukat, temyiz yolu kapalı olmasaydı, bunu yapmayacaktım demişti.

Trafik polislerin düzenlediği tutanaklar, hakimlerin düzenlediği tutanaklara göre daha isabetli; bu sebeple meslektaşım değil ama cezayı alan sanıklar ayıp etmiş...

Kolay gelsin...
Old 26-09-2017, 10:18   #4
mahberi

Sağlıklı bir piskoloji ile düşünüldüğünde ben de olayı çok yanlış ve çirkin buluyorum ama işin muakemesini yapmak için iki tarafı da dinlemek lazım. Birkaç saatlik bir münakaşadan cımbızla seçili bir kaç kelimeden bahsediliyor. Öncesinde tahrik var mı bunu da düşünmek lazım. Aslında bu gibi uygulamalarda video çekini niye yapılmıyor. Teknoloji bu noktaya gelmişken biz halen 1000 yıl öncesi gibi dedi ki demişkilerle ilerliyoruz. Ne bir polis arkadaşımızın ya da görevini yapan bir başka memur arkadaşımızın mağdur edilmesini isteriz ne de devlet gücünü kendi egosu ile vatandaşa kullanan bir memurun vatandaşı mağdure etmesine izin vermemeliyiz.
Old 26-09-2017, 22:05   #5
ases_34

Verilen karara saygı duymakla beraber bir polis olarak ben de fikir beyan etmek istedim.Öncelikle olayı sadece kişisel haklara yapılmış saldırı olarak değerlendirmek yanlış.Ayrıca sanıkların aldıkları alkolün davranışlarına tesiri ne derece olduğunu da bilmeden sağlıklı bir yorum yapmakta zor bir durum.Sarfedilen cümleleri sadece 'hakaret' suçundan ziyade karmaşık bir hal almış "ben bu arabaya bineceğim, gelin de durdurun, sıkıyorsa işlem yapın, siz kimsiniz lan, beni tanımıyorsunuz" bu cümlede "tehdit" suçu,görevi yaptırmama ve muhtemelen görevli memura mukavemet ve hatta biraz daha ileri gideyim olay şahsilikten çıkmış kamu davasına dönmüştür.Polis kamu adına yararına yaptığı görev sonuç olarak engellenilmeye çalışılmış.Birçok kez yaşadığım şahit olduğum bir olay tipidir.Genelliklede sonuç hükmün açıklanması geriye bırakılması ve adli para cezalarıyla sonuçlanıyor.Sonuç olarak kamunun huzur sükununu bozan kişilerle alakalı cezaların yerinde ve caydırıcı olması hepimizin yararınadır.Cezaların yetersizliği kamunun huzuru için çalışan kolluk kuvvetlerin motivasyonunu bozmakta ve motivasyonu bozulan kolluk kuvveti işini savsaklamakta olaylarda çekimser davranmakta.'Aman bize bişey olmasın mantığı hüküm sürmekte.Yaşadığım bu tarz bir mahkemem var 2018 ocak ayında sanığın daha öncede bu tarz bir eylemi olmuş tanıdığım bir meslektaşımada sanık aynı şeklde tehdit mukavemet hakarette bulunmuş ona rağmen şahıs pervasızca aynı şekilde devam ediyor ve bu kezde görev yaparken bana denk geldi.Bakalım mahkemenin takdiri ne olur.Saygılar dilerim.
Old 27-09-2017, 08:41   #6
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan ases_34
"ben bu arabaya bineceğim, gelin de durdurun, sıkıyorsa işlem yapın, siz kimsiniz lan, beni tanımıyorsunuz" bu cümlede "tehdit" suçu,görevi yaptırmama ve muhtemelen görevli memura mukavemet ve hatta biraz daha ileri gideyim olay şahsilikten çıkmış kamu davasına dönmüştür.Polis kamu adına yararına yaptığı görev sonuç olarak engellenilmeye çalışılmış.

Yanılmıyorsam sanık bu davranışlarından ötürü ceza almış ve yargıtay bu yönü ile cezayı onamış.

Bu anlamda haklısınız ve mahkeme de sizin düşündüğünüz gibi ceza vermiş...
Old 27-09-2017, 20:42   #7
ases_34

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Yanılmıyorsam sanık bu davranışlarından ötürü ceza almış ve yargıtay bu yönü ile cezayı onamış.

Bu anlamda haklısınız ve mahkeme de sizin düşündüğünüz gibi ceza vermiş...

Evet bende okuduklarımdan sizin anladıklarınızı anladım.Sadece ilgimi çektiği için düşüncelerimi belirtmek istedim.Aslında çoğu bu tarz olaylarda mahkemelerce verilen kararların müştekileri tatmin edici olmamasının temelinde,olay yeri tutanağının ayrıntılı bir şekilde olayın tasvirinin iyi yapılamaması bence."Çevrede izleyen insanların olduğunu varsayıyorum ki kesin vardır".Tutanağı yazan meslektaşım tutanağında olay esnasında çevrede kendilerini izleyen insanların olduğu şekilde bir cümle yazsa bence temyiz mahkemesi verilen 'Hakaret' suçunu da bozmayacaktı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi