Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Eşya alacağında ilamın icrası?

Yanıt
Old 24-09-2010, 10:59   #1
ElifŞimşek

Varsayılan Eşya alacağında ilamın icrası?

Eşya alacağı davasında ilamın ancak hüküm kesinleştikten sonra icraya konulabileceğine ilişkin olarak yargıtay kararına ihtiyacım var. Sabahtan beri bakıyorum ama bir ilerleme kaydedemedim. Elinde böyle bir karar mevcut olan arkadaşlar var ise çok müteşekkir olurum.
Old 24-09-2010, 11:19   #2
Av. Musa TAÇYILDIZ

kesinleşemeden icraya konulamayacak kararlar:
1- Gayrımenkulün aynına ilişkin davalar
2- Aile hukukuna ilişkin davalar (nafaka hariç)
3- Ceza davaları
4- Kira tespit davaları sonucu verilen kararlar

sizim eşyadan kastınız ne biraz açar mısınz? ona göre br değerlendirme yapalım
Old 24-09-2010, 11:31   #3
ElifŞimşek

Alıntı:
Yazan av.m.taçyıldız
kesinleşemeden icraya konulamayacak kararlar:
1- Gayrımenkulün aynına ilişkin davalar
2- Aile hukukuna ilişkin davalar (nafaka hariç)
3- Ceza davaları
4- Kira tespit davaları sonucu verilen kararlar

sizim eşyadan kastınız ne biraz açar mısınz? ona göre br değerlendirme yapalım

Çok pardon tabi ben davayı bilince kendim gibi herkeside biliyor gibi düşündüm Çok güldüm şimdi kendime

Boşanmadaki eşya ve altın alacağına ilişkindi sorum.
Eksikliği giderdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.
Old 25-09-2010, 00:45   #4
echokosmos

merhaba; sayın meslektaşım, medeni kanuna göre, boşanma davaları aile mahkemelerinde görülüyor,eşya buna benzer,ziynetler de boşanma davasının feri,lerinden8eklentilerinden) olduğuna göre,kesinleşmeden,ilamlı dahi olsa kesinlikle icraya konulamaz..diye hatırlıyorum..kolay gelsin..
Old 25-09-2010, 08:32   #5
Av. Musa TAÇYILDIZ

sayın echokosmos'a katılıyorum. bence de ziynet ve eşyalar da boşanma davasından ayrk değildir, fer'isi niteliğindedir. bu nedenle de kesinleşmeden icraya konulamaz.
Ancak aradığınız tür de direkt bir yargıtay kararına bende baktım fakat bulamadım
Old 25-09-2010, 11:35   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan elfokumus
Boşanmadaki eşya ve altın alacağına ilişkindi sorum.
Eksikliği giderdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

Eşya ve altın alacağına ilişkin davalar, boşanmanın fer'isi niteliğinde değildir. Ayrıca harç ödenerek açılırlar.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=22852

İlgili linki incelemek yararlı olacaktır.

Saygılarımla,
Old 25-09-2010, 13:14   #7
ElifŞimşek

İlgi ve yardımınızdan dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kesinleşmeden icraya koyulamayacağı konusunda sizlerle hemfikirim ancak mahkeme bizimle aynı görüşü paylaşmayarak enteresan bir şekilde aksini düşünüyor. Yargıtay kararı arayışımız bu nedenledir.
Old 25-09-2010, 18:13   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan elfokumus
İlgi ve yardımınızdan dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kesinleşmeden icraya koyulamayacağı konusunda sizlerle hemfikirim ancak mahkeme bizimle aynı görüşü paylaşmayarak enteresan bir şekilde aksini düşünüyor. Yargıtay kararı arayışımız bu nedenledir.

Sayın Meslektaşım,

Eşyaların aynen iadesi olmadığı taktirde bedellerinin iadesi, ne şahsın hukukuna ne gayrımenkulün aynına ne dava konusu alacak olması itibarı ile ne de aile hukukuna ilişkindir. Boşanmanın ferisi olmadıkları gibi bu tür kişisel mala ilişkin talepte bulunmak için boşanmanın gerçekleşmesine dahi gerek yoktur. Linkini verdiğim ve eklediğim yargıtay kararları detaylı incelenirse farklar görülecektir. (Ziynet eşylarının iadesi / değer artış payı olarak isteme farkları vs..detaylı bilgi ve yorum için.. )

Ezcümle kararın icrası için kesinleşmesine gerek olmadığını düşünüyorum.

Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi