Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Önleme Aramasındaki Süre

Yanıt
Old 28-02-2007, 01:55   #1
gencerx07

Varsayılan Önleme Aramasındaki Süre

önleme aramalarında adli aramalarda olduğu gibi belli bir süre sınırı var mı? varsa bu süre nekadardır? yabi gecikmesinde sakınca bununan hallerde savcı veya normaz zamanda hakim ne kadar sürelik arama izni verebilir maksimum?
Old 28-02-2007, 03:36   #2
Av. Can DOĞANEL

Bu konu Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliğinde düzenlenmiştir. İncelemenizi tavsiye ederim. Herhangi bir süre öngörülmemiş. Ancak verilecek kararda geçerli olacağı zamanın mutlaka belirtilmesi gereken hususlardan olduğu belirtilmiş. Arama işleminin arama yapılacak yerin koşullarının gerektirdiği makul süre içerisinde bitirilmesi gerekir. Bu süre aranacak yere ve/veya kişi sayısına göre değişecektir.
Alıntı:

Madde 20
...
Arama talep, emir ve kararlarında aşağıdaki hususlara açıkça yer verilir:
a) Aramanın sebebi,
b) Aramanın konusu ve kapsamı,
c) Aramanın yapılacağı yer,
d) Geçerli olacağı zaman süresi.
Hâkim tarafından verilen kararlar aleyhine, mülkî âmir tarafından kanun yollarına başvurulabilir.
Usulüne uygun olarak verilmiş arama kararı veya emri üzerine, yetkili âmirin, aramanın yapılması için kolluk memurlarına vereceği sözlü emirler derhâl yerine getirilir. Bu konudaki emirlerin yazılı olarak verilmesi istenemez. Bu hâllerde, emrin yerine getirilmesinden doğabilecek sorumluluk, emri verene aittir.
Old 28-02-2007, 04:27   #3
cesur_yürek

Önleyici aramada gecikmesinde sakınca bulunan hallerde hakim kararına gerek yoktur.Bildiğim kadarıyla mülki amirin emriyle önleyici arama yapılabilir.Ayrıca suçüstü halinde kolluk herzaman kendiliğinden önleyici aramada yetkili ve görevlidir.
Old 28-02-2007, 10:17   #4
gencerx07

evet 20. maddeyi okumustum daha önce. ama gecenlerde müvekkilim geldi ve yolda arabasının arandığını söyledi jandarma tarafından. jandarmadan arama emrini isteyincede bu bir önleme aramasıdır ve biz hakimden 15-20 günlük arama izinleri ararız cok merak ediyorsanınz gidin pendik svcılığına veya sulh ceza hakimine durumu ondan öğrenin demişler.ben duruma fazlasıyşa şaşırdım ama acaba bu kadar süre hele araba aramak için nasıl verilir anlamadım?

ayrıca arabayı aramak önleme araması içinde düzenlenmiş peki bu durumda adli aramadaki araba aramakla arasında negibi fark varki..böyle durumda önleme aramasını alarak tüm arabaları durdurup aramaya tutmak varken neden adli arama izni alıpta belli arabalarla sınırlı kalayım? çelişki yokmu burada?
Old 28-02-2007, 16:51   #5
Turkmen

Önleme aramalarında amaç; milli güvenlik, kamu düzeni,ülkenin ekonomik refahı, suç işlenilmesinin önlenmesi, genel sağlık, genel ahlak ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması kapsamında kapsamında bir tehlikenin önlenmesidir. Ancak tehlikenin soyut değil;somut olması gerekmektedir.
Bu durumlar kolluk tarafından tespit edildiğinde, aramanın yapılması önerilen yer ve zaman ile birlikte o yer mülki amirine gerekçeleri ile birlikte yazılı olarak iletilir. Yetkili mercii, kolluğun tabelini uygun bulduğu takdirde, hakimden arama kararı talep eder.; ancak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde yazılı arama emri verir.Arama talep, emir ve kararlarında,
aramanın sebebi,
aramanın konusu ve kapsamı,
aramanın yapılacağı yer,
geçerli olacağı zaman süresi belirtilir.
Old 28-02-2007, 19:20   #6
cesur_yürek

Karar

Alıntı:
Yazan gencerx07
evet 20. maddeyi okumustum daha önce. ama gecenlerde müvekkilim geldi ve yolda arabasının arandığını söyledi jandarma tarafından. jandarmadan arama emrini isteyincede bu bir önleme aramasıdır ve biz hakimden 15-20 günlük arama izinleri ararız cok merak ediyorsanınz gidin pendik svcılığına veya sulh ceza hakimine durumu ondan öğrenin demişler.ben duruma fazlasıyşa şaşırdım ama acaba bu kadar süre hele araba aramak için nasıl verilir anlamadım?

ayrıca arabayı aramak önleme araması içinde düzenlenmiş peki bu durumda adli aramadaki araba aramakla arasında negibi fark varki..böyle durumda önleme aramasını alarak tüm arabaları durdurup aramaya tutmak varken neden adli arama izni alıpta belli arabalarla sınırlı kalayım? çelişki yokmu burada?

Arama uygulamada tartışılan bir konu makul şüphe kavramı var gecikmesinde sakınca bulunan haller kavramı var siz en iyisi Ferudun Yenisey Hocanın kitaplarına göz atın.Ayrıca usulune uygun bir arama yapılmamışsa bu arama sonucu elde edilen delillerin hukuka aykırı olarak elde edilmiş delil olduğunu iddia edebilirsiniz
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi