Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taraf değişikliği mümkün mü?

Yanıt
Old 18-11-2007, 23:39   #1
yaşar

Varsayılan Taraf değişikliği mümkün mü?

Açılan bir tapu iptal ve tescil davasında davalı olarak xx isimli şahıs davalı olarak gösterilmiştir.Ancak tapu kayıtları geldiğinde davalı olarak gösterilen xx isimli şahsın dava konusu gayrimenkulü 3. bir şahsa (dava açılmadan önce) sattığı ortaya çıkmıştır. Bu aşamada 3.kişiyi davaya dahil edebilmek mümkün müdür? Konuyla ilgili yargıtay kararı da ekleyebilirseniz sevinirim.saygı ile.
Old 19-11-2007, 09:01   #2
Hasan Coşkun

Davadan önce devir olduğundan davayı üçüncü kişye teşmil yada davaya üçüncü kişiyi dahil edemezsiniz.(Ayrıca tapu sicilin aleniyeti ve tapudaki kaydın bilinmediğinin ileri sürülemeyeceği ilkelerine de aykırıdır) Beni kanaatim bu tabiki Yargıtayımız ne diyor bilmiyorum.
Old 19-11-2007, 09:44   #3
miss_lawyer

bence karşı taraftan süresinde itiraz gelirse dava usulden reddedilir.(Husumet itirazı).tabi bu benim şahsi düşüncem
Old 19-11-2007, 12:17   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

3.şahsın kötüniyetli malik olduğunu kanıtlayabilecek durumuz delileriniz varsa, üçüncü şahsa karşı da tapu iptal tescil davasını açıp bu dava ile birleştirmeniz gerekir.

Bunu ispatlamanız mümkün değilse, ilk açtığınız davada,öncelikle iptal ve tescil, mümkün görülmez ise taşınmazın değerinin davalıdan tahsilini talep edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 19-11-2007, 19:37   #5
ekinheval

Eğer her iki şahsında davalı gösterilmesi gerekiyorsa (muvazaa iddiası vs varsa) satın alan şahsa karşı ayrı bir dava açıp bu dava ile birleştirebilirsiniz. Diğer (yanlış) kişiye karşı açtığınız davaya devam etmeniz gerekmiyorsa, bu şahıs hakkındaki davayı muvafakatini de alarak atiye terkedebilirsiniz.Ancak vekil varsa .(husumetten red olacağından vekalet ücreti takdir edileceğinden:) atiye terkin kolay kabul görmeyeceğini düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi