Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

almanyadan 7 ay evli kaldim evden atıldım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-07-2011, 14:00   #1
mufide

Varsayılan almanyadan 7 ay evli kaldim evden atıldım

selamlar..ben gecen yıl eşimle turkıyede evlendim.aradan 1 yılgecti gecmedi "almanyaya gittim. orda evlendik bana 2yıl (evlilik sonra verilen 2 yıl sure) oturum izni ve calısma izni verildi..eşimle evimizde yaşaya basladık 7 ay sonra bir alman kadınında cocugu oldugunu ogrendım ve bana onunla yasamamı soledıler bende red edince benı kapının onune koydular içeri almadılar bende hollandadakı kuzenıme sıgındım burda ne yapabılırım..oturumum ve caslıma iznim iptal edilirmi lutfen yardımcı olursanıoz sevınırım..hollandaya ikametimi aldırabilirmiyim.bosanma davası acabılırmıyım acarsam ne artılarım eksılerım oluryardımcı oldugunuz ıcın sımdıden saolun
Old 02-08-2011, 07:49   #2
kezzy

Sayın katılımcı;

Türk Vatandaşları Almanya’ya gidişte ve kalma durumunda İkamet Yasası’na tabidirler. Bu İkamet Yasası uyarınca 2 çeşit oturma izini öngörür. Oturma izni (Aufenthaltserlaubnis) ve yerleşme izni (Niederlassungserlaubnis).

Oturma izni Almanya da süreli olarak olarak verilir. Almanya ya evlenerek ve aile birleşimi amacı ile gelenlere, bu süreli izin verilir. Süreli verilen bu oturum izini, çoğu durumda süresiz oturmanın temelini oluşturur. Oturma izni alındıktan belli bir süre sonra ve bazı şartlar yerine getirildiği takdirde yerleşme izni alma hakkı doğar.Almanya ya gelen eşin oturum alması için evliliğin 2 sene sürdükten sonra (Almanya da evli olarak yaşanan süre geçerlidir. Evliliğin Almanya dışında yaşanan süresi sayılmaz) yada mağdur durumlarda (örneğin iki sene dolmadan eşin ölmesi) bağımsız süreli oturum izni verilir.

Evlenerek Almanya’ya gidenlerin yerleşim izni alabilmeniz için de yine bir takım şartlar aranmaktadır. Bunlar kısaca özetlemek gerekirse; 5 sene oturum sahibi olması ,geçimini sağlayabilmesi ,60 ay sigorta primi ödemesi,son 3 senede 180 günü geçen cezaya çarptırılmaması ,Almanca bilmesi ,yeterli şekilde oturacak yere sahip olması ve Almanya`nın temel ilkeleri hakkında temel bilgi sahibi olması.

Sayın katılımcı;

Genel olarak aktarılan Almanya’da evlilikve aile birleşimi alma konularının yasal çerçevesiyle ilgilidir. Geçerli olan kurallar çok ayrıntılıdır ve bu ayrıntıların içinde de bir çok istisnalar vardır. Bundan dolayı genel olarak verilen bilgiler kapsamlı ve hukuki açıdan yeterli olarak düşünülmemelidir.

Hak kaybına uğramamak için, evlilik ayrıntıları üzerine yerel yabancılar görevlisi dairesinden veya ilgili bir danışma merkezinden veya yabancılar hukuku üzerine deneyimli bir avukattan DOĞRUDAN destek almayı unutmayınız..
Old 03-08-2011, 08:19   #3
Gemici

Alıntı:
Yazan mufide
Varsayılan almanyadan 7 ay evli kaldim evden atıldım
selamlar..ben gecen yıl eşimle turkıyede evlendim.aradan 1 yılgecti gecmedi "almanyaya gittim. orda evlendik bana 2yıl (evlilik sonra verilen 2 yıl sure) oturum izni ve calısma izni verildi..eşimle evimizde yaşaya basladık 7 ay sonra bir alman kadınında cocugu oldugunu ogrendım ve bana onunla yasamamı soledıler bende red edince benı kapının onune koydular içeri almadılar bende hollandadakı kuzenıme sıgındım burda ne yapabılırım..oturumum ve caslıma iznim iptal edilirmi lutfen yardımcı olursanıoz sevınırım..hollandaya ikametimi aldırabilirmiyim.bosanma davası acabılırmıyım acarsam ne artılarım eksılerım oluryardımcı oldugunuz ıcın sımdıden saolun
Sayın mufide,
* Boşanma davası açıp açamıyacağınızı soruyorsunuz, evlilik temelinden sarsıldığı için açabilirsiniz benim düşünceme göre. Soruyu en iyi şekilde THS'deki katılımcılardan birisi yanıtlıyabilir.

* Almanyada'da kalıp orada yaşamak istiyorsanız. Hollandaya gitmiş olmanız sizin için menfi sonuçlar doğurur. Eğer Almanya'daki otutma müsaadenizin uzatılmasını istiyorsanız, zaman geçirmeden Almanya'ya dönmek zorundasınız.
* Hollandaya kuzeninizin yanına sığınmak Almanya'daki outrma müsaadesine zarar getirir.
* Almanyada'ki oturma müsaadesi ile Hollandaya yerleşmeniz olanaksız bence.

* Almanyada evliliğe bağlı olmadan oturma müsaadesi almak için beş sene oturma müssadesine sahip olarak ikamet etmiş olmanız gerekir. Bu koşulu yerine getiremiyorsunuz. Getiremediğiniz için de genelde oeşinizden ayrıldıktan sonra oturma müsaadesinin uzatılması söz konusu olamaz.

* Buna rağmen oturma müsaadenizin uzatılması olanağı olabilir. Çünkü Alman Yabancılar yasası, belirli durumlarda beş senelik oturuma bakmadan oturma müsaadesinin uzatılmasına olanak veriyor, eğer Almanyayı terk etmek kişi için zor bir durum yaratıyorsa.

* Bu zor durumların başında aile içi şiddet geliyor.

* Aile içi şiddet olunca beş seneye bakılmadan oturma müsaadesi alabilirsiniz. Bu olanaktan faydalanabilmek için Almanya'ya geri dönüp, gerekirse aile içi şiddet kurbanı kadınlar için kurulmuş bir kadın sığınma evine giderek oradaki yetkililer aracılığı ile bir avukat tutarak işleriniz yürütmeniz gerekir.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi