Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kadının iş hayatında kendi soyadını kullanması

Yanıt
Old 01-07-2011, 13:14   #1
parézer

Olumsuz kadının iş hayatında kendi soyadını kullanması

Merhabalar

Müvekkilim üniversitede öğretim üyesi. akademi çevresinde, makalelerinde sürekli kendi soyadını kullanıyor. Evlendikten sonra tabi kimliğine eşinin soyadı da eklendi. Bu konuda bir sorun yaşamamak için, makalelerinde sadece kendi soyadını kullanmaya devam etmek istiyor. bununla ilgili hukuki bir yol var mı?Bu konu ile ilgili mahkemeya başvurup, makalelerinde kendi soyadını kullanmasına izin verilmesini talep edebilir miyiz?

İyi çalışmalar.....
Old 01-07-2011, 13:28   #2
Av.Suna SOYDAŞ

Benim fikrime göre kadın resmi kayıtlarda kendi soy isminin yanında eşinin soy ismini kullanmak zorundadır.Ancak sizin örneğinizde olduğu gibi bilimsel çalışma ve makalelerde, edebi eserlerde kadının sadece kendi soy ismini yazma hürriyeti söz konusudur. Mahkemelerde bu tür izin verileceğini düşünmüyorum. Ama dediğim gibi bilimsel eserlerine eşinin soy ismini de ekleme zorunluluğu olduğunu düşünmüyorum. Aslında Avrupa Uyum yasaları diyerek bir sürü kanun çıkarıldı ama hala kadının evlendikten sonra kend soy ismini kullanma konusunda yasal düzenlemeler yapılmadı. Tamamen Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bir durum. Bir an önce düzeltilmesini umuyorum.
Old 01-07-2011, 13:54   #3
hülya er

buna dair bir haber çıkmıştı gazetede.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25079934/

ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebru Voyvoda, 2004 yılında ODTÜ’de yüksek mühendis olarak görev yapan Murat Temizsoy ile evlendi ve eşinin soyadını da aldı.

Yrd. Doç. Dr. Voyvoda, 2006 yılında Asliye Hukuk Mahkemesi’ne, sadece kızlık soyadını kullanmak istemiyle dava açtı. Ancak Asliye Hukuk Mahkemesi, ‘görevsizlik’ kararı verdi. Ardından Yrd. Doç. Dr. Voyvoda, bu kez Ankara 3’üncü Aile Mahkemesi’ne başvurdu.

Hürriyet gazetesinin haberine göre Yrd. Doç. Dr. Voyvoda, 4 yıllık hukuk mücadelesinin ardından eşinin ‘Temizsoy’ olan soyadını sildirip, sadece kızlık soyadının yer aldığı nüfus cüzdanına kavuştu. Avukatı Alev Yıldız, “AİHM’e gitmeden böyle bir karar aldırdığımız için çok sevinçliyiz. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Daha öncesinde bu tür davalar açılmış, ancak AİHM’e taşınmak zorunda kalınmıştı. Bu karar kadınların bir zaferi ve bundan sonra birçok karara emsal olacak niteliktedir” dedi.
Avukat Yıldız, Yrd. Doç. Dr. Voyvoda’nın dünya çapında eserleri olduğu ve kızlık soyadıyla uluslararası platformda tanındığı için böyle bir karar aldığını belirterek, mahkemenin Anayasa’nın ‘eşitlik ilkesi’ni ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalar çerçevesinde böyle bir karara hükmettiğini söyledi.

Kariyer yapan ve evlenmeden önceki soyadıyla bilinen kadınlar için bu kararın büyük bir zafer olduğunu kaydeden avukat Yıldız, “Türkiye’de daha öncede kızlık soyadının kullanımı için davalar açıldı. Ancak, çoğu sonuçlanmadığı için AİHM’ye götürüldü. Bu kararın çıkması büyük bir başarı. Eşler arası eşitlik açısından da büyük önem arz ediyor. Birçok kadının bu kararı baz alarak dava açacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Yardımcı Doçent Dr.Voyvoda’nın yüksek mühendis eşi Murat Temizsoy, eşinin böyle bir karar almasına saygı duyduğunu belirterek, “Kendisi uluslararası eserlere sahip biri. Evlenmeden önceki soyadıyla tanınıyor. Böyle bir karar almasını saygıyla karşıladım. Mahkeme sürecinde de kendisine destek oldum. Eşim adına mutlu oldum” dedi. Yrd. Doç. Dr. Voyvoda ise yeni kimliğine kavuştuğu için mutlu olduğunu söyledi.
Old 01-07-2011, 13:56   #4
hülya er

bir haber daha:

http://www.hukukevi.net/haber/hukuk-...anabilecek.law

Ankara 5’inci Aile Mahkemesi, sadece kızlık soyadını kullanabilmek için dava açan Başak Çalı isimli evli kadının bu isteğini haklı buldu. Artık kadınlar isterlerse babalarının soyadını kullanabilecek.

Londra Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Dr. Başak Çalı, sadece kızlık soyadını kullanmak için Ankara 5’inci Aile Mahkemesi’nde dava açtı.

İki yıl süren hukuk savaşının ardından Çalı, evlendikten sonra kendi soyadını kullanma hakkını kazandı.

Hakim Sebahattin Erdem, kararında şu ifadeleri kullandı: “Kadın evlendiğinde kocasının soyadını alır’ hükmü, evlilik içerisinde hak ve yükümlülükleri bakımından kocayı kadın karşısında üstün kılmaktadır ve Anayasa’nın 10’uncu maddesi 2’nci fıkrasın-daki kadınlar ve erkeklerin eşit haklara sahip olduğuna ilişkin temel düzenlemeye açıkça aykırıdır. Kadına karşı her türlü ayrımcılığın önüne geçmek adına, kadın evlendiği takdirde sadece kızlık soyadını kullanabilir.”
Old 22-07-2011, 12:26   #6
hülya er

Bu konuyla ilgili yeni bir haber daha:

http://ekonomi.milliyet.com.tr/bekar...72/default.htm

Hafta başında gazetelerde yer alan bir haber, pek çok kadını sevindirdi. Uluslararası gemilerde kaptanlık yapan H Y Y, 13 ocak 2011’de evlilik soyadının iptal edilerek, yalnızca bekarlık soyadını kullanmasına karar verilmesi talebiyle dava açmış. Ankara 11. Aile Mahkemesi de bu talebi kabul ederek Y soyadının silinmesine karar vermiş; gerekçe olarak da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarını göstermiş.
Meğer kızlık soyadını kullanmak isteyen ne kadar çok kadın varmış. Okurlarım, arkadaşlarım, tanıdıklarım ısrarla soruyorlar:
- Bundan sonra evlenecek kadınlardan her isteyen kızlık soyadını tutabilecek mi?
- Evli olup da iki soyadı kullanmak mecburiyetinde kalan kadınlar, şimdi bekarlık soyadına dönüş yapabilecekler mi?
- Bekarlık soyadına dönebilmek için ne tür işlemler yapmamız gerekiyor?

Yüksek Yargı’dan geçit yok
Hukukçulara danıştım. H Y’ın zaferi maalesef EMSAL teşkil etmiyor, çünkü Yüksek Yargı kararı yok; yani değişen bir şey yok. Dahası bu olumlu kararın bile Yuksek Yargı’dan dönmesi söz konusu. Dolayısıyla yalnızca kızlık soyadını kullanmak isteyen evli kadınların her birinin, H Hanım gibi mahkemeye başvurup dava açması gerekiyor.
Konun uzmanı avukat Habibe Yılmaz Kayar, “Google’a ‘Kadının soyadı olacak mı?’ yazın, bütün sorularınızın yanıtı orada var” dedi. Gerçekten de öyle; ancak üzücü olan oradaki bilgiler 2006’da derlenmiş ve aradan geçen 5 yılda pek çok yeni yasal düzenleme yapıldığı halde kadına bekârlık soyadı konusunda milim ilerleme olmaması.

Hay şu Medeni Kanun’a!
Bugüne kadarki davalarda süreç, davanın hangi mahkeme ve hangi hakime denk geldiğine göre 2 zıt yönde işlemiş.
1) Eğer hâkim, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin altında imzası bulunan Türkiye’nin “Cinsiyet de dahil olmak üzere, hiçbir ayrımcılık yapılmadan
herkesin hak ve özgürlüklerden yararlanmasını taahhüt ettiğinin” bilicindeyse, dava H Y örneğindeki gibi sonuçlanıyor. Ancak karar daha sonra ya Temyiz Mahkemesi’nden ya da Yüksek Yargı’dan “Medeni Kanunun 187. maddesi gereğince kadın, bekarlık soyadının yanı sıra eşinin soyadını da kullanmak zorundadır” denerek reddediliyor.
2) Diğer seçenekte ise hakimler, yalnızca kızlık soyadını kullanmak isteyen evli kadınlara hiç umut vermeden, dava açıldığı anda Medeni Kanunu gerekçe göstererek derhal reddediyor.
Daha da vahimi Anayasa Mahkemesi bile konu kendisine geldiğinde, Türkiye’nin imzaladığı uluslararası anlaşmaları hiçe sayarak Medeni Kanun hükümlerini uyguluyor; yani Anayasa’ya aykırı davranarak kadına sadece bekarlık soyadını kullanma talebini reddediyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi