Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Askerlik Yapan Eş/Ayrı Şehirler/Anlaşmalı Boşanma

Konuyu Kilitleyin
Old 10-01-2008, 23:03   #1
eminem

Varsayılan Askerlik Yapan Eş/Ayrı Şehirler/Anlaşmalı Boşanma

2 yıldır resmi olarak evliyim(bunun 10 ayı nişanlılık süresi)yaklaşık 11 ay kadar beraber yaşadık,fakat yaşadığımız bazı problemlerden dolayı ben ayrılma kararı aldım ve karşı taraf da bu kararı onaylamış durumda.kendisi 2007 ağustos ayından itibaren askerde,kendisiyle bir kereliğe mahsus görüşmemizde askerde olduğundan dolayı boşanma işlemlerinin mecburi olarak ertelendiğini yoksa askerde olmasaydı işlemleri hemen başlatmakta sakınca olmadığını,gerekirse ikamet ettiğimiz yerdeki arkadaşlarından birine vekalet vererek işlemleri başlatabileceğimi söylemişti.ve ben askerden gelmesini beklemek gibi bir düşüncede değilim,işlemleri başlatabilmem öncelikli olarak ne yapmam gerekiyor.durumumuzu zorlaştıracak ne bir çocuk ne de sonradan edinilen herhangi bir mal varlığı yoktur.ben kararı aldıktan sonra evimizi boşalttım ve eşyaları ayırdım,kendisi de eşyalarla ilgili herhangi bir talepte bulunmadı.bunun için bulunduğum yerde bir avukat tutmam gerekiyor mu?dilekçemde tam olarak ne yazmam gerekiyor?vekalet vermesi şart mı,ben dilekçeyi hazırlayıp göndersem ve imzalatıp müracatta bulunsam olmaz mı?bu süreci işletebilmem için uygun olan yöntem nedir?bilgilendirirseniz sevinirim.şimdiden teşekkür ediyorum
Old 11-01-2008, 00:47   #2
üye8180

Sayın Konuk, eşinizle boşanma ve neticeleri konusunda mutabık olduğunuz anlaşılıyor. Bu durumda, Türk Medeni Kanunu 166/3 maddesi gereği anlaşmalı boşanabilirsiniz. Yasaya göre, evlilik en az bir yıl sürmüş ve eşler boşanma ve neticeleri konusunda karşılıklı olarak anlaşmış iseler , evlilik birliği temelinden sarsılmış kabul ediliyor. Bu halde, boşanma ve neticeleri hususunda eşler tarafından hazırlanan protokolü Aile Mahkemesine sunmakla, bu protokol mahkemece onaylandığı takdirde boşanma gerçekleşiyor. Davada avukatla temsil edilmeniz şart değilse de yararınıza olur. Boşanma davasını kendiniz takip edecekseniz dilekçenizde boşanma ve neticeleri konusunda eşinizle anlaştığınızı ve Medeni Kanun 166. madde gereği karşılıklı olarak boşanmak istediğinizi beyan etmelisiniz. Eşiniz bir avukata vekalet verse de vermese de, birliğinden izin alıp duruşmada bulunmak zorundadır.Eşiniz de davayı bizzat takip edebilir. Eşiniz boşanma davasında bir arkadaşına değil sadece bir avukata vekalet verebilir. Yasa gereği, her halükarda duruşmaya eşinizle birlikte çıkmalı, boşanmak istediğinizi ve karşılıklı taleplerinizin olmadığını hakim huzurunda beyan etmelisiniz. Yoksulsanız bulunduğunuz ildeki baro adli yardım/ kadın hakları uygulama merkezinden size avukat atanmasını talep edebilirsiniz.
Old 11-01-2008, 12:28   #3
eminem

tesekkürler neslihan hanım...benim bu konuya eklemek istediğim bir ayrıntı var..gecenlerde bir arkadaşım boşandı..onun eşi yurt dısındaydı..ve bu boşanmaya yabancı uyruklu olan eşi gelmeden avukata vekalet verilerek boşanma sağlandı..bu konuya açıklık getirirmisiniz
Old 11-01-2008, 13:29   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Anlaşmalı boşanmada, tarafların mutlaka duruşmaya katılmaları ve özgür iradeleri ile boşanma isteklerini belirtmesi gerekmektedir.

Tarafların duruşmada bulunma zorunluluğu olmayan boşanma ,çekişmeli boşanmadır ve boşanmaya yol açan olaylar ve tarafların kusuru , tanıklar ve diğer yasal delillerle ispatlanmalıdır.

Bu süreç ,anlaşmalı boşanmada olduğu gibi tek celsede genellikle tamamlanamaz.Yani daha uzun süren bir yargılama söz konusudur.

Vermiş olduğunuz örnek ,çekişmeli boşanmadır.

Siz de dilerseniz çekişmeli boşanma davası açabilir ve duruşmaya katılma zorunda olmaksızın davanızı vekiliniz aracılığı ile yürütebilirsiniz..Bu durumda davanızı ispatlamanız gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanmanın en önemli özelliği,anlaşma şartları hakim tarafından uygun bulunup onaylandığında , boşanmaya sebebiyet veren olayların tartışılmamasıdır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi